شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در معاملات دیروز بورس هم همانند روز گذشته، فشار عرضه در کلیت بازار ادامه داشت و شاخص کل با افت بیش از ۴هزار واحدی به کار خود پایان داد

در معاملات دیروز بورس هم همانند روز گذشته، فشار عرضه در کلیت بازار ادامه داشت و شاخص کل با افت بیش از ۴هزار واحدی به کار خود پایان داد و تا ارتفاع یک میلیون و ۳۷۳ هزار واحدی پایین آمد. بنابراین عملاً شاخص کل به محدوده حمایتی خود نفوذ کرد و در صورتی که این روند در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد، شاهد شکسته شدن یک محدوده حمایتی مهم خواهیم بود. «فارس» با ۲۶۰ واحد، “کگل» با ۲۱۲ واحد و «وپاسار» بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نکته نگران کننده دیگر بازار سهام روز دوشنبه هم به قیمت‌های پایانی و آخرین معامله نمادهای اثرگذار بورس بر می‌گردد؛ جایی که همانند روز یکشنبه شاهد آخرین معامله پایین‌تر از قیمت پایانی هستیم و در این شرایط به نظر می‌رسد که بازار روز اخیر هم حداقل در ابتدای معاملات با فشار فروش همراه باشد. شاخص هم وزن هم دیروز با کاهش بیش از یک هزار و ۶۰۰ واحدی همراه شد و تا مرز ۴۰۰هزار واحدی پایین آمد. ارزش معاملات خرد در بازار سهام دیروز هم دوباره در مرز ۲هزار میلیارد تومان بود که نشان از شدت کود حاکم بر بازار دارد. این در حالی است که حقیقی‌ها حدود ۲۱۰ میلیارد تومان یعنی بیش از ۱۰ درصد ارزش معاملات خرد از بازار خارج کردند. «کزغال» با ۱۰، «واحصا» با ۵.۵ و «خساپا» با ۵ میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند و «آریان» با ۱۳، «شستا» با ۱۲ و «انرژی۳» با ۱۱ میلیارد تومان بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند. به‌طور کلی بیش از ۶۶درصد نماد خروج پول حقیقی را ثبت کردند و ۲۰ درصد ورود پول حقیقی را تجربه کردند. در میان صنایع هم «محصولات شیمیایی» با ۵۳ میلیارد تومان بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کرد و گروه «استخراج زغال سنگ» با ۱۷ میلیارد تومان بیشترین ورود را تجربه کرده است.

   دلار و بورس

حامد میثمی، مدیر مشتقه بورس بیمه ایران گفت: این بازار‌ها در یک بازه قیمتی نوسانی قرارگرفته‌اند و درواقع می‌توان گفت کل بازارها نوسانی شده‌اند، به‌طوری که دلار بین محدوده 28هزار تومان تا 31 هزار تومان در نوسان است. این کارشناس بازار سرمایه گفت: نرخ دلار به موجب جریاناتی مانند برجام تا 27هزار تومان نیز کاهش پیدا کرده بود و درصورت عدم توافق به نرخ 31 الی 32 هزار تومان افزایش خواهد یافت. این تحلیلگر بازارهای مالی بیان داشت: بنابراین تمامی بازارها به نوعی کنترل شده هستند تا هم عده‌ای به سود مورد نظر خود دست یابند و شاخص‌های اقتصادی هم با تغییر چندانی مواجه نشود، که این موضوع خود نشان‌دهنده تورم و بالا رفتن قیمت‌ها است. میثمی به اقتصادنیوز گفت: اما اینکه این روند تا چه زمانی تداوم پیدا کند مشخص نیست و گفته عده‌ای حاکی از این است که از ماه آینده این وضعیت درست می‌شود. به رغم اینکه شهریور ماه زمان اعتبارات و تسویه اعتباری کارگزاری‌ها است، اما این موارد دلایل واهی است.  میثمی ادامه داد: مادامی که اراده لازم وجود نداشته باشد بازار سرمایه رنگ رشد را نخواهد دید. در چنین شرایطی بازار سرمایه همانند فنر جمع می‌شود و بالاخره در یک جایی و در یک زمانی این فنر باز خواهد شد و شاخص کل را به قله خواهد بود مانند همان چیزی که در آزاد شدن فنر دلار دیده بودیم.  این تحلیل‌گر بازارهای مالی عنوان کرد: در حال حاضر از نظر ارزشی دلاری بازار سرمایه، این بازار به قیمت دلار سال 99 درحال معامله است. وی افزود: مردادماه سال 99 نرخ دلار 31 هزار تومان را تجربه کرده است و اگر رشد آن را همانند قیمت سایر بازارها، مانند بازار مسکن و خودرو را درنظر بگیریم، صدر درصد قیمت‌ها نسبت به دو سال گذشته رشد کردند، اما ارزش بازار سرمایه یک دهم سال 99 شده است. این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: با توجه به اینکه ارزش دلاری بازار سرمایه بسیار کاهش یافته است، در نهایت شاخص کل بازار سرمایه افزایش خواهد یافت و بازار سهام عقب ماندگی خود را جبران خواهد کرد اما زمان آن مشخص نیست. این تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: دو سال گذشته که EPSشرکت‌ها پایین بود و P/E شاخص کل بازار سرمایه روی 20 تا 30 واحد قرار گرفته بود و از سود سازی‌های نجومی خبری نبود و بنیاد شرکت‌های بورسی توان این همه رشد را نداشت، اما قیمت‌ها هر روز بالا می‌رفت. اما در حال حاضر که سود سازی شرکت‌ها به‌شدت تقویت شده است و نسبت P/E تعدادی از شرکت‌های بورسی به دو یا سه واحد رسیده است، دلیل بسیار خوبی برای رشد بازار سهام است. وی گفت: در حال حاضر کار بازار سرمایه با گزارش سامان پیدا نمی‌کند زیرا در حالی که شرکت‌های بورسی هریک افشای قرار داد دارند، اما تاثیر آنچنانی بر قیمت این سهام‌ها ندارد و مادامی که اراده کافی وجود نداشته باشد و سرمایه‌ای که خارج شده باز نگردد، بازار سهام رشد خود را شروع نخواهد کرد. حامد میثمی در پایان تاکید کرد: احتمالا شاهد گزارش‌های 6 ماهه خوبی از طرف شرکت‌های بورسی خواهیم بود، اما همین سود سازی‌های خوب شرکت‌های بورسی موجب نشده است که بازار سهام پتانسیل خود را برای رشد قیمتی پیدا کند. درست است سهامدار خرد درحال خروج از بازار است اما بدلیل ارزندگی بالای بازار سرمایه، با همه حواشی اقتصادی و سیاسی، معامله گران حرفه‌ای با پول‌های آماده در روزهای آتی باعث رشد بازار خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران