شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که حدود پنج ماه از پایان پذیره‌نویسی سرخابی‌ها گذشته و وعده‌های زیادی در مورد زمان بازگشایی نماد دو باشگاه از سوی سازمان خصوصی‌سازی داده شده،

عامل اصلی عدم بازگشایی نماد سرخابی‌ها چیست؟

ایسنا| در حالی که حدود پنج ماه از پایان پذیره‌نویسی سرخابی‌ها گذشته و وعده‌های زیادی در مورد زمان بازگشایی نماد دو باشگاه از سوی سازمان خصوصی‌سازی داده شده، این اتفاق هنوز رخ نداده و رییس سازمان بورس در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید اطلاعاتی که فرابورس می‌خواهد را افشا کنند. مجید عشقی به این سوال که آیا دلیل عدم بازگشایی نمادهای استقلال و پرسپولیس عدم افشای قراردادهای این دو تیم است، پاسخ داد: یک موضوع افشای قراردادها و موضوع دیگر برگزاری مجامع فوق‌العاده برای اصلاح اساسنامه است. اگر این اتفاق رخ دهد نمادها بازگشایی خواهد شد. وی ادامه داد: دو تیم استقلال و پرسپولیس باید اطلاعاتی که فرابورس می‌خواهد را حتما افشا کنند. بر اساس این گزارش، پذیره‌نویسی تعداد یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون و ۹۹ هزار و ۶۵۶ سهم از سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران (سهامی عام) در نماد معاملاتی (استقلالح ۱) و تعداد یک میلیارد و ۳۴ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۶۷ سهم از سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس (سهامی عام) در نماد معاملاتی (پرسپولیسح ۱) ناشی از سلب حق‌تقدم به روش ثبت سفارش در تابلو نارنجی بازار پایه فرابورس ایران، از ۱۵ اسفندماه آغاز شده بود سرانجام در ۲۸ اسفند به پایان رسید. طبق آمار در پذیره‌نویسی پرسپولیس ۳۲۰ هزار نفر مشارکت کردند. ۲۶۱ میلیارد تومان از سهام این باشگاه توسط حقوقی‌ها و بیش از ۸۸ میلیارد تومان نیز توسط حقیقی‌ها خریداری شد. همچنین ۲۸۶ هزار نفر در پذیره نویسی استقلال شرکت کردند که ۲۸۰ میلیارد تومان از سهام این باشگاه توسط حقوقی‌ها و ۷۹ میلیارد تومان توسط حقیقی‌ها خریداری شد. تاکنون از سوی سازمان خصوصی‌سازی وعده‌های مختلفی درمورد زمان بازگشایی نماد دو باشگاه داده شد که هیچ‌کدام اجرایی نشد. بر این اساس چندی پیش حسین قربانزاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر اینکه استقلال و پرسپولیس باید متن قراردادهای خود را افشا کنند به ایسنا اعلام کرده بود که از زمان بورسی شدن، این دو باشگاه حتما باید رویدادهای عمده مالی خود را در سایت کدال بورس افشا و متن کامل همه قراردادها را علاوه بر تنظیم گران تخصصی مانند سازمان لیگ و ... به شرکت فرابورس و سازمان خصوصی‌سازی ارایه کنند. پیگیری‌های از شرکت فرابورس در مورد علت عدم بازگشایی نماد دو تیم مذکور به نتیجه نرسید، اما به نظر می‌رسد مشکل افشای قرارداد توسط دو باشگاه همچنان پابرجاست.

مجامع بورسی میدان جنگی برای حقوقی‌ها و حقیقی‌ها!

باشگاه‌خبرنگاران| مدتی است که نام مجامع شرکت‌های بورسی با حاشیه و ناآرامی گره خورده است. البته این حاشیه تنها برای این دو سال اخیر نیست و این فضای رسانه است که اکنون شرایط این مجامع را بهتر و واقعی‌تر در معرض دید اذهان عمومی قرار داده استاغلب این حاشیه‌ها به اختلاف نظر میان سهامداران خرد و سهامداران عمده (که کرسی هیات‌مدیره را در اختیار دارند) برمی‌گردد. اختلاف نظر و تعارض به این معنی که سهامدار عمده در تصمیم‌گیری دخیل است، اما سهامداران خرد با وجود تعداد بیشتر، صدایشان به جای نمی‌رسد. بهراد موسوی کارشناس بازار سرمایه گفت: طی ماه‌های اخیر در مجامع شاهد اتفاقات ناگواری بوده‌ایم، اما علت این اتفاقات چیست؟ به‌طور کل ناآرامی در مجامع دلایل مختلفی دارد. زمانی که سهامداران یک سهم را خریداری و آن را نگهداری می‌کنند، می‌تواند دو اتفاق رخ بدهد. اول اینکه قیمت سهم در آن محدوده خریداری شده بماند و دوم اینکه از آن محدوده ریزش داشته باشد. قطعا سهامداری که وارد مجمع می‌شود به دلیل زیان مالی شدید (که گاهی برخی سهم‌ها تا ۹۰ درصد ریزش را تجربه می‌کنند) می‌خواهد تنها صدایش شنیده شود. وی تشریح کرد: موضوع بعدی که عموما مجامع را با چالش همراه می‌کند، بحث تقسیم سود است که سهامدار انتظار دارد سود مناسبی تقسیم شود، اما زمانی که این موضوع رقم نمی‌خورد سهامدار بیشتر از قبل معترض خواهد بود. مورد دیگر که اخیرا باعث تنش در مجامع شده نیز به عدم اجازه ورود سهامدار به مجمع از سوی شرکت‌ها باز می‌گردد که طبق قانون، راه ندادن سهامدار به مجمع تخلف است؛ اما خب برگزاری مجامع هم چهارچوب‌های خودش را دارد. به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه چاره کار پاسخگو بودن اعضای هیات‌مدیره شرکت‌ها، ارایه وضعیت و چشم‌انداز صحیح از آینده شرکت، ارایه طرح‌های توجیهی، اطلاع‌رسانی کامل (از زمان برگزاری، مکان و شکل آن و...)، حفظ آرامش اعضا و از همه مهم‌تر آماده‌سازی و برگزاری مجامع در بستر‌های برخط (آنلاین) می‌تواند مانع از شکل‌گیری بسیاری از مشکلات شود. مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه گفت: وضعیت حواشی مجامع مربوط به این چند ماه اخیر نبوده، بلکه سالیان متمادی این حالت وجود دارد، اما این چند وقت به سبب توسعه رسانه‌های مجازی بیشتر دیده شده است.وقتی حواشی مجامع مختلف بررسی می‌شودیک وجه مشترک در همه آنها وجود دارد. آن هم تعارضی است که بین سهامداران عمده و خرد وجود دارد به این معنی که سهامدار عمده در تصمیم‌گیری دخیل است، اما سهامداران خرد با وجود تعداد بیشتر، صدایشان به جای نمی‌رسد. حمایت از سهامدار خرد، ورود به موقع و صحیح سازمان بورس، برخورد با متخلفان، راهکارهایی است که باید اجرایی شود. شیرزاد مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس گفت: سازمان بورس در تصمیمات مجامع هیچ گونه دخالتی ندارد و تنها بر اجرای آنها نظارت می‌کند. باید گفته شود در فصل ۶ قانون بازار سرمایه در برگزاری مجامع جرمی تعریفی نشده است و تنها یک بخش در قانون تجارت وجود دارد که آن هم بازدارندگی کافی ندارد. آذر پارسال محسن رضایی معاون اقتصادی دولت از تشکیل کانون سهامداران خرد به عنوان یک موضوع اساسی بازار سرمایه خبر داده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران