امروز اولین مرحله سود سهام عدالت واریز می‌شود

مجید عشقی گفت، رییس سازمان بورس گفت: سال گذشته کل سود سهامداران سهام عدالت در اسفند ماه پرداخت شد،

۱۴۰۱/۰۹/۳۰ ۰۲:۳۸:۱۰
| | |

مجید عشقی گفت، رییس سازمان بورس گفت: سال گذشته کل سود سهامداران سهام عدالت در اسفند ماه پرداخت شد، اما در سال جاری، این سود در دو مرحله پراخت می‌شود؛ که مرحله اول امروز و مرحله دوم تا قبل از پایان سال، پرداخت خواهد شد. مبلغ سود پرداختی در مرحله اول با توجه به میزان سهام عدالت هر فرد، متفاوت خواهد بود. برای سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، سبد سهام یک میلیون تومانی، یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان و برای سایر طبقات سهام عدالت هم به تناسب واریز خواهد شد. رییس سازمان بورس اضافه کرد: براساس مصوبه شورای عالی بورس، سود سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت از امروز چهارشنبه ۳۰ آذر ماه، به صورت متمرکز توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار، با توجه به سود تقسیم شده عملکرد سال مالی ۱۴۰۰ شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت، پرداخت می‌شود. مجموع سود سبد سهام عدالت بالغ بر ۶۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از دو برابر شده است که از این مبلغ در مرحله اول، ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به حساب سهامداران واریز خواهد شد. وی افزود: سال گذشته کل سود سهامداران سهام عدالت در اسفند ماه پرداخت شد، اما در سال جاری با مصوبه شورای عالی بورس و با دریافت مبالغ سود از شرکت‌ها، این سود در دو مرحله پراخت می‌شود؛ که مرحله اول امروز و مرحله دوم تا قبل از پایان سال پرداخت خواهد شد. عشقی بیان کرد: سهامداران عدالت برای دریافت سود، حتما باید اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل کرده باشند. تاکنون حدود ۴۴ میلیون نفر (۴۳ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۸۱۱ نفر) اطلاعات خود را تکمیل کرده‌ و حدود ۱٫۵ میلیون نفر از سهامداران عدالت اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل نکرده‌اند، که امکان واریز سود برای این افراد وجود ندارد. وی ادامه داد: مبلغ سود پرداختی در مرحله اول با توجه به میزان سهام عدالت هر فرد، متفاوت خواهد بود. به‌طوری که برای سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، سبد سهام یک میلیون تومانی، یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان و برای سایر طبقات سهام عدالت هم به تناسب واریز خواهد شد. لازم به ذکر است این مبلغ به صورت علی الحساب است و باقیمانده سود با تکمیل واریزی شرکت‌های سرمایه‌پذیر تا قبل از پایان سال به صورت کامل پرداخت خواهد شد. رییس سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد: گفتنی است برخی شرکت‌ها در پرداخت سود همکاری کامل داشتند که از احترام آنها به حقوق سهامداران عدالت تشکر می‌کنیم، اما برخی شرکت‌ها همکاری لازم را نداشتند و علی‌رغم اعلام برنامه زمانبندی پرداخت سود و مکاتبات مکرر سود سهامداران عدالت را واریز نکرده‌اند، که برخود انضباطی لازم با آنها صورت خواهد گرفت.

    جزییات پرداخت سهام عدالت به جاماندگان

در سال‌های گذشته دولت‌ها به صورت پیوسته موضوع تخصیص سهام عدالت به این افراد را که هم مشمول دریافت سهام عدالت هستند و هم از لیست گذشته جامانده‌اند، پیگیری کردند.در آذرماه ۱۴۰۱ و در دولت سیزدهم اخبار مبنی بر نهایی شدن پرداخت سهام عدالت به جاماندگان منتشر شد. ۱۳ آذر ۱۴۰۱ اعلام شد که طبق تصویب نامه هیات وزیران، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی‌سازی) مکلف است در مرحله اول از محل باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در بنگاه‌های قابل واگذاری نسبت به واگذاری مستقیم سهام به افراد فاقد سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کل کشور و سه دهک اول ایثارگران اقدام کند. براین اساس، افراد مشمول این تصویب‌نامه توسط نهاد‌های ذی‌ربط شناسایی و معرفی خواهند شد. احراز عدم تخصیص سهام عدالت به آنان (در مقطع واگذاری سال ۱۳۸۵) برعهده سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود. مبلغ سهام مورد واگذاری به هر یک از مشمولین معادل حداکثر یکصد میلیون ریال با اعمال ۵۰ درصد تخفیف به صورت اقساط سالانه و به مدت ۱۰ سال است. براین اساس، سازمان خصوصی‌سازی مکلف است از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به انتقال سهام به کد سهامداری هر یک از مشمولین این تصویب نامه اقدام کند.

    وضعیت سهام بعد از واگذاری

شرکت‌های این تصویب نامه نیز موظف هستند در طول مدت قرارداد و به منظور تأدیه اقساط سود سهام واگذار شده را به حساب سازمان خصوصی‌سازی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند . همچنین اعمال سایر حقوق مالکانه توسط سهامداران براساس اطلاعات ارسالی آنان از سوی سازمان بورس به شرکت‌های سرمایه پذیر صورت خواهد گرفت. سهام واگذار شده تا پایان مدت اقساط در وثیقه سازمان خصوصی‌سازی قرار خواهد گرفت و آزاد‌سازی سهام موصوف پس از تسویه کامل اقساط و به صورت مرحله‌ای انجام خواهد شد. همچنین سهامداران پس از پایان سال پنجم نسبت به تسویه پیش از موعد و آزاد‌سازی سهام خود اقدام کنند. در صورت عدم تسویه بهای سهام واگذار شده در پایان مدت اقساط هر یک از سهامداران موظف هستند باقی مانده بقیه سهام را ظرف مدت شش ماه پس از پایان مهلت مقرر نقدا به حساب دولت واریز کنند. در غیر این صورت سازمان خصوصی‌سازی مجاز است پس از پایان مهلت فوق به میزان سهام تسویه شده سهام در وثیقه را آزاد و مابقی را به مالکیت دولت برگرداند.

    نحوه تعیین قیمت سهام 

قیمت سهام جدول مذکور این تصویب نامه توسط هیات واگذاری و بر مبنای میانگین قیمت پایانی سهام هر شرکت از اولین روز کاری سال جاری منتهی به تاریخ ابلاغ این تصویب نامه/ منتهی به تاریخ جلسه هیات واگذاری تعیین خواهد شد. در صورت عدم کفاف سهام برای واگذاری تا سقف ریالی تعیین شده برای هر فرد سازمان خصوصی‌سازی مکلف است نسبت به تامین کسری سهام از محل باقی‌مانده سهام دولت در شرکت‌های مذکور اقدام کنند. واگذاری سهام موضوع این تصویب نامه به موجب قرارداد منعقده بین سازمان خصوصی‌سازی و فرد مشمول خواهد بود. نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب نامه خارج از ساعات معاملات و خارج از اتاق پایاپای انجام خواهد گرفت. تمامی کارمزد، هزینه‌های نقل و انتقال و توثیق سهام برعهده انتقال‌دهنده بوده و نقل و انتقال این سهام از پرداخت مالیات معاف است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران