شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گفته محسن خدابخش، تاسیس بورس بین‌المللی افزون بر بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و روز،

تاسیس بورس بین‌المللی  و تامین مالی ارزی بازار سرمایه

سنا| به گفته محسن خدابخش، تاسیس بورس بین‌المللی افزون بر بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و روز، زمینه مساعدی را برای تامین مالی به ویژه تامین مالی ارزی برای بازار سرمایه و همچنین اقتصاد کشور فراهم می‌کند. معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نشست شورای عالی بورس و اوراق بهادار در هفته گذشته، اظهار کرد: در این نشست، شورای عالی بورس با توجه به درخواستی که با محوریت شورای عالی مناطق آزاد برای موضوع بورس بین‌الملل مطرح شده بود، موافقت کرد؛ در نتیجه، در نشست اخیر شورای عالی بورس، مصوبه‌ای برای موافقت اصولی در ارتباط با تاسیس بورس بین‌الملل صادر شد. محسن خدابخش بهره‌مند شدن از بسترهای مناطق آزاد در راستای تأمین مالی را از جمله اهداف راه‌اندازی بورس بین‎الملل برشمرد و عنوان کرد: افزون بر تأمین مالی در راستای اهداف بازار سرمایه، منتفع شدن از فناوری‌های جدید و به‌روز از دیگر اهداف در این زمینه بوده است. او تبدیل دارایی‌ها به رمزدارایی را یکی از موارد بهره‌گیری از فناوری‌های یادشده در بازار سرمایه برشمرد و اذعان کرد: استفاده از ظرفیت‌های غیرمتمرکزسازی در راستای فناوری‌هایی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد همانند تسویه غیرمتمرکز و استفاده از فناوری‌ها و ابزارهای جدیدی که برای تسویه وجود دارد، از دیگر موارد است. معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا ساختارهایی را متناسب با ساختارهای بین‌المللی در این بورس جدید ایجاد کنیم. برای نمونه، یکی از موارد ایجاد نهادی همانند نهاد متولی دارایی یا همان کاستودین خواهد بود. به بیانی دیگر، سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور نیاز به یک متولی دارایی یا همان کاستودین دارند تا از جانب آنها اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند. خدابخش، توجه به الزامات آیسکو (سازمان بین‌المللی نهادهای ناظر بازار سرمایه) در بورس بین‌الملل را از اصول مهم این بورس تلقی و تصریح کرد: در این بورس با پیروی از الزامات آیسکو، به سمت بین‌المللی شدن حرکت خواهیم کرد. او در پایان خاطرنشان کرد: تمامی موضوعات مطرح شده منجر به فراهم شدن زمینه‌هایی خواهد شد تا از هر گشایشی که در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود، بتوانیم در راستای تامین مالی، به ویژه تامین مالی ارزی بهره‌مند شویم.

۳۰ شرکت جدید به جمع سبدگردانان بورس می‌پیوندند

سنا| رییس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اهمیت تسهیل روند دریافت مجوزها اظهار کرد: فعالان بازار سرمایه عموم مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم توصیه می‌کنند و نقطه شروع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، نهادهای مالی هستند که مجوز فعالیت سبدگردانی، مشاور سرمایه‌گذاری و صندوق سرمایه‌گذاری را دارند. افرادی که دانش کافی بورسی ندارند می‌توانند با سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را کاهش دهند. محسن عرب‌زاده بیان کرد: تسهیل در اعطای مجوز سبدگردانی در جهت عمق بخشی به بازار سرمایه، توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و کاهش ریسک موثر است. در حال حاضر۸۷ نهاد مالی داریم که مجوز فعالیت سبدگردانی دارند که از این بین ۶۲ مورد آن شرکت سبدگردان است.

او در خصوص شرکت‌هایی که در انتظار اضافه شدن به جمع شرکت‌های سبدگردان هستند، گفت: ۳۰ شرکت سبدگردان در مرحله صدور مجوز تأسیس و فعالیت هستند که با تکمیل مدارک و ارسال آن به سازمان به جمع شرکت‌های سبدگردان اضافه می‌شوند تا در مجموع تعداد نهادهای مالی دارای مجوز فعالیت سبدگردانی به ۱۱۷ شرکت برسد. عرب‌زاده عنوان کرد: از سال ۸۹ تا ابتدای سال ۹۹، در طول ۱۰ سال تنها در حدود ۲۷ مجوز تأسیس و فعالیت شرکت سبدگردان صادر شده است. با تلاش‌هایی که انجام شد این روند تسهیل شد، به شکلی که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون روند اعطای مجوز، رشد بسیار فزاینده‌ای نسبت به مجموع مجوزهای صادره ۱۰ سال گذشته داشته است و در مجموع ۷۰ موافقت‌ اصولی با تاسیس نهاد مالی طی سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۵ ماهه اول ۱۴۰۱ صادر شده است که ۵۶ موافقت اصولی مربوط به شرکت سبدگردان و ۱۴ مورد مربوط به شرکت‌های تأمین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی بوده است. او در ادامه با اشاره به جزییات آمار اعطای مجوزها گفت: در سال ۱۳۹۹ جمعا ۲۵ موافقت اصولی با تاسیس نهاد مالی صادر شده که ۲۳ موافقت اصولی مربوط به شرکت سبدگردان و ۲ موافقت اصولی مربوط به شرکت مشاور سرمایه‌گذاری بوده است. رییس اداره امور نهادهای مالی خدمات‌دهنده بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز جمعا ۲۸ موافقت اصولی تاسیس نهادهای مالی صادر شده که ۱۹ موافقت اصولی مربوط به شرکت سبدگردان، ۴ موافقت اصولی مشاور سرمایه‌گذاری، ۳ موافقت اصولی برای شرکت پردازش اطلاعات مالی و ۲ موافقت اصولی برای شرکت تامین سرمایه بوده است. او ادامه داد: همچنین در ۵ ماهه اول سال ۱۴۰۱ جمعا ۱۷ موافقت اصولی تاسیس نهاد مالی صادر شده است که عمده آن نیز مربوط به شرکت سبدگردان است، از این ۱۷ مورد ۱۴ مورد آن مربوط به موافقت اصولی شرکت‌های سبدگردان بوده و ۲ مورد موافقت اصولی برای شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و یک موافقت اصولی برای شرکت پردازش اطلاعات مالی بوده است. عرب‌زاده در ادامه بیان کرد: یکی از تسهیلاتی که در حوزه شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی رخ داد، مربوط به خرید واحد اداری بود که شرکت باید در ابتدای سال دوم یا پس از یک سال از آغاز فعالیت، ملکی خریداری می‌کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران