شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فرابورس| طی معاملات هفته منتهی به 27 آبان ماه ارزش بازار فرابورس ایران با افزایش 0.72 درصدی در 5 روز معاملاتی همراه بود و به بیش از 1.8 میلیون میلیارد تومان رسید.

افزایش 13 هزار میلیارد تومانی ارزش بازار فرابورس

فرابورس| طی معاملات هفته منتهی به 27 آبان ماه ارزش بازار فرابورس ایران با افزایش 0.72 درصدی در 5 روز معاملاتی همراه بود و به بیش از 1.8 میلیون میلیارد تومان رسید. طی این مدت شاخص کل فرابورس هم با بازدهی مثبت هرچند اندک، سبزپوش بود. البته روند معاملات هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل تفاوت چندانی نداشته و شاهد درجا زدن آیفکس فرابورس بودیم تا در نهایت با افزایش 57 پله‌ای در عدد 18 هزار و 478 قرار بگیرد. بررسی آمارهای معاملات بازارهای فرابورس طی این مدت نشان می‌دهد بیش از 23 میلیارد و 312 میلیون برگه انواع دارایی مالی به ارزش 188 هزار میلیارد تومان در یک هزار و 89 نوبت معاملاتی دادوستد شدند. به‌این‌ترتیب این مدت در حالی حجم معاملات 15 درصد کاهش داشت که ارزش معاملات با افزایش 10 درصدی همراه شد. بررسی بازارها به تفکیک نیز نشان می‌دهد بیش از 3.8 میلیارد سهم به ارزش حدود 2 هزار میلیارد تومان در بازار اول جابه‌جا شد و این بازار شاهد افت 31 درصدی حجم و 26 درصدی ارزش بود. بازار دوم هم با معاملات 3.8 میلیارد حجمی به ارزش یک هزار و 230 میلیارد تومان کاهش حجم و ارزش را ثبت کرد. در بازار پایه نیز بیش از 5.8 میلیارد سهم جابه‌جا شد که ارزش این مبادلات بالغ‌بر 2 هزار و 600 میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد حجم و ارزش معاملات در این بازار به ترتیب 7 و 8 درصد کم شده است. در بازار ابزارهای نوین مالی هم هفته قبل 9.7 میلیارد برگه انواع اوراق به ارزش 182 هزار میلیارد تومان دادوستد شد که حجم معاملات بدون تغییر بود اما ارزش معاملات 11 درصد بالا رفت. تفکیک ابزارها در این بازار نشان می‌دهد بیشترین حجم و ارزش معاملات متعلق به اوراق مالی اسلامی بوده که نسبت به هفته ماقبل 12 درصد رشد داشته است. این در حالی بود که حجم و ارزش معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله کاهشی بوده و اوراق گواهی تسهیلات مسکن هم در حالی با افت 6 درصدی حجم مواجه شده که ارزش معاملات آن بدون تغییر قابل‌توجهی، تنها یک درصد بالا رفته است. در نگاهی به آمار معاملات خرد و رصد صنایع پیشرو در معاملات هفته گذشته می‌بینیم که ارزش معاملات خرد با افت 33 درصدی نسبت به هفته سوم آبان ماه، 4 هزار و 766 میلیارد تومان بوده است. در حالی طی این مدت سرمایه‌گذاران حقیقی و خرد بیش از 4 هزار و 760 میلیارد تومان انواع برگه سهام و اختیار سهام را خریدوفروش کردند که بیشترین معاملات در گروه‌های محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها، گروه زراعت و خدمات وابسته، خودرویی‌ها و بیمه و صندوق بازنشستگی بوده است تا جایی که 41 درصد از معاملات خرد متعلق به این 5 صنعت بوده است. در پایان نگاهی به ارزش کل بازار به تفکیک صنعت طی هفته گذشته نشان می‌دهد بعد از اوراق تأمین مالی که 22 درصد ارزش بازار فرابورس را در اختیار دارد، محصولات شیمیایی با سهم 20 درصدی، بزرگ‌ترین صنعت فرابورسی است. پس از آن رتبه دوم با فاصله‌ای معنادار به گروه بیمه و صندوق بازنشستگی می‌رسد که 9 درصد ارزش بازار را به خود اختصاص داده و رتبه سوم نیز متعلق به سرمایه‌گذاری‌ها با سهم 7 درصدی از کل ارزش بازار فرابورس است.

چرا‌ مدیران فولاد دنبال تغییر حسابرس قانونی هستند

فارس| هنوز چند ماهی از انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در خصوص شرکت فولاد مبارکه اصفهان نمی‌گذرد که باز هم اخباری از این شرکت در حال پخش شدن است که نشان می‌دهد برخی مدیران این شرکت تمایلی برای حل و فصل موضوعات مطرح شده در گزارش مجلس ندارند. فارغ از اینکه گزارش منتشر شده تا چه میزان درباره فسادها، حیف و میل کردن‌ها و عدم‌النفع‌های رخ داده در این شرکت، دقیق بوده است یا خیر، باید به این مساله توجه کرد که هنوز در بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد و برخی مدیران فولاد قصدی برای تغییر رویه‌های گذشته ندارند. سازمان حسابرسی به مدت 7 سال و تا پایان سال 1400 به عنوان حسابرس قانونی شرکت فولاد مبارکه اصفهان مشغول به فعالیت بوده است. طبق آنچه در قانون تجارت و قوانین سازمان بورس برای ناشران آمده است، فقط سازمان حسابرسی می‌تواند بیش از 4 سال به عنوان حسابرس در شرکت‌ها فعالیت داشته باشد. البته تیم حسابرسی باید بعد از گذشت 4 سال تغییر کند که در شرکت فولاد این اتفاق رخ نداده است. مجمع عمومی عادی شرکت فولاد به‌طور فوق‌العاده در تاریخ 11 مرداد سال جاری برگزار شد‌ و موسسه حسابرسی وانیا نیک تدبیر‌ با رای اکثریت سهامداران از جمله ایمیدرو، سهام عدالت و گروه ایرانیان به عنوان حسابرس و بازرس قانونی انتخاب شد. طبق قانون سازمان بورس، شرکت‌های حسابرسی انتخاب شده در مجامع عمومی شرکت‌ها، باید حداقل یک دوره چهارساله حسابرسی را انجام دهند. طبق یک تبصره در صورتی که مجمع شرکت از عملکرد موسسه حسابرسی راضی نباشد می‌تواند بعد از گذشت 2 سال، با ارایه دلایل محکم، سازمان بورس را قانع به تغییر حسابرس کند. اما سهامداران عمده شرکت فولاد پس از گذشت تنها 3 ماه و به دلایل نامشخص قصد دارند در جلسه چهارشنبه خود (25 آبان) اقدام به تغییر موسسه حسابرسی کنند.هنوز مشخص نیست چرا سهامداران این شرکت خواستار برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده شده‌اند تا موسسه حسابرسی که تنها 3 ماه از فعالیت آن می‌گذرد و هنوز گزارش رسمی و غیررسمی از فعالیت‌های شرکت فولاد منتشر نکرده است را‌ تغییر دهند. یک منبع آگاه در شرکت فولاد درباره دلایل پشت‌پرده تغییر حسابرس فعلی، گفت: از یک سو سازمان حسابرسی با ایجاد فشار به دنبال بازگشت به شرکت فولاد است و حتی این اطمینان نیز به این شرکت داده شده است که در مجمع روز چهارشنبه به عنوان حسابرس فولاد انتخاب خواهد شد و همان تیم قبلی که حسابرسی سال‌های گذشته را انجام داده‌اند، آماده بازگشت به شرکت فولاد هستند. وی ادامه داد: حسابرسان موسسه وانیا نیک تدبیر که در شرکت فولاد مستقر شده‌اند، خواستار دسترسی به اطلاعات مالی سال‌های قبل شده و مدیران شرکت فولاد ظاهرا نمی‌خواهند اطلاعات گذشته آنها افشا شود و به دنبال تغییر حسابرس قانونی شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران