شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازارسرمایه| سیاوش وکیلی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با برخورد بانک مرکزی با تخلفات بانک‌ها در زمینه نرخ سود، اظهار کرد:

کنترل نرخ بهره بانکی اثر مستقیم بر بورس دارد

بازارسرمایه| سیاوش وکیلی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با برخورد بانک مرکزی با تخلفات بانک‌ها در زمینه نرخ سود، اظهار کرد: در این باب دو بحث وجود دارد؛ نخست آنکه می‌توان گفت نرخ استقراض بین بانکی است که در مدت کوتاهی تسویه می‌شود و دیگری نرخ سود سپرده‌های بانکی است که در عمل نرخ سود بدون ریسک را نشان می‌دهد. او افزود: بسیاری از کارشناسان و مسوولان بانکی معتقدند که افزایش نرخ بهره بین بانکی اثری بر بازار سرمایه و نرخ سود سپرده‌های بانکی ندارد، در حالی که این دیدگاه صرفا یک تئوری است و افزایش نرخ بهره بین بانکی به معنای موفق نبودن بانک‌ها در جذب نقدینگی به حساب می‌آید. این کارشناس بازار سرمایه گفت: بانک‌هایی که در جذب نقدینگی با مشکل مواجه هستند عموما به منظور جبران این مساله، نرخ سود سپرده‌ها را به صورت غیرمجاز افزایش می‌دهند. از طرف دیگر وقتی که بانک مرکزی مدعی عدم افزایش نرخ بهره حتی نرخ بهره بین بانکی می‌شود اما در عمل بانک‌ها خلاف آن را انجام می‌دهند، خود این امر می‌تواندیک سیگنال منفی برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه باشد. او تاکید کرد: براساس مطالعات و تجارب کشورهای دیگر، رابطه معکوسی بین تورم و نرخ بهره بانکی وجود دارد، پس یکی از راهکارهای کاهش تورم، افزایش نرخ بهره بانکی است اما باید به این نکته توجه کرد که بحث مذکور در اقتصادهایی امکان اجرا دارد که فاصله نرخ تورم و نرخ سپرده آنها یک عدد مقعول است نه در اقتصادی که نرخ تورم واقعی آن حدود ۴۰ درصد یا بیش از آن محاسبه می‌شود. وکیلی گفت: لذا اگر در کشورهای غربی این استراتژی جواب می‌دهد به این دلیل است که افزایش نرخ بهره در آنجا معنی‌دار است. به عنوان مثال در امریکا طی سنوات اخیر نرخ بهره از 25/0 درصد به 2،25 یعنی ۹ برابر افزایش پیدا کرده و لذا تغییرات چند درصدی نرخ بهره در کشورمان نمی‌تواند تاثیری بر نرخ تورم داشته باشد و تنها موجب تشویش و دل نگرانی سرمایه‌گذاران و اثر منفی بر بازار سرمایه می‌شود . او بیان کرد: اکنون متولیان بازار سرمایه با معرفی صندوق‌های با درآمد ثابت توانسته‌اند ابزار مناسبی را برای سرمایه‌گذاران ریسک گریز طراحی کنند و عمده وجوه این صندوق‌ها عملاً با پشتوانه ابزارها و راهکارهای بانکی است. در همین راستا متولیان بازار پول نیز بهتر است همکاری لازم را با بازار سرمایه به عمل آورند و به هشدارها و مکاتبات رییس سازمان بورس مبنی‌ بر افزایش نرخ بهره بانکی نیز توجه کنند. وکیلی در پایان گفت: بانک مرکزی به منظور بازگشت ثبات و اعتماد به بازارهای پولی و مالی باید نظارت خود را افزایش دهد و با بانک‌های متخلف برخورد کند.

اطمینان از ارزندگی سهام با انتشار اوراق تبعی

فردای اقتصاد| فیروزه سالارالدینی، مدیرعامل گروه مالی رایا نیکان نوشت: زمزمه انتشار اوراق اختیار فروش تبعی از سوی هلدینگ‌های بزرگ بورسی برای حمایت و اطمینان‌بخشی به سهامداران خرد طی چند روز گذشته به گوش می‌رسد. انتشار این اوراق در شرایط فعلی از سوی سهامدار عمده به دلیل حمایت از سهام زیرمجموعه و حتی کسب بازدهی به دلیل رسیدن قیمت سهام به کف و ارزندگی بازار صورت می‌گیرد. معمولاً اوراق اختیار فروش تبعی از طریق سهامدار عمده با چهار هدف اصلی منتشر می‌شود که هر ناشر بسته به شرایط خود و بازار اقدام به انتشار می‌کند. تامین مالی سهامدار عمده به پشتوانه سهام شرکت‌های زیرمجموعه به منظور تزریق نقدینگی به آنها یکی از اهداف انتشار این اوراق است. دومین هدفی که می‌تواند منجر به انتشار اوراق تبعی شود، جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت سهام شرکت‌های زیرمجموعه است. در واقع سهامدار عمده نمی‌خواهد دارایی‌ با کاهش ارزش مواجه شود و حفظ قیمت آن، هدف اصلی است. در این حالت ممکن است الزاما اعتقادی به اینکه سهامش به ارزندگی رسیده است نداشته باشد. حمایت از سهام شرکت‌های زیرمجموعه نیز از سومین هدف و یکی از اصلی‌ترین اهداف انتشار این اوراق می‌تواند باشد. از آن جایی که سهامدار عمده یا هلدینگ‌ها به‌طور کامل از وضعیت درونی شرکت‌های زیرمجموعه خود مطلع هستند، وقتی می‌بینند که این سهام به کف قیمتی رسیده یا حتی زیر ارزش در حال معامله است، فقط با انتشار اوراق تبعی و بدون فروش سهام یا انتشار اوراق اختیار خرید همزمان، اقدام به حمایت از سهمشان می‌کنند. در این شرایط ناشران معتقدند در آینده نزدیک با افزایش قیمت سهام الزامی برای اعمال این اختیار فروش وجود ندارد. در این صورت بدون خرید سهام شرکت زیرمجموعه و افزایش درصد سهامداری از آن حمایت کرده‌اند. در این حالت فرق اوراق اختیار فروش تبعی با اوراق اختیار فروش معمولی این است که خریداران آن همان سهامداران خرد قبلی هستند و به آنان اطمینان داده می‌شود که نگران کاهش قیمت سهم خود نباشند و بدین شکل فشار فروش از سهم برداشته می‌شود؛ از آن جایی که اوراق تبعی دارای بازار ثانویه نیست هدف خریداران فقط بیمه کردن سهام فعلی‌شان است. کسب بازدهی از طریق خرید سهام undervalue هدف چهارم و آخری که ممکن است ناشران به دلیل آن اقدام به انتشار اوراق تبعی کنند. در این حالت معمولاً هلدینگ‌ها به عنوان نهادهای مالی متخصص احساس می‌کنند که سهام ارزنده زیادی در بازار وجود دارد که آنان می‌توانند در کنار حمایت از سهام شرکت زیرمجموعه خود اقدام به کسب بازدهی از طریق آنان کنند. به عبارت دیگر سهامدار عمده وقتی احساس می‌کند قیمت سهامش به کف رسیده یا حتی زیر قیمت شده است، با انتشار اوراق تبعی به همراه فروش سهام فعلی خود و بدون انتشار اختیار خرید اقدام به کسب منابع مالی و تزریق آن به بازار سرمایه می‌کند. در این حالت فروش بر مازاد سهامداری برای مجمع عمومی عادی (مالکیت ۵۰ درصدی) یا مجمع عمومی فوق‌العاده (۶۷ درصدی) بسته به نظر سهامدار عمده انجام می‌شود. این حالت نسبت به فروش سهام شرکت زیرمجموعه دارای این مزیت است که قیمت سهم در بازار افت پیدا نمی‌کند، پرتفوی‌اش متنوع‌تر می‌شود، تأمین مالی راحت و نسبتا ارزانی انجام می‌پذیرد و از همه مهم‌تر پیام ارزندگی سهام را هم به بازار مخابره کرده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران