اخبار

سنا| سیدجواد حسینی‌کیا درباره برخی مشکلات موجود در صنعت خودرو گفت: اگر موضوع واردات خودرو حل شود، بخشی از مشکلات موجود در این حوزه هم رفع می‌شود

۱۴۰۱/۰۹/۱۹ ۰۶:۱۳:۳۵
| | |

پیشگیری از رانت با استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا

سنا| سیدجواد حسینی‌کیا درباره برخی مشکلات موجود در صنعت خودرو گفت: اگر موضوع واردات خودرو حل شود، بخشی از مشکلات موجود در این حوزه هم رفع می‌شود و قیمت‌گذاری آنها در بورس کالا با مشکلی مواجه نخواهد شد. وی افزود: با واردات، خودروسازان به سمت رقابت، ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده خودرو حرکت می‌کنند. نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با عرضه خودرو در بورس می‌توان از خرید و فروش‌های کاذب جلوگیری کرد، عنوان کرد: عرضه خودرو در بورس چندین مزیت دارد و باعث پیشگیری از سوءاستفاده، رانت خواری و شرایط انحصاری این صنعت شده و به بحث شفافیت در قیمت‌گذاری کمک می‌کند اما بهتر است با توجه به تقاضای بازار خودرو، عرضه‌ها در بورس کالا افزایش یابد. حسینی‌کیا اظهار کرد: به‌طور کلی می‌توان یکی از نقش‌های عرضه خودرو در بورس را اعتمادسازی دانست و به واسطه افزایش اعتماد وضعیت بازار سرمایه نیز تغییر می‌کند. وی خاطرنشان کرد: همچنین بهتر است مابه التفاوت قیمت فروش خودرو در بازار آزاد و درب کارخانه با عرضه در بورس کالا به صنعت و چرخه تولید برگردد.

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

محسن عباسلو|  کارشناس بازار سرمایه| مهر| برای مهار تورم از انواع ابزارها از جمله قیمت‌گذاری‌های دستوری، افزایش نرخ بهره، سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما و... استفاده شده و تمامی این ابزارها هم به بازار سرمایه ما آسیب زده؛ بی‌آنکه در مهار تورم، موفقیت لازم کسب شده باشد. برای بهبود وضعیت بازار سرمایه و بازگرداندن اعتماد از دست رفته، نیازی به تغییر در سازوکار معاملات این بازار نیست و بیشترین کمکی که دولت می‌تواند به بازار سرمایه کند، ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و اجتناب از تصمیمات خلق‌الساعه است. وی با اشاره به برخی اقدامات مثبتی همچون طرح بیمه سهام و راه‌اندازی صندوق‌های تضمین اصل سرمایه که در چند ماه اخیر با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاران صورت گرفته، بیان کرد: البته که اقداماتی که در این چند ماه در بازار سرمایه صورت گرفته، اقدامات خوبی است؛ اما مشکل اصلی بازار سرمایه، بی‌اعتمادی به سیاست‌های دولت است. باید شرایطی ایجاد شود که اطمینان خاطر به سهامداران داده شود که بورس با تصمیمات خلق‌الساعه مثل افزایش نرخ حامل‌های انرژی دچار مشکل نخواهد شد و البته که اگر در لایحه بودجه ۱۴۰۲، ریسک جدیدی از این بابت متوجه بازار سرمایه نشود، بخشی از اعتماد از دست رفته باز خواهد گشت. البته که زمزمه‌هایی در مورد عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی یا تحمیل ریسک جدید به بازار سرمایه مطرح شده، اما با توجه به بی‌اعتمادی مردم به سیاست‌های دولت، تا وقتی لایحه بودجه ۱۴۰۲ ارایه نشود، نگرانی‌ها برطرف نخواهد شد.

او اضافه کرد: اتفاق خوشایندی که در مورد بودجه ۱۴۰۲ رخ داده این است که کمیته‌ای بین دولت و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده تا تصمیمات دولت در ارتباط با بودجه، کمترین تأثیر را روی بازار سرمایه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بررسی وضعیت بازارهای موازی از جمله بازار مسکن نشان می‌دهد هیچ بازاری به اندازه بورس برای سرمایه‌گذاری جذاب نیست و اگر اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار جلب شود، حتماً این بازار پتانسیل رشد خواهد داشت. انتظار می‌رود سیاست‌گذاران هم به بازار سرمایه توجه بیشتری داشته باشند؛ چرا که تنها بازاری که ورود نقدینگی به آن تورم‌زا نبوده و مردم را دچار مشکل نمی‌کند، بازار سرمایه است. ورود نقدینگی به بازار سرمایه اتفاقاً می‌تواند سبب تسهیل تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی و رونق اقتصادی شود و این شرایط، خود به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.

عباسلو در ادامه با تاکید بر ارزندگی بسیاری از سهم‌های بازار اظهار کرد: بررسی وضعیت تولید و فروش بسیاری از شرکت‌های بازار نشان می‌دهد مشکلی در این شرکت‌ها وجود ندارد. مشکل اینجاست که دولت برای مهار تورم از انواع ابزارها از جمله قیمت‌گذاری‌های دستوری، افزایش نرخ بهره، سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما و... استفاده کرده و تمامی این ابزارها هم به بازار سرمایه ما آسیب زده؛ بی‌آنکه در مهار تورم، موفقیت لازم کسب شده باشد! (تورم حداقل ۵۰ درصدی امسال و تورم ۵۰ درصدی سال آینده گواه این ادعا است). برای بهبود وضعیت بازار سرمایه و بازگرداندن اعتماد از دست رفته، نیازی به تغییر در سازوکار معاملات این بازار نیست و بیشترین کمکی که دولت می‌تواند به بازار سرمایه کند، ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و اجتناب از تصمیمات خلق‌الساعه است.

وی ادامه داد: مشکل دیگری که بازار سرمایه ما از آن رنج می‌برد، اختلاف تقریباً ۳۰ درصدی نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد است. این اختلاف قیمت، رانتی است که نه به نفع تولیدکننده بوده و نه به نفع مصرف‌کننده و فقط نصیب عده‌ای خاص شده است. امیدوارم با حذف یا حداقل کاهش این اختلاف نرخ، به رشد شرکت‌های بورسی کمک شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران