شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرنا| محمود گودرزی، مدیرعامل بورس تهران با اشاره به بسته حمایتی دولت در زمینه اطمینان‌بخشی به بازار سرمایه، اظهار داشت:

سبد سهام ۹۶ درصد سهامداران خرد بورس بیمه شد

ایرنا| محمود گودرزی، مدیرعامل بورس تهران با اشاره به بسته حمایتی دولت در زمینه اطمینان‌بخشی به بازار سرمایه، اظهار داشت: بسته حمایتی دولت از بازار سرمایه همچون بحث انتشار اوراق تبعی که بیمه جمعی سهام تلقی می‌شود، اتفاق خوبی است که به سهامداران خرد دلگرمی و تضمین سود ۲۰ درصدی می‌دهد. به گفته گودرزی بیمه گسترده سهام در قالب انتشار اوراق تبعی حداقل اثر روانی مثبتی دارد، زیرا حدود ۹۶ درصد از مردم (سرمایه‌های خُرد) را که پرتفوی زیر ۱۰۰ میلیون تومان دارند را بیمه می‌کند. مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه تجربه بیمه گسترده سهام در گذشته هم اجرایی شد و نتایج مثبتی داشت، گفت: انتشار اوراق تبعی می‌تواند در کوتاه‌مدت فضای اطمینان‌بخشی را به بازار سهام برگرداند، اما در بلندمدت نیازمند حساسیت و توجه سیاست‌گذار به پارامترهای کلان اقتصادی همچون نرخ بهره، کاهش فاصله نرخ ارز نیمایی با ارز بازار آزاد و بهبود شرایط کلان اقتصادی هستیم که امکان پیش‌بینی‌پذیری را برای اقتصاد نیز مهیا کند. مدیرعامل بورس تهران به‌تازگی در گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص چگونگی بیمه سهام از سوی سهامداران گفته بود: بعد از ابلاغیه سازمان بورس و اعلام سازوکارهای مربوطه، یک نماد اعلام خواهد شد که مردم می‌توانند با یک ریال از طریق بورس تهران اقدام به خرید این اوراق کنند. با خرید این اوراق یک ریالی، کل سبد سهام مردم به علاوه یک سود ۲۰ درصدی تضمین و بیمه می‌شود. نکته بسیار مهم برای این اوراق این است که حتماً باید در این بازه زمانی یک‌ساله فرد هیچ‌کدام از سهام داخل پرتفوی خود را نفروشد، چراکه اگر سهمی فروخته شود این بیمه کارکرد خود را از دست خواهد داد.

سهامداران عدالت منتظر سود ۵۰۰ هزار تومانی باشند

تسنیم| سیداحسان خاندوزی با اشاره به جلسه دیروز شورای عالی بورس اظهار کرد: در این جلسه مصوب شد سود سهام عدالت شرکت‌های بورسی که مهلت آنها برای واریز سود به پایان رسیده و سود سهام عدالت آنها قابل وصول است، تا پایان پاییز برای همه ۴۹ میلیون نفر دارنده سهام عدالت واریز شود. وزیر امور اقتصاد و دارایی درمورد میزان سود توضیح داد: میزان سود حدود ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر برگه سهام عدالت است. وی همچنین درمورد میزان باقی مانده سود سهام عدالت گفت: مبلغ باقی مانده سود سهام عدالت از شرکت‌هایی که هنوز مهلت دارند تا پایان سال جاری یا ابتدای سال ۱۴۰۲ انجام می‌شود و اخبار آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

ارزندگی بالای بازار سهام به شرط رفع ابهامات

بورس‌نیوز| پوریا خالدیان، کارشناس بازار سهام تشریح کرد: سرمایه‌گذاران در بازار سهام اعتمادی نسبت به متوالیان ارکان آن ندارند، بی‌شک تا زمانی که ابهامات در بازار سهام وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار بازار سرمایه رو به رشدی را داشته باشیم. باید گفت با حمایت‌های مقطعی و صوری بازار سهام راه متفاوتی را پیش نمی‌گیرد، باید اصلاحات ساختاری نه تنها در بورس بلکه در کلیت سیاست و اقتصاد کشور رخ دهد تا اثرات آن در تابلوی معاملات دیده شود. برخلاف اینکه سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه به جذابیت رسیده است و P/E forward نیز در کف تاریخی خود قرار دارد، همچنان تحرکی را در بازار شاهد نیستیم و این مساله خود نمایانگر این موضوع خواهد بود که تغییرات در کلیت بازار سهام مورد نیاز است. وی افزود: مواردی همچون نرخ بهره بین بانکی، روابط بین‌المللی، نرخ گاز و خوراک برخی صنایع در بودجه سال آینده، فروش اوراق دولتی در ۶ ماهه دوم که بازار‌های مالی را متاثر می‌کند از ابهامات بازار سرمایه است که باید مرتفع شود. برخی موضوعات همانند عرضه بلوک فارس که با حجم بالایی معاملات بازار سهام را ملتهب می‌سازد و سازوکار آن بازار را با شوک مواجه کرده است . این فعال بازار سرمایه تشریح کرد: برای بررسی روند بازار تا انتهای سال باید چند شاخصه را مد نظر قرار دارد، ابتدا بحث بودجه سال ۱۴۰۲ را پیشرو داریم، که عوارض گمرکی، صادراتی و گاز، نرخ خوراک در صنایع پتروشیمی از فاکتور‌های اثرگذار این شاخصه هستند. از سوی دیگر نرخ بهره اقتصادی از آیتم‌های تاثیرگذار است چراکه افزایش نرخ بهره بین بانکی منجر به ایجاد فشار به سایر دارایی‌های مالی می‌شود. بی‌شک به هر میزان که نرخ بهره و فضای پیشرو با ابهام مواجه شود، بازار سرمایه امکان رشد در میان رقبا را از دست می‌دهد. در این بین فضایی سیاسی فعلی و از طرفی توفق مذاکرات میان ایران و امریکا و انتخابات کنگره در امریکا، برجام را هم با ابهام مواجه کرده است و چشم‌انداز روشنی را پیشرو ندارد. با تمام اینها بازار سرمایه تا انتهای سال بسیار رشد نداشته باشد، ولی با سهام  P/E ۳ و ۳.۵ بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت است. خالدیان در انتها گفت: صنعت پالایشگاه ریزش خاصی را به خود ندیده و در کف قیمتی قرار دارد همچنین شرکت‌های بسیار خوبی را در این گروه می‌توان یافت. پیشنهاد می‌شود برای تنوع بخشی به پرتفوی، ۳۰ درصد از آن را به صنعت پالایشگاه تخصیص دهید، این صنعت می‌تواند تا پایان سال بازدهی معقولی را داشته باشد. در کنار آن فلزات هم در برخی نماد‌ها ارزندگی دارند و مناسب سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران