شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورسان| نوید قدوسی، کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند معاملات بورس و عوامل تاثیرگذار بر کلیت آن پرداخت و به بورسان گفت:

بورس زیر فشار فروش تسلیم نمی‌شود

بورسان| نوید قدوسی، کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند معاملات بورس و عوامل تاثیرگذار بر کلیت آن پرداخت و به بورسان گفت: بازار سهام برای ادامه و پایداری روند صعودی به استراحت نیاز دارد. وی افزود: دو نشانه مهم این روزها در بازار سرمایه وجود دارد که رشد پایدار بورس را با تثبیت نرخ دلار تضمین می‌کند. از یک سو افزایش قابل توجه حجم معاملات و از سوی دیگر این موضوع که بازار سهام زیر فشار فروش تسلیم نشده و منفی‌های قابل توجهی را تجربه نمی‌کند. به گفته این مدیر دارایی؛ این دو نشانه خوبی است برای اینکه آنها را ملاک قرار دهیم و تا زمانی که این دو حالت برقرار باشد، می‌توان گفت که بازار در اصلاحی که نیازمند آن بود، قرار دارد. وی عنوان کرد: اگر رشد بازار پله‌ای باشد و در روند صعودی، سهم‌ها به‌طور مرتب دست به دست شوند، می‌توان پایداری روند صعودی را تضمین کرد. قدوسی ادامه داد: آن چیزی که بتواند روند اصلاحی را به یک ثبات برساند و بازار را برای رشد بعدی آماده کند، به ثبات رسیدن نرخ ارز است. به نظر می‌رسد قیمت دلار طی روزهای آتی به یک ثبات خواهد رسید و پس از آن بازار با مشاهده این ثبات، به احتمال زیاد خود نیز به ثبات می‌رسد. این کارشناس بازار سرمایه گفت: در این مسیر ارزش معاملات رضایت بخشی وجود دارد که باعث می‌شود در بازار، سهام دست به دست شود تا سهامداران جدیدی وارد نمادها شده و پس از اینکه شرایط نسبتا با ثباتی را ملاحظه کردند، اصراری به فروش سهام نداشته باشند. وی درباره کسری بودجه سال جاری عنوان کرد: نقطه روشنی که در مساله کسری بودجه امسال وجود دارد این است که در سال جاری بخش قابل توجهی از سوبسیدها حذف و با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، هزینه دولت کاهش قابل توجهی داشت که این امر می‌تواند این امیدواری را ایجاد کند که کسری بودجه در سال جاری سنگین نباشد. این کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد که کسری بودجه آنقدر عدد وحشتناکی نیست و معنی این جمله این نیست که کسری بودجه نداریم. وی افزود: با تصویب قانون بودجه در مجلس، از همان ابتدا بخش بودجه جاری دچار کسری است و این کسری از محل فروش دارایی، واگذاری دارایی مالی یا واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالانس می‌شود. قدوسی تاکید کرد: تامین کسری بودجه راحت نیست و دولت سراغ شرکت‌ها آمده و استقراض خواهد کرد. اگر دولت همچنان اصرار داشته باشد که کسری بودجه را از شبکه بانکی تامین و بانک‌ها را بیشتر از این زیر فشار بگذارد، هم نرخ‌ها بالا رفته و هم اینکه کمبود منابع در بخش‌های مختلف اقتصاد ادامه پیدا می‌کند. وی یادآور شد؛ بازار سرمایه جزئی از اقتصاد است و اگر خشکی منابع وجود داشته باشد آثار منفی به بازار خواهد داشت.

بررسی صورت‌حساب‌های الکترونیکی شرکت‌های  پذیرفته شده در بورس

سازمان مالیاتی کشور| شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، اولین گروه فراخوان شده در اجرای این قانون هستند که از اول آبان‌ ماه اقدام به صدور صورت‌حساب الکترونیکی کرده‌اند. در همین راستا، مرکز تنظیم مقررات با هدف آموزش، شناسایی و رفع ابهامات فنی، قانونی و اجرایی این قانون، جلسات مستمری با حضور شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس برگزار کرده است. بر همین اساس و با رویکرد تسریع در روند استقرار سامانه فوق، کارشناسان ارشد سازمان امور مالیاتی از نزدیک و به صورت میدانی از مجموعه شرکت سایپا بازدید کرده و ضمن صحبت با مسوولان شرکت فوق در جریان چگونگی فرایند صدور و ارسال صورت‌حساب الکترونیکی قرار گرفتند. اشکان هراتی، رییس اداره اجرایی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان مسوول گروه در جریان بازدید از سامانه‌های صدور صورت‌حساب‌های الکترونیکی شرکت سایپا اظهار داشت: شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به عنوان نخستین گروه از مشمولان اجراکننده قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان‌ماه سال جاری اقدام به اجرای این قانون کرده و هم‌اکنون در حال صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند. وی اضافه کرد: طبق سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان امور مالیاتی کشور، بازدید میدانی از تعدادی از شرکت‌های فوق در دستور کار این مرکز قرار گرفته و مجموعه خودروسازی سایپا به عنوان یکی از شرکت‌های معتبر و پیش‌رو در این فهرست می‌باشد که امروز موفق شدیم ضمن هماهنگی با مسوولان مربوطه از روند انجام استقرار سامانه مؤدیان و صدور صورت‌حساب الکترونیکی بازدید و گزارش لازم را تهیه کنیم. هراتی افزود: مؤدیان مالیاتی می‌توانند از خدمات شرکت‌های معتمد در زمینه‌هایی همچون نصب و راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی و صدور و ارسال اطلاعات صورت‌حساب‌های الکترونیکی به سامانه مؤدیان و همچنین خدمات مشاوره‌ای و آموزشی این شرکت‌ها استفاده کنند. وی با بیان اینکه مؤدیان مالیاتی الزامی به انتخاب و بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های معتمد ندارند، تصریح کرد: مودی می‌تواند به شکل مستقیم و با تکیه بر توانمندی‌ها و امکانات خود، نسبت به صدور و ارسال اطلاعات صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود به سازمان اقدام یا به صورت غیرمستقیم، از خدمات و امکانات شرکت‌های معتمد در این زمینه بهره گیرد. در جریان این بازدید، مسوولان مالی و فناوری سایپا نیز ضمن تاکید بر اینکه از اول آبان‌ ماه تمام صورت‌حساب‌های این شرکت به صورت الکترونیکی صادر و به سامانه مؤدیان سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می‌شود، با اشاره به برخی مزیت‌های صدور صورت‌حساب الکترونیکی، در خصوص برخی چالش‌های پیش رو و اتخاذ تدابیر لازم تبادل نظر کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران