شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایبنا| حسین درودیان، کارشناس اقتصادی درباره افت شاخص بورس گفت: علت اساسی و بنیادین افت شاخص بورس بدبین بودن عموم مردم نسبت به بازار سهام است.

چرا بورس رشد نمی‌کند؟

ایبنا| حسین درودیان، کارشناس اقتصادی درباره افت شاخص بورس گفت: علت اساسی و بنیادین افت شاخص بورس بدبین بودن عموم مردم نسبت به بازار سهام است. مردم این بازار را به عنوان یک آلترناتیو جدی به عنوان بهره دارایی نمی‌شناسند.وی در ادامه تاکید کرد: فعالان بازار نسبت به نرخ‌های بهره بسیار حساسیت دارند و در ماه‌های اخیرنرخ بهره بین بانکی افزایش پیدا کرد. فعالان در حوزه بورس این ترس را دارند که افزایش نرخ بهره بین بانکی بر نرخ‌های اوراق خزانه یا نرخ‌های سپرده تاثیرگذارد.این کارشناس اقتصادی درباره اثر قیمت‌گذاری‌های دستوری در بازار سرمایه بیان کرد: قیمت‌گذاری‌های دستوری نیز موضوع مهمی به حساب می‌آید و رسیدن چند خبر بد در این رابطه تاثیر منفی بر بازار خواهد گذاشت. یکی از همین خبرهای مربوط به قیمت‌گذاری‌ها سبب شد بورس کالا به حاشیه برده شود و دیگری هم دستورالعمل جدید برای بوروکراتیک کردن اخذ مجوز افزایش قیمت توسط شرکت‌ها بود که بسیار موثر واقع شد.این کارشناس اقتصادی در خصوص نقش تورم بر بازار سهام یادآور شد: تورم علی القاعده باید بر بازار سهام تاثیر مثبت داشته باشد، زیرا در این وضعیت سود پولی شرکت‌ها افزایش می‌یابد. در گزارش سه ماهه اول شرکت‌ها دیده شد، بسیاری از این شرکت‌ها سودآوری گزارش کرده بودند، البته بحث تورم زدایی و ارقام واقعی را نداریم، زیرا سودآوری شرکت‌ها هم اسمی است و تورم زدایی شده به حساب نمی‌آید.درودیان در ادامه اضافه کرد: تورم کشور قاعدتا بر قیمت دارایی‌ها اثر می‌گذارد و با رشد همراه می‌شود. سهام هم به همین شکل است با قیمت تورم ارتباط دارد، زیرا قیمت، سهم شرکت‌هایی است که فروش انجام می‌دهند و تورم در واقع با فروش آنها به وجود می‌آید.وی در رابطه با تاثیرات جهانی اظهار داشت: تاثیرات جهانی هم در افت شاخص بورس نقش دارد و به‌طور مشخص کاهشی که در قیمت کامودیتی‌ها روی داد برهمین اساس است. اما زمانی که کامودیتی‌ها با نرخ‌های قابل توجهی افزایش پیدا کرد و قیمت آن بسیار بالا رفت، بازار تقریبا از آن تبعیت نکرد و پیدا بود که خوشبین نیست.

سود سهام عدالت دو برابر شد

دستیار ویژه رییس سازمان در امور سهام عدالت در توییتی نوشت: پیش بینی می‌شود سود نقدی امسال سهام عدالت با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی از ۶۰ هزار میلیارد تومان عبور کند.پیمان حدادی در ادامه این توییت نوشت: توییتی که در فضای مجازی سود نقدی پرداخت شده به سهامداران سهام عدالت سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بود.وی گفته است: با توجه به برگزاری مجمع فولاد و در پیش بودن مجامع فارس، جم، حکشتی، شراز، رمپنا و دیگر شرکت‌ها، پیش بینی می‌شود سود نقدی امسال سهام عدالت با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی از ۶۰ هزار میلیارد تومان عبور کند.

به متولدان سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مبلغی به عنوان سهام تعلق می‌گیرد

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات هیات دولت، اظهار داشت: جلسه امروز هیات دولت به ریاست رییس‌جمهور تشکیل شد و موضوعات متعددی به تصویب هیات وزیران رسید. وی افزود: به منظور حمایت موثر از مساله حل مشکلات زائرین محترم اماکن مقدس کشور، کارگروه ملی زیارت با ارتقای جایگاه به شورای ملی زیارت تبدیل شد و شورای ملی زیارت به ریاست شخص رییس‌جمهور و عضویت برخی از اعضای مرتبط دولت از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر میراث فرهنگی، وزیر کشور، وزیر کار و عضویت تولیت آستان مقدس رضوی، آستان شاهچراغ (ع) و آستان حضرت معصومه (س) و آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و استانداران استان‌هایی که میزبان اصلی زائران در کشور هستند، تشکیل شود. دبیر شورای ملی زیارت نیز استاندار خراسان رضوی خواهد بود.  سخنگوی دولت تصریح کرد: با توجه به سیل و حوادث طبیعی اخیر، وزیر اقتصاد پیشنهاد تخصیص منابعی به صندوق ملی حوادث طبیعی را داشتند که امروز در جلسه هیات وزیران گزارش کارشناسی ارایه شد و هیات وزیران مصوب کرد که با تخصیص منابعی صندوق حوادث طبیعی را احیا کند تا پرداخت خسارت با محوریت صنعت بیمه فراهم شود. این یک نوآوری با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی موجود است.  سخنگوی دولت همچنین در حاشیه نشست امروز هیات دولت گفت: به متولدان سال ۱۴۰۰، ۱ میلیون تومان و متولدان ۱۴۰۱، ۱.۵ تومان سهام تعلق خواهد گرفت.

کاهش ۳۰ درصدی هزینه شهرداری با خرید قیر در بورس کالا

همشهری‌آنلاین| معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران از ۳۰ درصد کاهش هزینه خرید قیر از طریق بورس کالا خبر داد.فلاح، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در صحن شورای شهر با اشاره به خرید قیر از طریق بورس کالا، خاطرنشان کرد: این موضوع برای ما ۳۰ درصد کاهش هزینه را به دنبال دارد.فلاح پیش‌تر از تداوم برنامه خرید کالاهای مورد نیاز شهرداری از طریق بورس کالا و صرفه جویی‌هایی که از این طریق حاصل می‌شود، خبر داد. به گفته معاون شهرداری تهران این اقدام، باعث حذف واسطه‌ها از مسیر خریدهای شهرداری و همچنین تسریع در تأمین و تحویل کالاها، مصالح و افزایش فضای رقابتی و شفافیت حداکثری شده است. از نگاه معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری مزایای خرید از بورس کالا را شفافیت، حذف واسطه‌ها و صرفه جویی در هزینه‌ها و ایجاد فضای رقابتی و حضور تولیدکنندگان بدون واسطه عنوان می‌کند و در این خصوص می‌گوید: به جز خرید قیر، خرید میلگرد و سه پارت سیمان، یکی دیگر از اقدامات شهرداری بوده و صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای همراه داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران