اخبار

علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کالا در یک سازوکار شفاف برای فروش قرار می‌گیرد

۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۰۱:۳۰:۴۳
| | |

مابه‌التفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو، به چرخه تولید بازگشت

بازارسرمایه|علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کالا در یک سازوکار شفاف برای فروش قرار می‌گیرد و رانتی در آن وجود ندارد گفت: عرضه و خرید خودرو در بورس کالا هم برای تولیدکننده و هم برای خریدار می‌تواند مطلوب باشد.

وی افزود: عرضه خودرو در بورس کالا در شرایط کنونی می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد و بهتر است مابه‌التفاوت قیمت فروش خودرو در بازار آزاد و درب کارخانه با عرضه در بورس کالا به صنعت و چرخه تولید برگردد.

نماینده مردم کرمانشاه (صحنه/هرسین/کنگاور) در ادامه اظهار کرد: فروش خودرو در بورس توانسته خودروسازان را به‌طور نسبی از زیان‌ده بودن خارج کند و از رانت بازار بکاهد. بنابراین این موضوع منفعت مصرف‌کنندگان واقعی را نیز به دنبال داشته است.

رضایی اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس کالا به عنوان یک پیشنهاد خوب مرحله اجرایی خود را به خوبی انجام داد، چرا که کشف قیمت واقعی را به همراه داشته است و اگر به درستی مدیریت شود، سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای آینده این صنعت به دنبال دارد.

سود سنواتی به مرز 5 همت رسید

سمات| شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان هفته دوم آذر، ۲۳۶ ناشر بورسی، بیش از ۴ هزار و ۹۱۱ میلیارد تومان سود رسوب کرده را به حساب بیش از ۲۹ میلیون سهامدار واریز کرده‌اند.

در همین بازه زمانی، ۳۴۱ ناشر بورسی نیز بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان سود نقدی مصوب مجامع خود را از طریق سامانه سجام به حساب بیش از ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار سهامدار پرداخت کرده‌اند، که این نشان از شتاب در روند پرداخت سود نقدی از طریق سجام دارد. پیش از الزام رییس سازمان بورس برای پرداخت سود شرکت‌ها از طریق سجام، سهامداران باید حضورا به بانک‌ها مراجعه و که معطلی آن سهامداران را از گرفتن بعضا سودهای منصرف می‌کرد که نهایتا منجر به رسوب شدن پول‌های درشت در شرکت‌های بورسی می‌شد.

جزییات عرضه فیدلیتی و دیگنیتی در بورس

ایسنا| پای فیدلیتی و دیگنیتی درحالی برای مرتبه دیگر به بورس کالا باز شده که قرار است طی عرضه این دو خودرو، برای نخستین مرتبه دیگنیتی پرستیژ هم در بستر این بازار عرضه شود. بورس کالا در روزهای ۲۱، ۲۲ و ۲۳ آذرماه میزبان ۸۰۶ دستگاه فیدلیتی و دیگنیتی متعلق به بهمن موتور است که از این تعداد عرضه، برای نخستین‌بار، ۱۰۶ دستگاه دیگنیتی پرستیژ در بورس کالا عرضه می‌شود.

قرار است ۴۸۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره با قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومان روز ۲۱ آذر روی تابلو برود. همچنین ۲۱۴ دستگاه دیگنیتی با قیمت ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بورس کالا روز ۲۲ آذر عرضه می‌شود که از این تعداد، ۵۳ دستگاه سفید‌تریم مشکی، ۵۳ دستگاه سفید‌تریم قرمز، ۵۴ دستگاه مشکی‌تریم مشکی و ۵۴ دستگاه مشکی‌تریم قرمز است.

برای نخستین‌بار در بورس کالا، ۱۰۶ دستگاه دیگنیتی پرستیژ روز ۲۳ آذر عرضه می‌شود که قیمت پایه این خودرو ۹۹۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. عرضه‌های دیگنیتی پرستیژ شامل ۲۶ دستگاه سفید‌تریم مشکی، ۲۶ دستگاه سفید‌تریم قرمز، ۲۷ دستگاه مشکی‌تریم مشکی و ۲۶ دستگاه مشکی‌تریم قرمز است.

مهلت ثبت سفارش فیدلیتی ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۰ آذر، مهلت ثبت سفارش دیگنیتی ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۲۱ آذر و مهلت ثبت سفارش دیگنیتی پرستیژ که قرار است ۲۳ آذر روی تابلو معاملات برود ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۲ آذر اعلام شده است. درصد پیش پرداخت سفارش خرید تمامی خودروهای عرضه شده بهمن موتور در دو هفته آینده ۲۵ درصد و تاریخ تحویل آنها ۲۳ بهمن سال جاری است.

هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و صرفا برای یک دستگاه خودرو است. صدور سند و شماره‌گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود و خریداران جهت تحویل خودرو باید یکی از نمایندگی‌های مجاز شرکت را از طرق پورتال فروش شرکت بهمن موتورانتخاب کنند. خریداران ملزم به واریز وجه مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها همزمان با تسویه اصل مبلغ به شماره حساب اعلامی به نام بهمن موتور هستند. هزینه‌ها برای تمامی خودروها شامل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری، هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پست، تولید پلاک و شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث است که درخصوص خودرو فیدلیتی ۷ نفره این عدد ۱۷۳ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷ ریال است و برای دیگنیتی ۳۹۴ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۲۷ ریال و برای دیگنیتی پرستیژ ۳۳۹ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۲۷ ریال است. همه هزینه‌های فوق صرفا باید توسط شخص خریدار و از حساب بانکی شخص خریدار به حساب بهمن موتور واریز شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران