شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورس‌نیوز| قادر معصومی خانقاه، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه تشریح کرد: صرفا نمی‌توان گفت حمایت‌های صندوق توسعه بازار سرمایه منجر به رشد

مدیریت نرخ بهره بهتری ن راهکار برای تقویت بازار سهام

بورس‌نیوز| قادر معصومی خانقاه، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه تشریح کرد: صرفا نمی‌توان گفت حمایت‌های صندوق توسعه بازار سرمایه منجر به رشد شاخص‌ها در بازار سهام شده چراکه آثار افزایش قیمت‌های جهانی و نرخ دلار در کنار حمایت‌های صورت گرفته منجر به این رشد شده است. البته مصوبه ۱۰‌بندی سازمان بورس هم بی‌تاثیر نبود، ولی باور اکثر فعالین بر محرک بودن جریان نقدینگی بوده و معتقدند تا زمانی که پول وارد بازار سهام نشود تاثیرات مقطعی است. صندوق توسعه بازار سرمایه در حد توان خود پول یا به تعبیری جریان خون جدید را وارد بازار سهام کرده است، این صندوق در صورت نیاز باز هم تزریق منابع را انجام می‌دهد تا گردش جریان نقدینگی افزایش یابد. وی پیشنهاد کرد: مشخص‌ترین راه‌کار برای بهبود شرایط بازار سهام مدیریت بهره سپرده بانکی است، اما در این بین منظور از مدیریت، جلوگیری از آسیب بانک‌ها است. مصوبه‌ای برای رعایت سقف سوده سپرده بانکی ۲۰ درصد بود که باید با جدیت اجرایی شود، اگر هم ایراداتی بر این مصوبه وارد است باید اعلام شود. اگر حتی سقف ۲۰ درصدی برای این سود امکان‌پذیر نیست باید کانالی تعریف شود که به عنوان مثال این رقم ۲۲ درصد باشد، که سرمایه‌گذاران نرخ بهره بدون ریسک را قطعی بدانند و در جایی که بازار سهام ارزشمند به نظر می‌رسد، ورود کنند. در این حالت سرمایه‌گذاران با بررسی نسبت‌های P/E  و  P/E forward نتیجه‌گیری کرده، در زمان ارزندگی سهام نیز خرید و پول خود را از بانک خارج می‌کنند. معصومی خانقاه ادامه داد: ، ولی نرخ سود سپرده شفافیت ندارد، این ارقام از ۲۶ تا ۲۸ درصد متغیر بوده، همچنین اوراقی وجود دارد که  YTM آنها ۳۰ درصد را هم تجربه کرده است. نرخ‌های سپرده در شرایط فعلی در کف ۲۳.۵ تا ۲۴ درصد قرار دارند و با مصوبه حمایتی سران ۳ قوا همخوانی ندارد. بازار سهام بیشتر از این دست موضوعات رنج می‌برد. مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه تبیین کرد: به‌طور کلی بازار‌های موازی به عنوان رقیب بازار سرمایه شناخته می‌شوند، اما ارز و خودرو در دیگر کشور‌ها جایگاه سرمایه‌گذاری ندارد. البته ملک هم برای سرمایه‌گذاری خرد و بازدهی کوتاه‌مدت، چندان گزینه مناسبی نیست و نیاز به نقدینگی بالایی دارد. در این بین بهترین ابزار برای مدیریت منابع خرد بازار سرمایه است پس با اولویت نقدشوندگی دلار، سکه و بازار سهام موازی و رقیب یکدیگر تلقی می‌شوند. از طرفی دلار همانطور که رقیب بازار سهام معرفی می‌شود محرک آن نیز است چراکه با افزایش نرخ دلار قیمت‌گذاری شرکت‌های مانند پتروشیمی، پالایشی، معدنی و صادرات محور‌ها به شرط بالا رفتن دلار نیما صعودی می‌شود. معصومی خانقاه در پایان به بورس نیوز گفت: فاصله نرخ دلار آزاد و نرخ ارز نیما ۲۵ تا ۳۰ درصد بوده که سود شرکت‌ها با افزایش نرخ دلار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. سرمایه‌گذران برای پوشش تورم فعلی کشور به دنبال تبدیل ریال به سهام، سکه و دلار هستند تا تاثیرات افزایش نرخ دلار را به نحوی کمتر تحمل کنند. به صورت کلی توصیه می‌شود که برای ورود به هر بازاری حداقل دانش آن کسب یا ازمشاوره افراد خبره در آن استفاده شود.

چگونه سبد سهام خود را  در بورس بیمه کنیم؟

اتفاقی که از ٢ هفته گذشته معاملات بورس را از گردونه افت و ریزش‌های پیاپی خارج کرد، بسته حمایتی دولت و طرح اخیر سازمان بورس مبنی بر طرح بیمه سبد سهام بود که به کلی روند بازار سهام را با تغییر همراه کرد و پس از مدت‌ها جان دوباره‌ای را به معاملات بازار بخشید. طرح «بیمه سبد سهام»یا همان اوراق تبعی که جزوی از مصوبات بسته ١٠‌بندی حمایت از بازار سرمایه است و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از پرتفوی سهامداران را پوشش می‌دهد در کنار دیگر بندهای این بسته، مورد تایید مقامات رده عالی اقتصادی کشور قرار گرفت. بر اساس وعده‌های داده شده طرح «بیمه سبد سهام» با نماد «سهام یار» از دیروز به مرحله اجرا می‌رسد و سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس هستند، اما از ترس از دست دادن سرمایه‌های خود در این بازار دچار شک و تردید برای حضور در بازار سهام شده‌اند، می‌توانند با خرید یک برگه اوراق تبعی به ارزش یک ریال، سهام خود را به ارزش حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان برای یک سال آینده بیمه کنند و از گزند اتفاقات پیش‌بینی نشده و تاثیرگذار بر معاملات بازار سرمایه در امان بمانند. با وجود آغاز اجرای طرح بیمه سهام از امروز و نیز فراهم شدن امکان خرید نماد «سهام یار» برای مشارکت در این طرح اما برخی از سهامداران همچنان آگاهی چندانی در خصوص جزییات مربوط به چگونگی بیمه سبد سهام خود ندارند و در هاله‌ای از ابهام در خصوص نحوه خرید نماد «سهام یار» قرار گرفتند. در این زمینه باید اعلام کرد که سهامدار در مرحله نخست وارد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری می‌شود و نماد «سهام یار» را در قسمت مربوط به «جست‌وجو» وارد و سپس بر روی آن کلیک می‌کند. در این بخش سهامدار باید در بخش تعداد و قیمت خرید عدد ۱ را ثبت کند و مثل دیگر سفارش خریدها روی گزینه خرید کلیک کند. پس از طی شدن این مراحل، سهامدار صاحب یک برگه اوراق تبعی است که کل پرتفوی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سهامدار را برای یک سال آینده بیمه کرده است. سهامدار باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد که فرصتی محدود برای خرید این اوراق در نظر گرفته شده است و برای این استفاده از این طرح از دیروز (شنبه) تا ۲۸ آبان ماه فرصت در نظر گرفته شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران