شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان بورس و دبیر شورای عالی بورس، از موافقت این شورا با تأسیس «بورس بین‌المللی» خبر داده است.

راه‌اندازی بورس بین‌الملل با سرمایه ۳۰ میلیون یورویی

رییس سازمان بورس و دبیر شورای عالی بورس، از موافقت این شورا با تأسیس «بورس بین‌المللی» خبر داده است. به گفته مجید عشقی، این بورس با سرمایه ارزی در مناطق آزاد تأسیس می‌شود و تمامی معاملات آن به صورت ارزی انجام خواهد شد. بورس بین‌الملل قرار است مهم‌ترین بستر برای جذب منابع مالی خارجی به کشور باشد.

الگوی جدید سهام عدالت رونمایی می‌شود

آذربایجان غربی وزیر اقتصاد و دارایی گفت: بیش از ۶ هزار میلیارد تومان از درآمد مالیات شرکت‌های تولیدی به حساب استان‌ها برگشت خورد. احسان خاندوزی ۴شهریورماه در سفر به ارومیه در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه ارومیه که در مصلی امام خمینی برگزار شد، افزود: درآمد مالیات ۳۵۰۰شرکت بزرگ تولیدی که بیش از ۶هزار میلیارد تومان بود برای توسعه استان‌ها به حساب خود استان‌ها برگشت داده شد.وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: الگوی جدید سهام عدالت در ماه‌های آتی رونمایی می‌شود تا مردم و کانون‌های استانی در آن نقش آفرینی داشته و سود زیادی عاید مردم می‌شود.وی با اشاره به ایجاد درگاه ملی برای صدور مجوز‌ها تصریح کرد: از زمان راه‌اندازی درگاه ملی صدور مجوزها تاکنون بیش از ۲۴۰هزار درخواست صدور مجوز ارسال و برای بیش از ۷۴هزار نفر مجوز کسب و کار صادر شد.خاندوزی با تاکید به اینکه در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اوضاع کشور از نظر شاخص‌های اقتصادی به دلیل وجود تورم ۶۰درصدی، شیوع کرونا و پایین بودن شاخص‌های رفاهی در وضعیت مناسبی قرار نداشت، خاطرنشان کرد: دولت مردمی در زمان روی کارآمدن اولین هدفش نشان دادن این نکته بود که در اوضاع و شرایط بد اقتصادی هم می‌شود تورم را کنترل و موانع تولیدی را برداشت و کشور را به ثبات نسبی اقتصادی رساند.وی اظهار کرد: دولت برای به ثبات رساندن اقتصاد کشور شروع به کشیدن ترمزهای بی‌ثبات‌کننده اقتصاد کشور از جمله متوقف کردن افرادی که نوعی بی‌انضباطی در اقتصاد به وجود می‌آردند، نمود و به پرداخت‌ها انضباط بخشید و سخت‌گیری‌های به پرداخت‌های بانکی را شروع کرد.خاندوزی با اشاره به اینکه کنترل نرخ ارز یک لنگر تاریخی بود، خاطرنشان کرد: افزایش ارز موجب بی‌ثباتی بازار ارز و تاثیر مستقیمی بر روی قیمت سایر محصولات داشت که با کنترل نرخ ارز جلو بی‌ثباتی بازار گرفته شد.وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش قیمت کالاها به دلیل جنگ اوکراین در سطح جهانی و به‌تبع در داخل کشور یاد آور شد: دولت برای کنترل بازار چاره‌ای جز اصلاح یارانه‌ها و مردمی‌سازی یارانه‌ها نداشت تا قدرت تولید را به کشاورزان و تولید‌کنندگان داخلی برگرداند.خاندوزی افزود: سیاست اقتصاد مقاومتی این است که در داخل نیاز‌های راهبردی و محصولات استراتژیک کشور در عرصه اقتصاد داخلی تولید شود.وی تصریح کرد: در خردادماه شاهد افزایش قیمت محصولات بودیم که توانستیم در تیر و مردادماه این بی‌ثباتی را مهار و به شرایط ثبات اقتصادی که مورد رضایت تولید‌کننده و مصرف‌کننده است، برسیم.

کاهش معاملات در بازار سهام اروپا

با افزایش قیمت گاز و نگرانی‌های اقتصادی در اروپا، معاملات آتی سهام‌های اروپا کاهش یافت. به گزارش سایت اینوستینگ، طبق پیش‌بینی‌ها بازار‌های سهام اروپا در روز سه‌شنبه با کاهش شدیدی در معاملات باز شده، در حالی که سرمایه‌گذاران نگران این هستند که تورم رو به رشد، افزایش قیمت گاز و سیاست‌های پولی سختگیرانه منجر به رکود منطقه‌ای شود. بهای معاملات آتی DAX در آلمان ۰.۱ درصد و معاملات آتی سی‌ای سی ۴۰ در فرانسه هم ۰.۱ درصد کاهش یافت و معاملات آتی آتی FTSE ۱۰۰ در بریتانیا هم ۰.۲ کاهش داشت.روز دوشنبه شاخص‌های اصلی بازار اروپا با کاهش ۲.۳ درصدی شاخص DAX و افت ۱.۸ درصدی CAC ۴۰ بسته شدند، در حالی که اخبار بد در منطقه در حال افزایش است و باعث شده که یورو به پایین‌ترین سطح دو دهه اخیر سقوط کند. عدد تورم به دو رقم نزدیک شده و بانک مرکزی اروپا چرخه سیاست پولی فشرده را آغاز کرده و در عین حال، زمستان با کمبود انرژی نگران‌کننده‌ای به سرعت نزدیک می‌شود. این چشم‌انداز هم احتمالاً قبل از هر گونه بهبود قابل توجهی در سال ۲۰۲۳ بدتر می‌شود.قیمت پایه گاز در اتحادیه اروپا یک شبه دوباره افزایش یافت و آسیب خط لوله کلیدی که نفت را از قزاقستان از طریق روسیه و به اروپا منتقل می‌کند، عرضه را مختل کرد. این رخداد پیش از توقف عرضه گازپروم روسیه از خط لوله کلیدی نورد استریم در پایان ماه به دلیل کار‌های تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده صورت گرفت.بانک مرکزی آلمان در گزارش ماهانه خود در روز دوشنبه اعلام کرد که رکود اقتصادی در آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه یورو، بسیارمحتمل است. این بانک مرکزی اعلام کرد: کاهش تولید اقتصادی در ماه‌های زمستانی بسیار بیشتر شده و عدم اطمینان بالا از عرضه گاز در زمستان امسال و افزایش شدید قیمت‌ها احتمالا بر خانوار‌ها و شرکت‌ها سنگینی می‌کند.سرمایه‌گذاران هم مشتاقانه منتظر سخنرانی جی پاول، رییس فدرال رزرو در جکسون هول، وایومینگ در روز جمعه برای پاسخ‌های احتمالی در مورد اینکه نرخ‌های بهره امریکا تا چه حد ممکن است بالا برود و چه مدت باید در سطوح بالا باقی بمانند، خواهند بود که بالقوه به اقتصاد و رشد کلیدی جهان ضربه می‌زند. روز سه شنبه قیمت نفت پس از آنکه شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی گفت که سازمان کشور‌های صادرکننده نفت/ اوپک آماده کاهش تولید برای اصلاح کاهش اخیر قیمت نفت است، افزایش یافت و اظهار داشت که بازار معاملات آتی، عرضه نفت خام را نادیده گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران