اخبار

بازار سرمایه| محمدرضا دهقانی احمدآباد، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اظهار کرد:

۱۴۰۱/۰۹/۲۱ ۰۳:۳۹:۴۸
| | |

اما و اگرهای بودجه برای بورس

بازار سرمایه| محمدرضا دهقانی احمدآباد، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: تدوین بودجه سال‌هاست که در بازار سرمایه بحث برانگیز بوده و سال گذشته نیز این بحث بسیار داغ شد؛ زیرا لایحه‌ای که تقدیم مجلس شد، تبعات زیادی را برای بازار سهام در پی داشت و با توجه به واکنش سریع بازار، با ریزش‌های پی در پی مواجه شدیم. دهقانی احمدآباد اضافه کرد: عمده ترس بازار سهام از لایحه بودجه‌ای که سال گذشته ارایه شد، مربوط به نرخ‌های گاز، خوراک پتروشیمی‌ها، بهره مالکانه و غیره بود که در همین راستا نیز کانون‌ها و سازمان بورس جلسات متعددی را برگزار کردند و در نهایت نامه‌ای به‌منظور هشدار در خصوص تبعات سنگین لایحه مذکور به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال شد. خوشبختانه با مکاتباتی که در آن زمان انجام شد اقداماتی همچون قائل شدن سقف قیمتی برای نرخهای گاز و خوراک پتروشیمی‌ها در نظر گرفته شد و همچنین ممانعتی در جهت مالیات بر سپرده سهامداران شکل گرفت. وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی و پالایشی از صنایع بزرگ و مهم در اقتصاد کشور به حساب میآید، افزود: با مشکلاتی که در سال گذشته به وجود آمد، جلسات مشترکی با انجمن پتروشیمی برگزار شد و در نهایت نامه‌ای را با سه امضاء تقدیم ریاست‌جمهوری کردیم که در آن نامه به مشکلات صنعت پتروشیمی و دغدغه فعالان بازار اشاره شده بود. در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز، سازمان بورس پیشدستی کرده و پیش از وقوع چالش، مشکلات را به‌طور تخصصی احصا و بررسی کرد. دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ادامه داد: سازمان بورس و اوراق بهادار با تشکیل کارگروهی متشکل از معاونت نظارت بر بازار سرمایه، کانون‌ها، تحلیلگران و فعالان خبره بازارسرمایه، به بررسی معضلات صنایع مختلف پرداخت و طی نامه‌نگاری‌هایی پیش از اینکه لایحه بودجه تنظیم و به مجلس ارسال بشود، هشدارها و پیشنهادهای لازم را به گوش دولت رساند. دهقانی احمدآباد مطرح کرد: هدف سازمان بورس از ارایه این پیشنهادها، انجام وظیفه به‌موقع، جلوگیری از ایجاد تلاطم قیمت‌ها و نگرانی فعالان صنعتی از حاشیه سود تولید بوده است. این اقدام سازمان بورس بسیار کمک‌کننده و سازنده بوده است.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: انتظار بر این بوده که مجموعه دولت و حاکمیت به بخش واقعی اقتصاد و تولید بپردازند و به صنایع، صرفا به عنوان محلی برای جبران کسری بودجه دولت و پوشش مخارج نگاه نکنند. نمی‌توان تمام این کسری‌ها را از جیب صنایع در بیاوریم و انتظار داشته باشیم که چرخ تولید بچرخد و در بحث جذب سرمایه‌گذار پیشتاز باشیم یا بازار سرمایه رونق داشته باشد. وی افزود: به‌نظر می‌رسد عمده هدف از بودجه‌ریزی‌ها، تامین کسری درآمد دولت بوده است و به‌طور حتم اگر تنها بر این موضوع تمرکز بشود، تبعات سنگین و جبران‌ناپذیری شامل حال صنایع بورسی می‌شود. به همین علت است که سازمان بورس به نمایندگی از سهامداران وظیفه دارد تا اقداماتی را جهت کاهش آسیب به سهام و صنایع را در پیش گرفته و رایزنی‌های لازم را داشته باشد. دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار مطرح کرد: موضوع بودجه همواره بر بازار سرمایه تاثیرات منفی داشته و خنثی شدن تهدیدات آن تا چندین ماه به طول می‌کشد. این موضوع به‌خودی خود تبدیل به ریسک شده و هر ساله در ماه‌های پاییزی با ریزش و ترس مواجه هستیم؛ از این رو می‌طلبد که دولت نگاه بلندمدتی را اتخاذ کند و سازوکار منطقی را در احکام دایمی لحاظ کند تا به این واسطه هرساله با اما و اگرهای متغیرهای تاثیرگذار مواجه نشویم. دهقانی احمدآبادی با تاکید بر اینکه دولت صنایع بورسی را فدای مخارج کوتاه‌مدت نکند، گفت: دولت با هدف تامین مخارج کوتاه‌مدت تغییراتی را در فاکتورهای تاثیرگذار در صنایع بورسی به وجود می‌آورد که این اقدام بسیار آسیب‌زاست و به همین منظور جلسات تخصصی توسط خبرگان هر حوزه برای بررسی دقیق صورت‌های مالی و یافتن نقطه سر به سر برگزار شد و از دولت انتظار میرود که دغدغه فعالان بازار را نادیده نگیرد.

رشد ۱۵ درصدی معاملات خرد

فرابورس| بازارهای فرابورس در هفته‌ای که گذشت شاهد جابه‌جایی بالغ بر ۲۲ میلیارد برگه انواع دارایی مالی بودند. ارزش این مبادلات از ۱۹۸ هزار میلیارد تومان فراتر رفت و در بیش از یک‌میلیون نوبت معاملاتی انجام شد. در ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت، حجم و ارزش معاملات کاهشی بود اما تعداد معاملات با رشد ۷ درصدی مواجه شد. به این ترتیب که حجم معاملات ۵۳ درصد و ارزش معاملات ۲ درصد پایین آمد. ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد بازار ابزارهای نوین مالی با معاملات ۱۹۲ هزار میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات این بازار نسبت به هفته ماقبل، ۲ درصد بیشتر شده است. نگاهی به آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی به تفکیک ابزارها نیز نشان می‌دهد طی این مدت اوراق مالی اسلامی با رشد ۲ درصدی ارزش معاملات همراه شدند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در این مدت حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان معامله به ثبت رساندند. در ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت ۱۱۳ میلیارد تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن مورد معامله قرار گرفت. همچنین در بازار پایه نیز معاملات ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومانی انجام شد که رشد ۶۲ درصدی را به ثبت رساند. بازار اول فرابورس هم طی ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت، شاهد جابه‌جایی بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان برگه سهم بود و در بازار دوم هم بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان معاملات سهام به ثبت رسید. شاخص کل فرابورس نیز در این مدت بدون نوسانی خاص در میانه کانال ۱۸ هزار درجا زد و با کاهش اندک ۰.۷ درصدی در سطح ۱۸ هزار و ۵۶۳ هفته را به پایان رساند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران