شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کالاخبر| براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره و ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره روز یکشنبه ۲۲ آبان‌ماه و ۱۹۲ دستگاه دیگنیتی روز دوشنبه ۲۳ آبان عرضه می‌شود

عرضه جدید ۵۸۴ دستگاه فیدلیتی و دیگنیتی در بورس‌کالا

کالاخبر| براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره و ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره روز یکشنبه ۲۲ آبان‌ماه و ۱۹۲ دستگاه دیگنیتی روز دوشنبه ۲۳ آبان عرضه می‌شود که مبلغ پیش پرداخت برای شرکت در حراج، ۳۰ درصد مبلغ پایه است. در عرضه روز یکشنبه ۲۲ آبان، از ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره، ۹۸ دستگاه به رنگ سفید و ۹۸ دستگاه مشکی خواهد بود و قیمت پایه نیز برای هر دو رنگ، ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا ۱۷۱میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷ ریال (شامل ۱۳۱ میلیون ریال مالیات و عوارض شماره‌گذاری، ۴۳۵ هزار ریال هوشمندسازی کارت خودرو، ۵۰۰ هزار ریال هزینه خدمات پست، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تولید پلاک و شماره‌گذاری و ۳۷ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۲۷ ریال بیمه شخص ثالث) اضافه می‌شود.در عرضه روز یکشنبه ۲۳ آبان، همچنین ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره شامل ۹۸ دستگاه سفید و ۹۸ دستگاه مشکی به قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومان روی تابلو عرضه می‌رود. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، سایر هزینه‌ها جمعا ۱۷۳ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷ ریال (شامل ۱۳۳ میلیون ریال مالیات و عوارض شماره‌گذاری، ۴۳۵ هزار ریال هوشمندسازی کارت خودرو، ۵۰۰ هزار ریال هزینه خدمات پست، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تولید پلاک و شماره‌گذاری و ۳۷ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۲۷ ریال بیمه شخص ثالث) اضافه می‌شود. در عرضه روز دوشنبه ۲۳ آبان نیز از ۱۹۲ دستگاه خودروی دیگنیتی که قرار است عرضه شود، ۴۸ دستگاه سفید با‌تریم مشکی، ۴۸ دستگاه سفید با‌تریم قرمز، ۴۸ دستگاه سفید با‌تریم مشکی و ۴۸ دستگاه مشکی با‌تریم قرمز است. قیمت پایه دیگنیتی ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا ۳۹۴ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۲۷ ریال (شامل ۳۵۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات و عوارض شماره‌گذاری، ۴۳۵ هزار ریال هوشمندسازی کارت خودرو، ۵۰۰ هزار ریال هزینه خدمات پست، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تولید پلاک و شماره‌گذاری، ۳۷ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۲۷ ریال بیمه شخص ثالث) افزوده می‌شود. در مشخصات عرضه فیدلیتی و دیگنیتی قید شده که هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و صرفا برای یک دستگاه خودرو است. همچنین درصد پیش پرداخت سفارش خرید ۳۰ درصد اعلام شد. صدور سند و شماره‌گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود و خریداران جهت تحویل خودرو باید یکی از نمایندگی‌های مجاز شرکت را (به شرح لیست پیوست) از طرق پورتال فروش بهمن موتور به آدرس اینجا (bahman.iranecar.com) انتخاب کنند. علاوه بر این، خریداران ملزم به واریز وجه هزینه‌های اعلامی همزمان با تسویه اصل مبلغ به شماره حساب بهمن موتور هستند.

اختلاف قیمت ارز آزاد و نیمایی منجر به افزایش سفته‌بازی

سنا| اشکان زودفکر، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با وجود همگرایی بین نرخ ارز آزاد و قیمت سهام گفت: در اکثر اوقات همگرایی بین قیمت نرخ ارز آزاد و قیمت سهام در بازار وجود داشته است و این همگرایی باعث شده که نقدینگی از بازار سرمایه به بازارهای رقیب موازی انتقال پیدا نکرده و در نتیجه توازن بین نقدینگی در این بازارها حفظ شود. وی افزود: این موضوع که چرا در شرایط فعلی و با وجود افزایش قیمت ارز، قیمت سهام پایین مانده و بازار سرمایه دچار خروج نقدینگی شده، موضوعی مهم و قابل بررسی است. این کارشناس عنوان کرد: ارزش ذاتی سهام شرکت‌های بازار سرمایه از ۲ قسمت، دارایی‌ها و سود با کیفیتی که این شرکت‌ها می‌سازند تشکیل می‌شود. به گفته زودفکر، در قسمت مربوط به دارایی‌های این شرکت‌ها، با افزایش قیمت ارز، انتظارات تورمی ایجاد می‌شود؛ به‌طوری که قیمت دارایی‌های این شرکت‌ها بالا رفته و به تبع آن افزایش قیمت سهم دور از انتظار نیست. ولی در قسمت دوم که قسمت اصلی و مد نظر اقتصاد و مربوط به کارکرد و سود این شرکت‌هاست مساله پیچیده‌تر است. در این بخش شرکت‌ها به دو دسته شرکت‌های مصرف‌کننده ارز و شرکت‌های تولیدکننده یا فروشنده ارز تقسیم می‌شوند.زودفکر با اشاره به اینکه گروه اول، گروه کوچکی در بورس بوده و اکثر آنها صنایع تبدیلی هستند که کالایی را وارد و با اعمال تغییراتی به‌فروش می‌رسانند یا در مواد پایه تغییراتی اعمال و ایجاد ارزش افزوده می‌نمایند ادامه داد: مساله اینجاست که این شرکت‌ها تنها درصد کوچکی از شرکت‌های بورسی را تشکیل می‌دهند و این در حالی است که شاکله اصلی بورس را شرکت‌های زیرساختی و بالادستی صنعت کشور و شرکت‌های بزرگ بورسی که عمدتا فروشنده ارز هستند و جزو گروه دوم هستند تشکیل می‌دهند، وقتی که سرمایه‌گذار بورسی می‌بیند ارز این شرکت‌ها که در آنها سرمایه‌گذاری کرده به قیمت ۲۷ هزار تومان به‌فروش می‌رسد ولی ارز در بازار آزاد و بازارهای موازی با قیمت‌های به مراتب بیشتر فروش می‌رود، جهت حفظ ارزش پول خود اقدام به خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به بازارهای موازی می‌کند تا از تورم عقب نمانده و ارزش دارایی خود را حفظ کند. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که بالا یا پایین رفتن نرخ ارز چه تأثیری بر عملکرد شرکت‌های تولیدی دارد؟ اظهار کرد: زمانی که سرمایه‌گذار اقتصادی نتواند از بخش اصلی اقتصاد سود بگیرد به دنبال گرفتن سود از بخش تورمی است. بنابراین روی بخش تورمی سرمایه‌گذاری می‌کند و نتیجه ورود پول به بخش تورمی افزایش تورم و مشکلات عدیده اقتصادی در معیشت مردم است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران