شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| هفتم شهریور ماه بود که طی نخستین عرضه محصولات ایران خودرو در بورس کالای ایران، ۳۰۰ دستگاه هایما S۷ مشکی و ۲۰۰ دستگاه هایما S۷ سفید در بورس کالا عرضه شد.

جزییات عرضه دوباره هایما در بورس

ایسنا| هفتم شهریور ماه بود که طی نخستین عرضه محصولات ایران خودرو در بورس کالای ایران، ۳۰۰ دستگاه هایما  S۷ مشکی و ۲۰۰ دستگاه هایما  S۷ سفید در بورس کالا عرضه شد. بر این اساس هشتم آبان ماه ۲۰۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی و ۵۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی سفارشی روی تابلو میرود. تاریخ تحویل این محصولات ایران خودرو ۱۶ آذر ماه یعنی ۳۸ روزه خواهد بود. قیمت پایه هایما  S۷ مشکی ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هایما  S۷ مشکی سفارشی مجهز به جک برقی صندوق عقب ۷۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است که به این هزینه‌ها ۱۳ درصد بهای نهایی خودرو بابت مالیات ارزش افزوده و عوارض قانونی به علاوه هزینه‌های بیمه و شماره‌گذاری و هزینه ثابت به مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۵۰۰ ریال اضافه می‌شود. در مشخصات هر دو گروه خودرو اشاره شده هر کد ملی (خریداران حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و برای یک خودرو است. همچنین خریداران باید شرایط سنی ۱۸ سال تمام را داشته باشند و اشخاصی که در عرضه قبلی موفق به خرید شدند امکان ثبت سفارش ندارند. علاوه بر این خریداران جهت ادامه مراحل خرید باید همزمان با تسویه مبلغ معامله در بورس (حداکثر تا پایان مهلت مجاز تسویه در بورس) با مراجعه به سایت به آدرس (esale.ikco.ir) اقدام به ایجاد و تکمیل پروفایل شخصی کرده و در زمان مقرر که طی پیامک (تکمیل وجه هزینه‌های متعلقات قانونی) اطلاع‌رسانی می‌شود علاوه بر انتخاب یکی از نمایندگی‌های مجاز، بیمه‌گر موردنظر خود را در سایت انتخاب و نسبت به واریز وجه هزینه‌ها اقدام کنند. متقاضیان برای خرید این خودروها در بورس کالا ابتدا باید نسبت به اخذ کد معاملات بورس کالا اقدام کنند. نحوه اخذ کد بورس کالا نیز به این شکل است که متقاضیان به یکی از کارگزاری‌های مجاز مراجعه و به صورت آنلاین یا حضوری کد بورس کالا را دریافت می‌کنند. البته پیشتر باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند.متقاضیان پس از اخذ کد بورس کالا، باید نسبت به گشایش حساب وکالتی اقدام کنند. حساب وکالتی حسابی است که به بورس کالا این امکان را می‌دهد که پس از آنکه خریدار در فرآیند رقابت شرکت کرده و کالا را خریداری کرد بتواند از آن حساب برداشت کند و به این ترتیب مراحل تسویه انجام شود. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که برای خرید خودرو، باید ۳۰ درصد قیمت پایه خودرو در حساب وکالتی خریدار موجود باشد. به این ترتیب زمانی که ثبت سفارش صورت می‌گیرد این مبلغ تا زمان انجام فرآیند حراج در حساب وکالتی مسدود می‌شود. پس از نهایی شدن ثبت سفارش خریداران در روزی که عرضه و فرآیند حراج صورت می‌گیرد، خریداران بر مبنای قیمت پایه در فرآیند حراج و در صورتی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد در رقابت شرکت خواهند کرد و همچنین مالیات بر ارزش افزوده‌ای که پرداخت خواهد شد بر مبنای قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت و خرید خود را نهایی کرده است.

بورس ارزنده است

بورس نیوز| محمد خیری، کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: در بازار سرمایه ریسک‌های مختلفی از جمله کمبود گاز برای شرکت‌های سیمانی و فولادی در زمستان، کمبود برق برای شرکت‌های فولادی‌ها در تابستان و سقف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تاثیرات منفی بر صنایع پر ارزش بازار سهام بر جای می‌گذارد. با این وجود شرکت‌ها در بازار سهام از نظر ارزش و عملکرد ماهانه معقول هستند و این امر منجر به ارزشمند شدن بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری شده است. بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری مزی‌تهایی را دارد اما مشکلات آن خارج از سیستم داخلی شرکت‌ها است. وی افزود: ریسک‌های سیستماتیک در ابتدا از بدنه دولت رخ می‌دهد، دولتی فعالیت دارد که هیچ یک از ارکان آن برای بازار سرمایه ارزشی قائل نیستند. وزارتخانه بدون توجه به قیمت اعلامی خود شرکت متانولی را به سمت زیان‌دهی هدایت می‌کند، با این حال باز هم بر عملکرد خود پافشاری دارد، به عبارتی اهمیتی برای بورس قائل نیستند. در این بین بیشتر شرکت‌های پتروشیمی سهامدار عمده دولتی دارند اما باز هم تصمیمات به شکلی است که منجر به زیان آنها می‌شود. خیری تبیین کرد: برای واریز ۱۱ همت به صندوق تثبیت بازار سرمایه عملکرد به صورتی است که این مبلغ قسط‌بندی شده و ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیارد تومان واریز می‌شود که کفاف بازار سهام را نمی‌دهد. البته راه‌حل این نیست و مداخلات دولت همیشه منجر به ریزش بازار سهام شده است. در شرایط فعلی سرمایه‌گذاران بازار سهام را خوش قیمت می‌دانند و با فروش ملک اقدام به خرید سهام می‌کنند، مسکن افزایش ۳ برابری به خود دیده در صورتی که سهام ریزش ۷۵ درصدی را تجربه می‌کند. وی ادامه داد: بازار سهام گاهی بسیار خوش‌بین و گاهی بسیار بدبین است، در بدبینی پایین‌تر از میانگین معامله می‌شود. راهحلی را برای بهبود شرایط نمی‌توان پیشنهاد کرد، چراکه در کل دنیا بازار سرمایه از درون خود را ترمیم می‌کند. با توجه به تمام عوامل و ریسک‌ها، به قدری بازار سهام ریزش دارد که به شرط دخالت نکردن دولت، خرید سهام از جانب مردم شروع می‌شود. این فعال بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد بازار ۲۰ الی ۳۰ هزار واحد دیگر نزول را تجربه می‌کند و دوره فرسایش را درجا میزند ولی در انتها ارزنده ترین بازار همین بازار سرمایه است. بازار سهام در ارزندگی به سر میبرد اما ترسهایی از جنس خارجی در آن وجود دارد. باید گفت بازار سهام در مقایسه با دلار بسیار خوش‌قیمت است و در این بین بازار مسکن نسبت به دلار در حباب به سر میبرد. خیری در پایان گفت: برخی صنایع بزرگ ریسک های خود را پذیرفتهاند، از طرفی به نظر می رسد دیگر دلیل بهبود بازار سهام مشخص شدن بودجه سال بعد است، چراکه چندان نگاه منفی نسبت به بازار ندارد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران