شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| محمدرضا معادی‌خواه، معاون دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، گفت: روز چهارشنبه، ۵ مردادماه از سامانه هوشمند ستاره رونمایی شد؛

از زیر و بم یک دستورالعمل  تا تحولات مهم با توثیق سهام

سنا| محمدرضا معادی‌خواه، معاون دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، گفت: روز چهارشنبه، ۵ مردادماه از سامانه هوشمند ستاره رونمایی شد؛ بدین‌ترتیب زمینه اجرای دستورالعمل بهار ۱۴۰۱ بانک مرکزی در خصوص اعطای وام‌های خرد فراهم شد.وی افزود: طبق این دستورالعمل؛ اوراق بدهی، سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله در بورس جهت دریافت وام‌های خرد زیر ۲۰۰میلیون تومان قابل توثیق شدند؛ البته در این دستورالعمل اقلام دیگری به تسهیل وثیقه‌گذاری جهت دریافت وام‌های خرد کمک می‌کند که می‌تواند کمک موثری در توانمندسازی بنیه خانوار در کشور باشد. معادی خواه بیان کرد: تجربه‌های جهانی نظیر گرامین بانک محمد یونس نشان می‌دهد که حتی با طراحی ساز و کارهای درست و هوشمندانه درخصوص تقویت اعتبار فردی و جمعی می‌توان به‌ سمت حذف وثیقه نیز گام برداشت و تحولات مهمی را به‌ویژه در زندگی قشر مستضعف ایجاد کرد.وی ادامه داد: همچنین تجربه‌های داخلی نیز نشان می‌دهد نکول وام‌های خرد نسبت به نکول وام‌های کلان از وضعیت بسیار بهتری برخوردار است . با این نگاه می‌توان از تسهیل وثیقه‌گذاری وام‌های خرد دفاع کرد، اما توسعه دامنه اموال فیزیکی و مالی قابل توثیق در صورتی‌که پیش‌بینی‌های نهادی لازم برای آن صورت نپذیرفته باشد، نمی‌تواند به کاستن از موانع تامین مالی کمک کند.معادی‌خواه تصریح کرد: در غیاب این پیش‌بینی‌ها ممکن است مسائل و مشکلاتی پدید‌اید که نه تنها مسیر تأمین مالی خانوار یا فعالان اقتصادی تسهیل نشود که اعتبارات مالی به‌شکلی غیربهینه و ناکارآمد تخصیص یافته و این تخصیص با کژگزینی همراه شود؛ به‌ویژه درخصوص وام‌های تجاری توجه به این نکته از اهمیت ویژه برخوردار بوده که در نقد طرح «تأمین مالی تولید و زیرساخت» می‌توان تحلیل جداگانه‌ای از آن ارایه کرد.معاون دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران تصریح کرد: درخصوص وثیقه‌گذاری دارایی‌های مالی ذکر شده در دستورالعمل بانک مرکزی باید به این نکته توجه داشت که صلب اختیار در معامله آنها چنانچه در دستورالعمل ذکر شده است، می‌تواند به کاهش ارزش و ایجاد ریسک‌های غیر قابل کنترل برای وثیقه‌گذار و وثیقه‌پذیر بینجامد.وب درباره راه‌حل جایگزین گفت: جایگزین کردن سبد سهام تحت مدیریت یک نهادمالی به جای سهام می‌تواند نسخه جایگزین باشد که در آن در عین اینکه یک نهاد مالی ارزش سبد را پایش و منافع حاصل از آن را بیشینه می‌کند، در عین حال نقد کردن سبد سهام توسط وثیقه‌گذار و بدون اجازه وثیقه‌پذیر محدود خواهدشد و نهاد مالی مسوول به عنوان امین وثیقه‌گذار در این جا عمل می‌کند. این کارشناس بازارسرمایه اظهار داشت: راه‌حل دیگر؛ البته توثیق واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سهمی است که خود به خود تحت مدیریت یک نهاد مالی قرار دارند تا شکل‌گیری چنین مکانیزمی اعلام و هشدار به وثیقه‌گذاران درخصوص مخاطرات صلب اختیار در معامله سهام توثیق‌شده در سامانه مذکور و توصیه به راه‌حل جایگزین؛ یعنی تبدیل سهم به واحدهای سرمایه‌گذاری و توثیق آن به نظر ضروری است .

نرخ سود بین بانکی به زیر 20،5 درصد می‌رسد

ایسنا| مجید عشقی، رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه سازمان بورس بر این موضوع تاکید دارد که سود بین بانکی طبق مصوبه ستاد اقتصادی دولت به میانگین ۲۰ درصد برسد، اظهار کرد: این درحالی است که از طرف دیگر بانک مرکزی هم سیاست‌هایی دارد. این نرخ مخصوصا از ابتدای سال جاری افزایشی بود اما در جلسه‌ای که با رییس کل بانک مرکزی داشتیم قرار شد روند صعودی آن متوقف شود. وی ادامه داد: همچنین در جلسه مذکور قرار شد سود بین بانکی روند نزولی بگیرد و به زیر ۲۰.۵ درصد برسد. درمورد سود بین بانکی بحث‌های دیگری هم وجود دارد. درواقع دغدغه تورم مطرح است و دیدگاه‌های مختلفی درمورد میزان اثر افزایش نرخ سود بانکی روی نرخ تورم وجود دارد. این دیدگاه‌ها در بحث‌های کارشناسی پیش‌می رود. سود بین بانکی در هفته‌های اخیر روند صعودی داشت و در اواخر ماه گذشته به ۲۱.۳۱ درصد رسید که رشد قابل توجهی را ثبت کرد، زیرا این رقم، بالاترین عدد ثبت شده از این سود از بهمن سال ۱۳۹۹ تاکنون است. این نرخ که به عنوان یکی از انواع نرخ‌های بهره در بازار پول به نرخ‌های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می‌دهد، در واقع قیمت ذخایر بانک‌هاست و زمانی که آنها در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می‌شوند، از سایر بانک‌ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می‌کنند. کارشناسان اقتصادی، افزایش نرخ سود بین بانکی را به این شرط که متداوم و چشمگیر باشد، عامل مهمی در کاهش تورم می‌دانند اما کارشناسان بورسی یکی از عوامل تاثیرگذار بر شکل‌گیری روند منفی در بازار سرمایه را افزایش این نرخ می‌دانند و معتقدند کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند نقش مهمی در حرکت نقدینگی از بانک به بازار سرمایه داشته باشد و سبب رونق بازار سرمایه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران