شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ناآرامی‌های اخیر صرفاً در چند روز ابتدایی موجب افزایش عرضه‌ها در بورس شد،

مشاور وزیر اقتصادی در گفت‌وگو با ایرنا:

خاموش شدن اغتشاشات معاملات بورس را به سمت تعادل می‌کشاند

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ناآرامی‌های اخیر صرفاً در چند روز ابتدایی موجب افزایش عرضه‌ها در بورس شد، اما بازار در روزهای پایانی هفته گذشته با کنترل هیجانات و خاموش شدن اغتشاشات، تعادل خود را به دست آورد. «حمیدرضا فولادگر» در گفت‌وگو با ایرنا به ارزیابی روند این روزهای معاملات بورس و عوامل تاثیرگذار بر ریزش اخیر شاخص بورس پرداخت و افزود: بازار سهام در طی دو سال گذشته به دلیل وجود برخی از مشکلات ریشه‌ای مانند قیمت‌گذاری دستوری روندی نزولی را در پیش گرفت و وارد مسیر نوسانی شد. وی به اغتشاشات اخیر حاکم در سطح کشور و نیز تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: بارها شاهد بوده‌ایم که در مواردی وجود برخی از ریسک‌های زودگذر بر شتاب ریزش شاخص بورس افزوده است و برای مدتی معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است. فولادگر اظهار داشت: ناآرامی‌های اخیر نیز صرفاً در چند روز ابتدایی موجب افزایش عرضه‌ها شد، اما هفته گذشته با کنترل هیجانات و خاموش شدن اغتشاشات، بازار تعادل خود را در روزهای پایانی هفته به دست آورد. ‎مشاور وزیر اقتصادی تاکید کرد: بهتر است اقدامی صورت گیرد تا معاملات بازار سرمایه از طریق سازوکار افزایش سودآوری شرکت‌ها، رفع موانع تولید، افزایش شفافیت متغیرهای مهم اقتصادی، کاهش تصدی‌گری دولت و اعتماد به سازوکار بازار بهبود یابد و تغییر مسیر دهد. وی اظهار داشت: زمانی که بستر کسب و کار شرکت‌ها امنیت پیدا کند، سرمایه‌گذاری و تولید توجیه‌پذیر خواهد بود و خود به خود این عملکرد مثبت در قیمت سهام شرکت‌ها نیز منعکس می‌شود.

از ۲۶ مهر به مدت ۳ روز کاری انجام می‌شود

پذیره‌نویسی هشتمین صندوق طلای بازار سرمایه در بورس کالا

براساس اعلام مدیریت بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران، پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبا با نماد «نفیس» از روز سه‌شنبه (۲۶ مهر) در بورس کالای ایران آغاز می‌شود و به مدت ۳ روز کاری یعنی تا شنبه ۳۰ مهر ادامه می‌یابد؛ نفیس به عنوان هشتمین صندوق طلایی بورس کالا در کنار نمادهای طلا، زر، عیار، گوهر، کهربا، مثقال و زرفام قرار می‌گیرد. به گزارش کالاخبر، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبا بر اساس مجوز سازمان بورس و مشخصات اعلامیه پذیره‌نویسی از طریق بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بورس کالای ایران پذیره‌نویسی می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری طلای صبا از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا (ETF) بوده و موسسان آن، شرکت سهامی خاص سبدگردان اندیشه صبا و شرکت سهامی عام سرمایه‌گذاری صبا تامین است. از دیگر ارکان این صندوق می‌توان به شرکت سهامی خاص سبدگردان اندیشه صبا به عنوان مدیر، موسسه حسابرسی بهراد مشاور به عنوان متولی، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تامین به عنوان بازارگردان و موسسه حسابرسی رازدار به عنوان حسابرس اشاره کرد.

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آنها به خرید انواع اوراق بهادار مبتنی بر کالا به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، بهره‌گیری از صرفه‌جویی‌های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای سرمایه‌گذاران است. موضوع فعالیت صندوق، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا پذیرفته شده در بورس کالای ایران است. موسسان ۱۰۰ درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق به تعداد ۲ میلیون واحد را متعهد شده و مابقی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به تعداد ۹۸ میلیون واحد به ارزش مبنای هر واحد ۱۰ هزار ریال برای پذیره‌نویسی و خرید عموم عرضه می‌شود.

به این ترتیب تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار ۱۰۰ میلیون واحد بوده که ۲ میلیون واحد به صورت واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز از سوی موسسان پذیره‌نویسی شده و ۹۸ میلیون واحد آن با ارزش اسمی هر واحد ۱۰ هزار ریال پذیره نویسی عمومی می‌شود و هر یک از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری به نسبت تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود در خالص دارایی‌های صندوق سهیم‌اند اما حق تصمیم‌گیری در مورد دارایی‌های صندوق در چارچوب اساسنامه منحصرا از اختیارات مدیر صندوق است. خرید واحدهای ETF نیز مستلزم دریافت کد معاملاتی فعال در سیستم سپرده‌گذاری مرکزی بوده و سفارش‌های خرید باید مضربی از یک ورقه باشد و محدودیت حجمی برای هر سفارش خرید بدون محدودیت تعیین شده است و حداکثر تعداد اوراق قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی بدون محدودیت است. مدت پذیره‌نویسی اولیه از روز سه‌شنبه ۲۶ مهر آغاز می‌شود و تا روز شنبه ۳۰ مهر ادامه دارد. نفیس به عنوان هشتمین صندوق طلایی بورس کالا در کنار نمادهای طلا، زر، عیار، گوهر، کهربا، مثقال و زرفام قرار می‌گیرد.

معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله، پس از اتمام پذیره‌نویسی و ثبت صندوق در بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری (قابل معامله) بورس کالای ایران آغاز و دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند از طریق کارگزاران عضو بورس کالای ایران اقدام به خرید یا فروش این واحدها کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران