شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس اعلام کرده است که چند تقاضای اولیه تامین مالی جدید دریافت شده که تلاش می‌شود در مدت زمان کوتاه، تعیین تکلیف شوند.

چند ناشر جدید در صف انتشار اوراق بیمه سهام

سنا| مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس اعلام کرده است که چند تقاضای اولیه تامین مالی جدید دریافت شده که تلاش می‌شود در مدت زمان کوتاه، تعیین تکلیف شوند. انتشار اوراق اختیار فروش تبعی بر روی سهام ۱۵ شرکت بزرگ بازار از سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد، تا اطمینان خاطری برای سهامداران این شرکت‌ها به منظور رسیدن به آسودگی خاطری از بابت کاهش قیمت سهام باشد؛ در همین زمینه امیر مهدی صبایی مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس می‌گوید که بررسی مدارک و اخذ مجوز انتشار اوراق تبعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. وی اظهار داشت: در خصوص ارایه درخواست‌ها برای انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، پس از تکمیل مدارک از سوی ناشر در کوتاه‌ترین زمان ممکن بررسی‌ها انجام می‌شود و در صورت حائز شرایط بودن، مجوز لازم برای انتشار اوراق به منظور تامین مالی و خرید حمایتی سهام با اتکا به منابع حاصله صادر می‌شود. صبایی با بیان اینکه به‌طور مثال هم‌اکنون مجوزی برای یک متقاضی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان صادر شده است، گفت: در راستای تسهیل شرایط برای انتشار اوراق، برای متقاضیان با رتبه اعتباری بالا امکان انتشار اوراق با سررسید بیش از یکسال فراهم می‌شود. وی افزود: چند تقاضای اولیه تامین مالی دیگر نیز دریافت شده که تلاش می‌شود در مدت زمان کوتاه، تعیین تکلیف شوند. براساس این گزارش، شنبه هفته گذشته نشستی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه برگزار شد که از موضوع‌های مهمی که در این نشست به جمع‌بندی رسید، حمایت هلدینگ‌ها از سهام زیر مجموعه خود در قالب انتشار اوراق اختیار تبعی بود. در همین راستا با هدف تامین مالی از روز سه‌شنبه هفته جاری ۱۹ مهر ماه، عرضه اوراق اختیار فروش تبعی روی سهام شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پارس، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، ملی صنایع مس، فولاد مبارکه، بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بانک پارسیان و ارتباطات سیار ایران را آغاز شد.

معافیت‌های مالیاتی سودآوری شرکت‌ها را افزایش می‌دهد

بازار سرمایه| نماینده مردم بناب و خوشه مهر در مجلس یکی از ابزارهای مهم هدایت نقدینگی به بازار سرمایه را استفاده از ابزارهای مالی نظیر اعمال معافیت مالیاتی برای شرکت‌های تولیدی با هدف کاهش هزینه‌ها و سودآوری آنها دانست. حجت‌الاسلام محمد باقری بنابی با بیان اینکه معافیت مالیاتی، ابزار موثری برای تشویق افراد به سرمایه‌گذاری و تولید کالاهای دانش بنیان است گفت: معافیت مالیاتی برای شرکت‌های تولیدی بازار سرمایه بسیار مهم است و منجر به ارتقا سودآوری بازار و جذابتر شدن نسبت‌های مالی برای سرمایه‌گذاران خواهد شد. وی معافیت مالیات شرکت‌های تولیدی برای بازار سرمایه را بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: اکنون نیاز است نمایندگان مجلس برای هدایت نقدینگی به سمت بازار سهام تلاش کرده و از بازار سرمایه حمایت بیشتری کنند. وی یکی از ابزارهای مهم هدایت نقدینگی به این بازار را استفاده از ابزارهای مالی نظیر اعمال معافیت مالیاتی برای شرکت‌های تولیدی با هدف کاهش هزینه‌ها و سودآوری آنها دانست و افزود: این امر به مرور زمان منجر به کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های واقعی اقتصاد کشور می‌شود. این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر معافیت‌های مالیاتی به‌طور مداوم اجرا شود، می‌تواند تاثیر مهمی بر روند سودآوری شرکت‌ها بگذارد.

یک شرکت دانش بنیان در مسیر بازار سهام

بورس نیوز|۶ نوع صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعالیت دارند، برای جذابیت بیش از پیش بازار سهام نیز ابزار‌های مختلفی ارایه شده و به تازگی شاهد ایجاد صندوق املاک و مستغلات بودیم. سوال اینجاست که آیا تمام این فعالیت‌ها منجر به جذابیت بازار سهام می‌شوند و جریان نقدینگی را به سمت این بازار روانه می‌سازندیا خیر؟ میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران مطرح کرد: موافقت اصولی برای انتشار اوراق بدهی برای یک شرکت دانش‌بنیان صادر شده است و به زودی اطلاعات کامل این شرکت منتشر می‌شود. همچنین شرکت تپسی به عنوان اولین شرکت دانش‎بنیان در دو مرحله عرضه شد، مرحله دوم آن هم در این هفته با فرآیند افزایش سرمایه صورت گرفت. باید گفت مدل عرضه اولیه تپسی از نظر ساختار شباهت زیادی با IPO‌های جهانی داشت. وی ادامه داد: فرآیند عرضه سهام تپسی به نحوی بود که هیچ پولی به سهامداران عمده و فعلی شرکت پرداخت نشده و تمام منابع حاصل از عرضه اولیه به خود شرکت تزریق شده است و این منابع برای طرح‌های توسعه‌ای این شرکت استفاده می‌شود. این نوع عرضه به عنوان اولین تجربه صحیح IPO در بازار سهام تلقی می‌شود. فدایی با اشاره به صندوق املاک و مستغلات بیان کرد: در مقاطع زمانی ممکن است، بازار‌های موازی سوددهی متفاوتی داشته باشند، باید گفت برای بالا بردن جذابیت و عایدی بیشتر در بازار سرمایه ابزار‌های مختلفی ارایه شده است . ابزار مرتبط با کلاس دارایی املاک که از نظر سرمایه‌گذاران محبوب هم است، در بین ابزار‌های بازار سهام وجود نداشت. وی افزود: با راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان صعود بازار مسکن در چنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند. مهم‌ترین مزیت اینچنین صندوق‌هایی جلوگیری از خروج نقدینگی از چرخه بازار سرمایه است . باید گفت برای صندوق‌ها با توجه به اساسنامه و امیدنامه آنها میزان سرمایه‌گذاری جهت تملیک واحد‌های ساخته شده، متفاوت است. فدایی در پایان صحبت‌هایش به بورس نیوز گفت: صندوق کالایی طلا در بازار سهام وجود دارد و صندوق مبتنی بر بازار مسکن هم که به تازگی وارد چرخه فعالیت شده است، اما در حال حاضر خبری مبنی بر ایجاد صندوق ارزی نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران