شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست تخصصی «اهمیت ارزش‌گذاری در بازار سرمایه و بررسی چالش‌های پیش رو» یکی از چالش‌های اصلی بورس و فرابورس در عرضه‌های اولیه را بحث ارزش‌گذاری و مسائل مرتبط دانست

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست تخصصی «اهمیت ارزش‌گذاری در بازار سرمایه و بررسی چالش‌های پیش رو» یکی از چالش‌های اصلی بورس و فرابورس در عرضه‌های اولیه را بحث ارزش‌گذاری و مسائل مرتبط دانست و با تاکید بر وجود دانش انباشته در بازار سرمایه گفت: در همین راستا چندی پیش، پیشنهاد و درخواست تربیت کارشناسان نسل جدید ارزش‌گذاری توسط مرکز مالی ایران برای همیاری بورس و فرابورس مطرح شد. میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس در افتتاحیه بوت‌کمپ تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری، هدف از تربیت چنین کارشناسانی را تهیه گزارش‌های دقیق‌تر در عرضه اولیه و ارزش‌گذاری معاملات عمده دانسته و اظهار داشت: هر دانش‌پذیری می‌تواند یک مورد عرضه اولیه را آسیب‌شناسی کند که چراغ راهی برای فرابورس خواهد بود، ضمن آنکه این مطالعات قابلیت تجمیع و تبدیل شدن به کتابی در واکاوی حوزه ارزش‌گذاری را دارد.

فدایی از آمادگی فرابورس برای به اشتراک گذاشتن داده‌های مربوط به عرضه‌های اولیه خبر داد و عنوان کرد: تجربه و داده‌ها قابل انتقال است تا دانش‌پذیران بتوانند به سوالاتی مثل اینکه چرا عرضه اولیه‌ها با این قیمت ارزش‌گذاری شدند و اینکه آیا روند قیمتی منطبق با ارزش‌گذاری بوده است یا خیر، پاسخ دهند. او در ادامه به جدی شدن چالش ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در یک سال اخیر اشاره و عنوان کرد: اکنون به دنبال تصویب ضوابط پذیرش استارتاپ‌ها در بازار سرمایه، به دنبال عرضه استارتاپ‌ها هستیم که تعدادی از استارتاپ‌ها اکنون در مرحله تاییدیه سهامداری قرار گرفته‌اند و ما از این به بعد باید به دنبال ارزش‌گذار باشیم. فدایی با اشاره به تجربه ارزش‌گذاری و عرضه سهام استقلال و پرسپولیس و تپسی در فرابورس ابراز کرد: در ادامه نیز موارد استارتاپی بیشتری خواهیم داشت که عرضه این سهام نیازمند گزارش‌های ارزش‌گذاری قابل دفاع است. مدیرعامل فرابورس با تاکید بر اینکه خطا در ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود قابل پذیرش نیست، گفت: استادهای دوره ارزش‌گذاری در زمینه دارایی‌های نامشهود خبره هستند و تقاضا داریم این موارد را به خوبی به دانش‌پذیران آموزش دهند تا در عرضه‌های استارتاپی بعدی بتوانیم از این کارشناسان بهره ببریم.

   برگزاری دوره تربیت کارشناس خبره  ارزش‌گذاری

در بخش دیگری از نشست تخصصی «اهمیت ارزش‌گذاری در بازار سرمایه و چالش‌های پیش‌رو» سجاد موحد مدیرعامل مرکز مالی ایران به برگزاری نخستین بوت‌کمپ مرکز مالی ایران در اردیبهشت‌ماه اشاره کرد و گفت: دومین بوت‌کمپ که نخستین در زمینه ارزش‌گذاری است با هدف تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری آغاز کردیم و هدف از برگزاری این دوره ایجاد جامعه کارشناسان خبره ارزش‌گذاری است. وحد در تشریح دیگر اهداف مرکز مالی از برگزاری دوره‌های اینچنینی و همچنین راه‌های ورود کارشناسان خبره عنوان کرد: ما برای ورود چنین کارشناسانی دو مجرا در نظر گرفتیم که راه نخست، شرکت در بوت‌کمپ و راه دوم شرکت در آزمونی است که دو بار در سال برگزار خواهد شد.

   ارزش‌گذاری فقط بازی با اعداد نیست

در ادامه این نشست، احمد پویانفر دبیر علمی بوت‌کمپ تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری به اهداف و ترتیب برگزاری این دوره پرداخت و عنوان کرد: تاکنون مدرسان ارزش‌گذاری به صورت فردی آموزش‌های مختلفی داشته‌اند اما ارزش‌گذاری به قدری وسیع شده و تقاضاها از سمت بازار و مدل‌های کسب‌وکاری جدید تا حدی توسعه یافته که نیاز به دوره‌ای جامع و کامل در این زمینه احساس می‌شود. او با تاکید بر اینکه تلاش شده است دوره بر اساس نیاز بازار طراحی شود، افزود: از متخصصان حوزه ارزش‌گذاری درخواست شد تا به تناسب تخصص در سرفصل‌های ترتیب داده شده حضور داشته باشند؛ همچنین سعی شده است تنوع در شرکت‌کنندگان رعایت شود.

   الزام تعریف چارچوب صلاحیت حرفه‌ای  ارزش‌گذاری

علی رحمانی عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا نیز در این نشست تخصصی، سخنرانی خود را به الزام تعریف چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ارزش‌گذاری اختصاص داد و در این خصوص گفت: این چارچوب در دنیا وجود دارد که باید حداقل‌هایی در زمینه ارزش‌گذاری وجود داشته باشد که در ایران همچنین چیزی در مرحله پیش‌نویس قرار دارد اما جنبه‌هایی دیگر را در نظر دارد. رحمانی به وضعیت استانداردهای حوزه ارزش‌گذاری در دنیا پرداخت و گفت: یکی از نهادهای مهم در این زمینه شورای استاندارد بین‌المللی ارزش‌گذاری است که سازمانی مستقل و غیرانتفاعی با هدف تامین منافع عمومی است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا به وجودآمدن تضاد منافع را از چالش‌های ارزش‌گذاری دانسته و اظهار کرد: حتی در مواردی برای ارزش‌گذاری، به دادگاه هم پاسخگو بوده‌ایم. از همین رو از روش‌های پیش‌بینی استفاده نمی‌کنیم چون در دادگاه علیه کارشناس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این نشست اسماعیل غلامی کارشناس رسمی دادگستری و معاون اسبق سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تجربه همکاری خصوصی‌سازی و بازار سرمایه عنوان کرد: خصوصی‌سازی مدیون بازار سرمایه و بازار سرمایه مدیون خصوصی‌سازی است. معاون اسبق خصوصی‌سازی، استقلالِ کارشناس را یکی از ویژگی‌های اساسی دانست و عنوان کرد: همچنین کارشناس ارزش‌گذاری باید از نزدیک با ویژگی‌های صنایع مورد نظر آشنا باشد و روی موضوع، اشراف کامل داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران