شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازار سرمایه| مصطفی نخعی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه یکی از دلایلی که بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور به خصوص در بخش خانگی جدی گرفته نشده

بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور و عدم توجه بخش خانگی

بازار سرمایه| مصطفی نخعی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه یکی از دلایلی که بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور به خصوص در بخش خانگی جدی گرفته نشده و به آن توجهی نمی‌شود گفت: ارزان بودن و پایین بودن قیمت گاز از دلایل مهم آن است. بنابراین، یکی از ابزارهای بسیار مهم بهینه‌سازی، سیاست‌های قیمتی مشترکین پرمصرف ست که تاکنون به آن به صورت جدی پرداخته نشده است. این نماینده مجلس عنوان کرد: با توجه به مصرف گاز با قیمت‌های نازل و بسیار پایین در بخش‌های مختلف، این امر باعث شده که مصرف انرژی در کشور شدت گرفته و از میانگین جهانی بسیار بالاتر باشد. نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی یکی دو سال گذشته تلاش شد در بخش خانگی قیمت‌ها به صورت پلکانی بالا برود اما به نظر می‌رسد باید به سمت واقعی‌تر شدن قیمت‌ها پیش برویم. عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: شرکت‌ها و تولیدکننده‌های وسایل گرمایشی باید نسبت به بهینه‌سازی مصرف بیش از پیش حساس‌تر بوده و با بازدهی بالا و قیمت پایین، نسبت به ساخت وسایل گرمایشی اقدام کنند تا این امر انگیزه‌ای برای کنترل، بهینه کردن و مدیریت مصرف باشد. نخعی خاطرنشان کرد: متاسفانه خطر جدی برای ناترازی گاز در کشور وجود دارد که انجام اقدامات موثر، عاجل و راهبردی برای رفع این ناترازی و آسیب‌های جدی که می‌تواند برای کشور داشته باشد، امری الزامی است. وی بیان کرد: میزان مصرف هیچ تناسبی با رشد اقتصادی کشور ندارد و به چالش بزرگی تبدیل شده، بنابراین لازم است در این زمینه فکر جدی شود. وی درباره گاز صنایع و اینکه صنایع نباید با کمبود گاز مواجه شوند، گفت: کمبود گاز در کشور منجر به بحران‌های زیادی از جمله از دست رفتن امکان تولید برق، توقف فعالیت صنایع سنگین و دیگر مشکلات خواهد شد؛ بنابراین، ضمن گسترش بهینه‌سازی مصرف گاز در بخش خانگی و توجه به تامین گاز صنایع، نیازمند سرمایه‌گذاری‌هایی در این زمینه هستیم تا کشور در آینده با چالش گاز برای صنایع بزرگ و مهم کشور روبرو نشود.

سهام هرگز به اندازه این روزها، ارزنده نبوده!

بازارسرمایه| فواد صلواتی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت این بازار بیان کرد: بررسی عملکرد شرکت‌ها در فصل تابستان براساس گزارش‌های منتشر شده بر روی سامانه کدال نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌های بورسی به واسطه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نرخ محصولات، افزایش درآمد فروش داشته و سودهای مناسبی شناسایی کرده‌اند. بازار سرمایه در طول تاریخ فعالیت خود هرگز به اندازه این روزها ارزنده نبوده و زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بازار است. نسبت P/E متوسط بازار حدودا به ۵ الی ۶ رسیده و اکثر سهم‌ها برای سرمایه‌گذاری ارزنده و جذاب هستند. وی اضافه کرد: متاسفانه برخی اتفاقات در دو سال گذشته موجب بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار سرمایه شده و به خروج پول از این بازار دامن زده است. اگر اعتماد به این بازار بازنگردد، نقدینگی به جای هدایت به سمت تولید به سمت بازارهای سفته‌بازانه‌ای حرکت می‌کند که به نظر می‌رسد بیشتر هم از حمایت دولت برخوردارند. صلواتی افزود: مالیات نقل و انتقال در بازار مسکن و همین‌طور مالیات خانه‌های خالی آنقدر جزیی است که انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شده و این وضعیت به نفع اقتصاد کشور نیست. به‌ هر حال بازار سرمایه بزرگ‌ترین اهرم برای رونق تولید محسوب می‌شود و رها کردن این بازار به حال خود به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود. تجربه نشان داده بازار سرمایه عقب‌ماندگی خود را نسبت به سایر بازارها، با یک وقفه زمانی جبران کرده و همواره نسبت به سایر بازارهای مالی بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است. تردیدی نیست که باز هم ضرر و زیانی که در این دو سال به سهامداران تحمیل شده، جبران خواهد شد؛ چرا که از منظر تحلیلی شرایط برای سرمایه‌گذاری در بورس بسیار مطلوب است. این کارشناس بازار سرمایه در معرفی صنایع برتر برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: ۳ صنعت دامپروری، دارویی و غذایی گزارش‌های فروش بسیار خوبی ارایه کرده‌اند و به نظر می‌رسد این روند تا پایان سال هم ادامه خواهد داشت. در نظر داشته باشید که صنایعی که مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند (علی الخصوص دارویی‌ها)، به سبب قیمت‌گذاری‌های دستوری در این سال‌ها آسیب زیادی دیده بودند. اما با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نرخ‌هایی که به این صنایع داده شد، انتظار می‌رود در ۳ ماهه سوم، شاهد انتشار گزارش‌های بهتری هم از سوی این صنایع به خصوص دارویی‌ها باشیم.وی در ادامه بیان کرد: همچنین بررسی گزارش عملکرد شرکت‌های پتروشیمی و فولادی نشان می‌دهد برخی نمادها در این گروه‌ها نسبت به سال قبل افت ۵ الی ۱۰ درصدی در فروش داشته‌اند که رقم با اهمیتی نیست. معتقدم وضعیت دو صنعت پتروشیمی و فولادی به لحاظ بنیادی هرگز به اندازه این روزها مناسب نبوده و این صنایع نیز برای سرمایه‌گذاری جذاب هستند. در گروه خودروسازی هم شاهد کاهش زیان شرکت‌ها هستیم و در صورت حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو، این صنعت ما هم می‌تواند نفسی تازه بکشد و تمامی این شرایط، بازار سرمایه را برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر می‌کند. انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده شاهد رشد قیمت سهام باشیم. البته امیدواریم دولت ریسک جدیدی به بازار سرمایه تحمیل نکند و حقوقی‌های بزرگ هم به جای نوسان‌گیری کوتاه‌مدت از سهم‌ها، به حمایت از سهام بپردازند تا بازار سرمایه بتواند هرچه سریع‌تر عقب‌ماندگی خود نسبت به سایر بازارها را جبران کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران