شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کالاخبر| رحمان آراسته، ‌مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران با بیان اینکه همزمانی ابلاغ معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی و صدور مجوز فعالیت

نخستین صندوق چند کالایی مجوز فعالیت گرفت

کالاخبر| رحمان آراسته، ‌مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران با بیان اینکه همزمانی ابلاغ معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی و صدور مجوز فعالیت نخستین صندوق چند کالایی برای صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا (نهال) را به فال نیک می‌گیریم، گفت: پس از گذشت بیش از ۵ سال از آغاز فعالیت صندوق‌های کالایی در بورس کالای ایران، شاهد توسعه معاملات و استقبال از آنها در بازار سرمایه بوده‌ایم. بنابراین، با توجه به ابلاغ اخیر بخشنامه معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی براساس قانون بودجه ۱۴۰۱ از سوی رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در حال حاضر بورس کالای ایران برنامه‌ریزی و اقدام برای توسعه سبد دارایی‎های معاملات گواهی سپرده کالایی را آغاز کرده و به زودی شاهد ورود دارایی‌های جدید از جمله شمش طلا، مس کاتد، آلومینیوم، قیر، محصول‌های پتروشیمی و محصول‌های صنعتی و معدنی در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای مشتقه در بورس کالا خواهیم بود. وی افزود: در این بین، با انتظار گسترده شدن دارایی‌ها در بازار گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ کالایی طلای سرخ نوویرا با نماد نهال که تاکنون تنها مجوز فعالیت در بازار گواهی سپرده کالایی محصول‌های کشاورزی را داشته، به منظور پوشش بهتر ریسک دارندگان واحدهای صندوق و تنوع دارایی‌های صندوق، درخواست تبدیل صندوق کالای کشاورزی به صندوق چند کالایی را به سازمان بورس اوراق بهادار ارایه کرد که با این درخواست موافقت و به زودی شاهد ورود صندوق‌های دیگر نیز به این حوزه خواهیم بود. ‌مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران ادامه داد: از این پس، صندوق سرمایه‌گذاری نوویرا (نهال) خواهد توانست در انواع گواهی سپرده کالایی به استثنای طلا و سکه طلا فعالیت کند و دارندگان واحدهای خود را با سرمایه‌گذاری در کالاهای متنوع منتفع کند. از طرف دیگر، نگرانی دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری نسبت به برخی محدودیت‌های فعالیت صندوق در حوزه کالاهای کشاورزی از جمله کوتاه بودن سررسید انبارها به دلیل فسادپذیری و افت کیفیت محصول‌ها نیز با امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری که ایجاد شده رفع می‌شود. آراسته در پایان گفت: امکان سرمایه‌گذاری در مجموعه‌ای از کالاهای مختلف به واسطه شرایط تورمی کشور می‌تواند به عنوان ابزاری جهت پوشش ریسک تورم مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرد. همچنین در آینده نزدیک با گسترش بازار و معرفی گواهی سپرده کالایی برای دارایی‌های جدید، قراردادهای آتی و اختیار معاملات جدید نیز بر مبنای این دارایی‌ها راه‌اندازی و به تبع آن، صندوق‌های کالایی و چندکالایی جدیدی به سبد ابزارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران اضافه می‌شود.

رتبه پایین بورس در رعایت حقوق سهامداران خرد

تسنیم| سعید اسلامی بیدگلی گفت: همه ارکان بازار سرمایه در جهت توسعه و ارتقای این بازار و همچنین اقتصاد کشور نقش دارند و بنابراین نباید صرفاً به فکر منافع صنفی خود باشیم. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری گفت: رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد، در جایگاه پایینی نسبت به بورسهای دنیا قرار دارد. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه رشد بازار سرمایه به ارتقای کارگزاران، شرکت‌های تامین سرمایه و مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و حتی حوزه اطلاع‌رسانی و خبرنگاری این حوزه کمک می‌کند، گفت: باید به توسعه این بازار کمک کنیم. ضمن اینکه در کشور نیاز به این داریم که با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه اقدام به گره گشایی از مشکلات اقتصادی کشور کنیم. وی اضافه کرد: امروز نقش پررنگ‌تری نسبت به گذشته در قبال اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی نسبت به تحولات بازار سرمایه داریم؛ چرا که ابعاد این بازار نسبت به گذشته گسترش بیشتری پیدا کرده است.  اسلامی بیدگلی ادامه داد: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته تلاش داشته نقش بهتری در ارکان بازار سرمایه ایفا کند. بر این اساس تلاش کردیم در ارکان و بورس‌های مختلف نماینده داشته باشیم و در تلاشیم در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با حوزه بازار سرمایه نقش‌آفرین باشیم. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در خصوص قیمت‌گذاری دستوری و تاثیر آن بر بازار سرمایه نیز گفت: قیمت‌گذاری دستوری فساد آفرین است و در این خصوص از ظرفیت قانونی هم در این زمینه برای مقابله با آن استفاده نشده است؛ چرا که بر اساس قانون جایی که دولت با قانون‌گذاری دستوری موجب زیان بازار شود باید نسبت به جبران آن اقدام کنند. به همین دلیل باید تلاش کنیم در بدنه بازار سرمایه احقاق حق در این زمینه صورت گیرد.اسلامی بیدگلی گفت: کانون سهامداران حقیقی یا باید دنبال منافع بدیهی سهامداران از جمله تقسیم سود مجامع، برگزاری مجامع و ... باشد و اگر بخواهد به دنبال منافع مصداق‌ها باشد، ممکن است در این زمینه دچار تضاد منافع شود. بنابراین پیشنهاد ما این است که کانون سهامداران در حوزه‌های مختلف تشکیل شود. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد در جایگاه پایینی در دنیا قرار دارد، به همین دلیل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری آمادگی دارد در راستای احقاق حقوق سهامداران، همکاری‌ها را گسترش داده که در این زمینه تشکیل کانون سهامداران حقیقی می‌تواند راهگشا باشد. مدیرعامل کانون کارگزاران نیز در این نشست گفت: بازار سرمایه تنها بازاری است که تحولات آن به سرعت نمود بیرونی داشته و واکنش سهامداران و کلیت بازار سرمایه را نسبت به خبر‌های مختلف به همراه داشته باشد. از این جهت حوزه خبرنگاری در بازار سرمایه بسیار پر اهمیت است و به عدالت در بازار سرمایه کمک می‌کند. این در حالی است که با توسعه و گسترش شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به اطلاعات سریع و همچنین هم گیر در بازار سرمایه قدری عادلانه شده است.  محمدرضا دهقان افزود: هدف کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران کمک به توسعه بازار سرمایه است و اگر بازار سرمایه توسعه یافته و گسترش پیدا کند، همه ذینفعان از آن سود می‌برد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران