شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فردای اقتصاد| سازمان بورس در مدت اخیر جلساتی را به همراه فعالین بازار، وزیر اقتصاد و هلدینگ‌های بزرگ جهت حمایت از بازار برگزار کرده است.

رویکرد حمایتی مناسب برای بورس چیست؟

فردای اقتصاد| سازمان بورس در مدت اخیر جلساتی را به همراه فعالین بازار، وزیر اقتصاد و هلدینگ‌های بزرگ جهت حمایت از بازار برگزار کرده است. اما سوال اینجاست که برگزاری این جلسات شرطی کافی برای بهبود شرایط بازار هست یا خیر؟ در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با رامین خدابنده، عضو هیات‌مدیره سبدگردان نوین نگر آسیا به بررسی عوامل تاثیرگذار بر کلیت بازار سرمایه و راه‌های حمایت درست از بازار سهام پرداخته شد. به عقیده وی ثبات در سیاست‌گذاری و پیش‌بینی‌ پذیرتر شدن اقتصاد می‌تواند مهم‌ترین اتفاقی باشد که اگر در بودجه رخ دهد شاهد بهبود شرایط کلی بازار باشیم و علی رغم جذابیت بازار سهام در سطوح فعلی، بازار سرمایه از کمبود نقدینگی رنج می‌برد.این روزها بازار سرمایه در ادامه روند فرسایشی خود همچنان مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفته است. در هفته‌های جلساتی از سوی سازمان بورس با هلدینگ‌های بزرگ و وزارت اقتصاد انجام شد، این دست جلسات با توجه به تجربه تاریخی اثرات مقطعی بر بازار سرمایه داشته و نمی‌تواند به رونق پایدار بورس کمک کند. از موضوعات مهمی که در این نشست به جمع‌بندی رسید، حمایت هلدینگ‌ها از سهام زیر مجموعه خود در قالب انتشار اوراق اختیار تبعی بود.عضو هیات‌مدیره سبدگردان نوین‌نگر آسیا درباره تاثیر انتشار این اوراق اظهار کرد: انتشار این اوراق در شرایط فعلی از سوی هلدینگ‌های بزرگ به دلیل حمایت از بازار سهام و کمک به ارزندگی بازار صورت می‌گیرد. خرید این اوراق برای صندوق‌های درآمد ثابت با توجه به رقابت‌پذیری پایین نرخ این اوراق نسبت به سود بانکی و اوراق دولتی توجیهی ندارد. این دست اقدامات در واقع دستکاری در بازار سرمایه است و در بلندمدت اثر مثبتی بر بازار سرمایه ندارد و این موضوع تنها تکرار تجربه‌های شکست خورده گذشته است.خدابنده در پاسخ به این سوال که راهکار مناسب برای حمایت از بورس تهران چیست؟ عنوان کرد: کمبود نقدینگی در ۲ سال اخیر بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده است چرا که اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار از دست رفته است. بورس تهران به دلیل ریسک‌های سیستماتیک قابل توجه همچون قیمت‎‌گذاری دستوری، کسری بودجه دولت و همچنین مساله تحریم‌ها و برجام با ابهامات قابل توجهی روبرو شده است.وی ادامه اداد: ابهام که این روزها بازار سرمایه در انتظار تصمیم سیاست‌گذار برای تعیین تکلیف آن قرار دارد، موضوع نرخ خوراک برای صنایع بورسی است و این نرخ باید متناسب با استراتژی‌های بلندمدت بهینه شده و از تصمیمات با اثر مقطعی و کوتاه‌مدت دوری شود.در حال حاضر P/E گذشته‌نگر بورس تهران به زیر ۶واحد رسیده است. هرچند که در سابقه تاریخی بازار این نسبت به حدود ۳.۵ واحد نیز رسیده است اما بسیاری این سطوح را به عنوان سطح ارزندگی بازار سهام در نظر می‌گیرند. رامین خدابنده، کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد: نکته‌ای که در بحث ارزندگی بازار سرمایه به آن توجه کرد ورود نقدینگی به این بازار است که در حال حاضر هرروز شاهد خروج سرمایه اشخاص حقیقی از این بازار هستیم.عضو هیات‌مدیره سبدگردان نوین‌نگر آسیا اعدادی که در حال حاضر برایP/E بازار مطرح می‌شود حاکی از ارزندگی بازار سهام است و بورس تهران شرایط مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران دارد اما به نظر می‌رسد سهامداران در انتظار رفع ابهاماتی از قبیل برجام و بازارهای جهانی برای ورود سرمایه‌های پارک شده خود در صندوق‌ها و بانک‌ها به بازار هستند چراکه ابهامات موجود ابعاد گشترده‌ای در بازه میان مدت و بلندمدت در اقتصاد دارد.

معافیت مالیاتی صندوق‌های املاک و مستغلات 

سنا| صندوق‌های املاک و مستغلات ابزار جدیدی در بازار سرمایه هستند که علاوه بر آنکه امکان جذب منابع خرد جهت سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و بهره‌مندی از اجاره‌بهای املاک را فراهم می‌کند، مزایای دیگری همچون معافیت‌های مالیاتی هم برای سرمایه‌گذاران به همراه خواهد داشت. غلامرضا سلامی کارشناس امور مالی و مالیاتی در این خصوص بیان کرد: بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم، از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌الشرکه و حق‌تقدم سهام و سهم ‌الشرکه شرکا در سایر شرکت‌ها، مالیات مقطوعی به میزان ۴ درصد ارزش اسمی وصول می‌شود. طبق آنچه در اساسنامه صندوق‌های املاک و مستغلات آمده، درآمدهای صندوق از مالیات بر درآمد به استناد تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم معاف خواهد بود که امتیاز مهمی است. البته درآمد اجاره املاک مطابق مقررات مربوط به اجاره‌بها مشمول مالیات خواهد بود.وی اضافه کرد: نکته جذاب‌تر این است که به استناد جزو ۲ بند (ط) تبصره ۷ احکام مالیاتی قانون بودجه ۱۴۰۱، هر گونه نقل و انتقال دارایی به/از شرکت‌های سهامی عام طرح (پروژه)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و زمین و ساختمان، املاک و مستغلات، مشمول مالیات نقل و انتقال با نرخ صفر است. در نظر داشته باشید که نقل و انتقال املاک تجاری در معاملات عادی بازار املاک ایران، مشمول مالیات به میزان ۲ درصد ارزش روز ملک خواهد بود که رقم قابل توجهی است.این کارشناش امور مالیاتی افزود: یعنی اگر ملکی به قیمت ۱۰۰ میلیارد تومان معامله شود، مالیات نقل و انتقال ۲ میلیارد تومان خواهد بود. املاک اداری هم مشابه املاک تجاری مشمول مالیات شده و ۲ درصد ارزش روز سرقفلی به عنوان مالیات محاسبه می‌شود که ظاهرا در این مورد اصلاحاتی صورت گرفته است. (البته مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی، ۵ درصد ارزش معاملاتی است که از ارزش روز ملک کمتر است) . در هر حال، اگر پرتفوی صندوق‌های املاک و مستغلات روی املاک تجاری و اداری متمرکز باشد، محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک با نرخ صفر، مزیت بزرگی برای این صندوق‌ها محاسبه می‌شود و این مزیت می‌تواند در جذب علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در حوزه املاک تاثیرگذار باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران