شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| سیاوش وکیلی، کارشناس ارشد بازارسرمایه گفت: نگاه به رویدادهای سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۰ و سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۱ می‌تواند به پیش بینی وضعیت بازار در تابستان پیش‌رو کمک کند.

منتظر رونق معاملات باشید

سنا| سیاوش وکیلی، کارشناس ارشد بازارسرمایه گفت: نگاه به رویدادهای سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۰ و سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۱ می‌تواند به پیش بینی وضعیت بازار در تابستان پیش‌رو کمک کند. همچنین شش ماهه گذشته مقطع پر فراز و نشیبی برای بازارسرمایه بود؛ در حالی که بعد یک‌سال از کاهش قیمت‌ها می‌گذشت و بازار کم‌کم می‌خواست جان بگیرد؛ شاهد افزایش در حجم معاملات بودیم و به ناگهان پیش‌بینی‌های عجیب و غریب دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کشور در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری نرخ گاز و خوراک صنایع و پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها، سپر معاملاتی بازار سرمایه را بهم ریخت و ماه‌ها بازار تحت تاثیر اثرات نامطلوب این اخبار در روند سودآوری شرکت‌ها بود که با مجموعه تلاش‌ها و ابتکارات سازمان بورس در اواخر سال ۱۴۰۰ لایحه بودجه اصلاح و عوامل منفی از دستور کار خارج شد. وی در ادامه افزود: سال ۱۴۰۱ بازار با تابلوهای یکسره سبز پوش بورس شروع شد و با افزایش حجم معاملات، اندیکاتورهای آماری نوید روزهای مثبت در بازار را می‌داد، ولی این ماه عسل دیری نپایید و با بحث وضع تعرفه و عوارض صادراتی بر کالاهای صادراتی مجدد سایه ترس بر بازار مستولی شد و در همین گیر و‌دار با خبر قطع برق صنایع و پیش بینی کاهش سودآوری شرکت‌ها اندک رمق بازار هم گرفته شد و ارزش معاملات روزانه، حتی به کم‌ترین میزان خود؛ یعنی ۲ همت رسید و آمار بیانگر خروج پول حقیقی‌ها از بازار است. وکیلی بیان کرد: در این شرایط اخبار ناامیدکننده از وضعیت مذاکرات هسته‌ای هم بر وخامت اوضاع افزوده است؛ در نتیجه با این مقدمه و خنثی و عادی شدن تاثیر این رویدادها، پیش‌بینی می‌شود که در سایه گزارشات مربوط به برگزاری مجامع و همچنین افزایش نرخ دلار و نیز جا ماندن ارزش سهام از تورم در نیمه دوم تابستان شاهد رونق نسبی معاملات در بورس و جبران عقب ماندگی قیمت سهام باشیم. به گفته این فعال بازارسرمایه؛ آنچه که وضعیت بازارسرمایه را متزلزل کرده اقدامات بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره و همچنین طرح عجیب و غریب شمول قیمت‌گذاری فولاد در اختیار وزارت صمت و بازگشت به سیاست‌های اشتباه ضربه به ساختار تشکیلات خود انتظام بورس کالا است که منجر به افزایش فضای ابهام و کاهش انگیزه فعالان بازارسرمایه شده و این امر می‌تواند موجب انحراف پیش بینی در خصوص بهبود رونق وضعیت بازارسرمایه شود.

فراهم شدن امکان تصدی شرکت‌های سرمایه‌گذاری  به عنوان امین سبدگردان

رضا نوحی حفظ‌ ‌آباد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام خبر فوق، اظهار کرد: بهره بردن از ظرفیت‌های تخصصی ارکان بازار سرمایه به‌منظور افزایش هم‌افزایی توانمندی‌ها و توسعه بازار، یکی از موضوعاتی است که از مدت‌ها پیش در سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح بوده است. نوحی حفظ‌‌‌آباد با بیان اینکه شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری از جمله شرکت‌های فعال و تخصصی در بازار سرمایه هستند که آشنایی وسیعی با بازار سرمایه دارند و فعالیت عمده آنها نیز متمرکز بر این بازار است، گفت: با توجه به اینکه رشد و توسعه شرکت‌های سبدگردان در گروی انجام عملیات صحیح شرکت‌های سبدگردان و همچنین کنترل دقیق عملیات و نظارت‌های لارم برای فرآیندهای مختلف فعالیت سبدگردانی است، رکنی تحت عنوان امین سبد در ساختار شرکت‌های سبدگردان لحاظ شده است. این مدیر ارشد در سازمان بورس ادامه داد: زمانی که سبدهای اختصاصی برای مشتریان منعقد می‌شود، سبدگردان‌ها موظف هستند رکنی به عنوان امین سبد داشته باشند که او بر روابط میان سبدگردان با مشتری و مفاد قراردادی که بسته شده، بر کارمزدهایی که پرداخت می‌شود و موضوعاتی که سرمایه‌گذاری بر اساس فرم تحلیل ریسک توسط شرکت‌های سبدگردان صورت می‌پذیرد، نظارت ‌کند و گزارش‌های کنترلی خود را تهیه و ارایه دهد. او با اشاره به اینکه پیش از این، تنها موسسات حسابرسی طبقه‌بندی شده در طبقات یک و دو که معتمد سازمان بورس هستند، مجاز به تصدی سمت امین سبد بودند؛ تصریح کرد: باتوجه به اینکه شمار این موسسات از سال‌های گذشته تا اکنون تغییر محسوسی نداشته است و از طرف دیگر مجوزهای جدیدی برای تاسیس شرکتهای سبدگردان صادر شده و محدودیتی برای تعداد مجوزهای مربوطه وجود ندارد، لذا بازبینی در این امر لازم و ضروری بود تا ظرفیت‌های امین شرکت‌های سبدگردان را به‌گونه‌ای که با اهداف مدنظر تطابق داشته باشد، توسعه داد. به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، سازمان بورس به همین منظور ضمن دعوت از فعالان بازار سرمایه و دریافت نظرات آنها و برگزاری جلسات متعدد تخصصی با کانون‌ها و دریافت نظر آنها، به این نتیجه رسید تا از ظرفیت‌ شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری نیز به عنوان امین سبدگردان استفاده کند. او خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری نیز می‌توانند با احراز شرایط لازم مجوز سبدگردانی را نیز دریافت کنند، کنترل تضاد منافع بین امین سبد و شرکت سبدگردان امری ضروری بوده و تمهیداتی اندیشیده شده است. به همین منظور، تصدی سمت امین سبدگردان توسط شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری توسط آن دسته از شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری صورت خواهد پذیرفت که فاقد مجوز سبدگردانی باشند. نوحی اذعان کرد: با فراهم شدن امکان تصدی شرکت‌های سرمایه‌گذاری با عنوان امین سبدگردان، پیش‌بینی می‌شود چهارچوب‌های نظارتی این شرکت‌ها با توجه به آشنایی کاملی که این شرکت‌ها از ساختار بازار سرمایه دارند، توسعه بیشتری یابد و ضمن حفظ حداقل چهارچوب‌های نظارتی اولیه، باعث افزایش نظارت‌های اثربخش شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران