شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرنا| مهدی زمانی سبزی، معاون عملیات بازار شرکت بورس در خصوص اجرای طرح بیمه سبد سهام و میزان استقبال سهامداران از طرح «سهام یار»

اجرای بیمه سبد صندوق‌های درآمد ثابت

ایرنا| مهدی زمانی سبزی، معاون عملیات بازار شرکت بورس در خصوص اجرای طرح بیمه سبد سهام و میزان استقبال سهامداران از طرح «سهام یار» اظهار کرد: با اجرایی شدن بیمه سبد سهام قطعاً به آینده بازار خوش‌بین هستیم؛ زیرا این برای نخستین‌بار است که دولت به صورت مستقیم وارد عمل می‌شود و سبد سهام را بیمه می‌کند که این اتفاق نشانه خوبی برای بازار سرمایه و در جهت تقویت و بازگشت اعتماد سهامداران است. وی افزود: با آغاز طرح بیمه سبد سهام که از روز شنبه ۲۱ آبان ماه با هدف بهبود وضعیت بازار و بازگشت اعتماد دوباره به سهامداران خرد اجرایی شده است تاکنون بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر (تا روز سه‌شنبه هفته جاری) سهام خود را بیمه کردند به‌طوری که ۶۵ هزار و ۵۰۰ نفر در دو روز اول و ۴۴ هزار و ۷۰۰ نفر در روز سوم سهام خود را بیمه کردند و صندوق تثبیت نیز این آمادگی را دارد که برای ۱۰ میلیون نفر سهام‌یار منتشر کند تا متقاضیان سبد سهام خود را بیمه کنند.زمانی سبزی به پیش‌بینی آینده بازار سرمایه بعد از اجرای این طرح پرداخت و گفت: با اجرایی شدن این طرح قطعاً به آینده بازار خوش‌بین هستیم، زیرا این برای نخستین‌بار است که دولت به صورت مستقیم وارد عمل می‌شود و سبد سهام را بیمه می‌کند؛ لذا هم اجرای بیمه سبد سهام و هم بیمه سبد صندوق‌های با درآمد ثابت که در روزهای آینده نهایی می‌شود و عملاً بیمه‌کننده و حامی آن هم صندوق تثبیت است، قرار است منابع مورد نیاز از بودجه دولت اخذ شود. معاون عملیات بازار شرکت بورس خاطرنشان کرد: این اتفاق نشان می‌دهد که دولت ضمن اینکه در تصمیماتش به بازار سرمایه اهمیت می‌دهد، نسبت به آینده بازار اطمینان دارد که بیشتر از ۲۰ درصد بازدهی نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود که این میزان سود را تضمین و اعلام کرده است، به‌طوری که اگر بازدهی سهامداران در یک سال آینده کمتر از ۲۰ درصد باشد منابع لازم از بودجه کل کشور تخصیص داده می‌شود؛ لذا این نشانه‌های خوبی برای بازار سرمایه و در جهت تقویت و بازگشت اعتماد سهامداران است. وی در خصوص کاهش روند معاملات پس از حدود دو هفته رشد یک نفس بازار نیز بیان کرد: نوسان در ذات بازار است همانطور که در بازار سکه و طلا و دلار و هر دارایی دیگری هم نوسان مشاهده می‌شود، لذا نمی‌توان انتظار داشت که بازار سهام بدون توقف در مدار صعود باشد؛ همچنین وقتی روند نزولی، فرسایشی شود باید همه به کمک بیایند و تا جای ممکن از بازار حمایت کنند. زمانی سبزی عنوان کرد: در حال حاضر هم اشخاص حقوقی و هم دولت با طرح سهام‌یار حمایت خود را از بازار سرمایه نشان دادند، ضمن اینکه نمی‌توان بازار را در کوتاه‌مدت و مثلاً برای چند روز تحلیل کرد؛ زیرا بیمه سبد سهام و طرح سهام‌یار بعد از طی کردن تشریفات قانونی و اخذ مجوزهای لازم، تنها چند روز است که اجرایی شده است، لذا نمی‌توان در این مدت کوتاه و مقطعی در خصوص این طرح و کارکرد آن اظهارنظر کرد؛ بلکه باید پروژه‌هایی همچون بیمه سهام در بلندمدت تجزیه و تحلیل شوند؛ اما موضوع مهم ایجاد یک ابزار اطمینان بخش برای سهامداران حقیقی است که امروز فراهم شده است. معاون عملیات بازار شرکت بورس در پایان تصریح کرد: باید توجه کرد که بودجه دولت منبع حساس و با اهمیتی بوده و اینکه دولت در بودجه سال آینده، ردیفی جداگانه برای حمایت از بازار سرمایه تخصیص می‌دهد نشان‌دهنده اهمیت بالای بازار سرمایه و سهامداران برای دولت است، از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که با توجه به شرایط بازار، نیازی به صرف بودجه نباشد؛ چراکه خود بازار بیشتر از ۲۰ درصد سود را عاید سرمایه‌گذاران می‌کند.

فروش پتروشیمی‌ها در نیمه نخست امسال در بورس کالا

بازار انرژی| احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی امروز ۲۴ آبان در نشستی خبری با اشاره وضعیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی اظهار کرد: میزان تولید محصول‌های پتروشیمی از نظر وزنی در هفت ماهه امسال نسبت به سال گذشته ۷ درصد و میزان صادرات ۱۳ درصد افزایش یافت. وی ادامه داد: میزان تولیدات محصول‌های پتروشیمی از نظر وزنی در هفت ماهه سال ١٤٠٠ معادل ٣٨ میلیون و ٦٠٨ هزار تن بود که این عدد در سال ١٤٠١ به ٤١ میلیون و ٥٥٠ هزار تن رسید که گویای افزایش ۷ درصدی است. وی اظهار کرد: میزان صادرات نیز از نظر وزنی در هفت ماهه سال گذشته ١٥ میلیون و ٥٠٠ هزار تن بود که امسال به ١٧ میلیون و ٥٠٠ هزار تن رسید و بیانگر افزایش ١٣ درصدی است. او با بیان اینکه میزان ارز آوری ٣٠ درصد افزایش یافت، گفت: در هفت ماه سال گذشته، ۷ میلیارد و ٩١ میلیون دلار به نیما ارز دادیم که این عدد امسال به ۸ میلیارد و ٧٣٣ میلیون و ٣٠٠ هزار دلار رسید، یعنی ٢٣ درصد ارز بیشتری به نیما داده شد. وی با بیان اینکه سال گذشته میزان صادرات محصول‌های غیرنفتی ٢٤.٢٥١ میلیارد دلار بود که از این مقدار ٩ میلیارد و ٦٠٥ میلیون دلار مربوط به پتروشیمی‌ها بود. او افزود: تا ٢٢ آبان، ٩ میلیارد و ٦٠٤ میلیون میلیون دلار به نیما ارز تزریق شد و در حوزه عرضه محصول‌های پتروشیمی در بورس کالا نیز در شش ماه سال جاری ۲ میلیون و ٥٦ هزار و ٦٨٢ تن کالا پلیمری به بورس کالا فروخته شد و این عدد در سال گذشته تنها یک میلیون و ٦٧٩ هزار و ٤٩٨ تن بوده، یعنی ٢٢.٥ درصد رشد داشت. به گفته وی در حوزه غیر پلیمری‌ها نیز در سال جاری یک میلیون و ٢٠٤ هزار تن از محصول‌های پتروشیمی در بورس کالا فروخته شد که این عدد در سال گذشته یک میلیون و ٥٠ هزار تن بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران