شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بورس هفته اخیر روی عدد یک میلیون و ۴۷۱ هزار واحدی بسته شد و این هفته به محدوده یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحدی رسید

شاخص کل بورس هفته اخیر روی عدد یک میلیون و ۴۷۱ هزار واحدی بسته شد و این هفته به محدوده یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحدی رسید. این ارقام خبر از افت ۱٫۹۰ درصدی شاخص کل بورس می‌دهد. علیرضا محمدی زیوه، کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس برای ششمین هفته متوالی در روندی کاملا نزولی به سر می‌برد. تکنیکالیست‌ها در این شرایط مجددا به سراغ پیش‌بینی خود رفته‌اند. در سناریوی بدبینانه، با ترسیم حمایت‌ها و از دست رفتن هر کدام؛ ارتفاع پایین‌تری را برای شاخص کل اعلام می‌کنند. وی ادامه داد: البته که حفظ حمایت‌ها نیز می‌تواند امید به بازگشت موقتی را تقویت کند. اما وضعیت اولین هفته مرداد ماه برخلاف انتظار عمومی، یک ناامیدی تمام عیار برای فعالان بورس بود. با اتمام فصل مجامع و بازگشت اکثر نمادها به تابلو و همچنین گزارش قابل توجه فصل بهار شرکت‌ها؛ پیش بینی می‌شد که از ابتدای مرداد ماه شاهد بازگشت تعادل به بازار باشیم. این کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: بر خلاف انتظار، بورس در هفته جاری بدترین عملکر خود را از ابتدای سال ۱۴۰۱ به ثبت رساند. طوری‌که شاخص کل بورس اوراق در این هفته با افت بیش از ۳۰ هزار واحدی و ثبت بازدهی منفی دو درصد در محدوده یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحد به کار خود پایان داد. این روند نزولی از آخرین هفته خرداد ماه و همزمان با ناکامی نماگر اصلی بازار برای ورود به کانال ۱٫۶ میلیون واحد آغاز و همچنان ادامه دارد. وی اظهار کرد: شاخص هم‌وزن نیز شرایط مشابهی داشته و حتی افت بیشتری را ثبت کرده است.در هجدهمین هفته معاملاتی سال همچنان در مسیر نزولی حرکت کرده و با افت ۱۵ هزار واحدی، معادل ۳٫۷ درصد افت کرده است. وی اضافه کرد: همزمان با افت نماگرهای بازار سهام شاهد افت ارزش معاملات و حجم معاملات نیز هستیم. شرایط فعلی و اسفناک ارزش معاملات که از ابتدای سال و همزمان با روند صعودی بازار سهام بارها به اهمیت آن اشاره شد. حاصل بی‌اعتمادی سهامداران به بازار سهام است. در واقع مجموعه‌ای از عوامل و تصمیمات سیاست‌گذار اقتصادی از جمله تداوم سیاست کنترل قیمت‌ها و عدم رفع بحث قیمت‌گذاری دستوری؛ سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما و به تازگی افزایش نرخ بهره بین بانکی دست در دست هم داده و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بازار را رونق بخشیده‌اند. با بی‌اعتمادی فعالان بازار؛ بخش عمده‌ای از نقدینگی در مسیر بورس قرار نگرفته است. همزمان با افت ارزش معاملات، روند رکودی بر فضای کلی بورس حاکم است.

    بازار سرمایه مناسب سرمایه‌گذاری است؟

محمدی در ادامه گفت: شرایط رکودی حاکم بر بازار همچون پاییز و زمستان سال گذشته سبب شده است علیرغم ارزندگی قیمت‌ها؛ شاهد معاملات کم رمق و همچنین نزول قیمت‌ها باشیم. علاوه بر ارزندگی قیمت‌ها، بررسی گزارش‌های فصل بهار خبر از بهبود وضعیت سودآوری شرکت‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌دهد. در واقع عملکرد شرکت‌ها در فصل بهار به گونه‌ای بوده که با فرض تداوم آن در سایر فصل‌ها می‌توان بازار سهم را یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری معرفی کرد. اما بی‌اعتمادی فعالان به بازار و عدم تزریق نقدینگی و افت ارزش معاملات؛ بازار را از حالت کارایی خارج کرده است.وی تشرح کرد: در کنار عوامل داخلی موثر بر روند بورس؛ بحث قیمت‌های جهانی نیز قابل بررسی است. به نظر می‌رسد عدم ثبات در بازارهای جهانی (به ویژه در محصولات پالایشی) و احتمال نزول مجدد قیمت‌ها (با توجه به بسته‌های انقباضی بانک‌های جهانی به منظور کنترل تورم فزاینده) عامل اینکه سهامداران علیرغم ارایه گزارش‌های مناسب و همچنین ارزندگی قیمت، فعلا نظاره‌گر بازار باشند. این کارشناس بازار سرمایه در نهایت گفت: تاثیر نوسانات نرخ ارز از محل اخبار دیپلماسی نیز در روند بازارها دخالت دارد. بحث بازگشت طرفین مذاکرات و فرصت محدود برای احیای آن از طرف‌های غربی و اروپایی به گوش می‌رسد. موضع‌گیری تیم دیپلماسی کشورمان نیز مهم بوده و بازار ارز همچنان منتظر تصمیم نهایی خواهد ماند.

    خروج نقدینگی از بازار قوت گرفت

مهدی قلی پور، کارشناس بازار سرمایه به باشگاه خبرنگاران گفت: در هفته‌ای که گذشت، روند شاخص‌ها از همه نظر منفی بود، شاخص هم وزن بورس و شاخص کل فرابورس ۳.۵ درصد افت کردند و سه روز ابتدایی هفته بازار‌ها به‌شدت منفی بودند، ولی دو روز آخر وضعیت بهبود یافت. در هفته‌ای که گذشت مهم‌ترین اخبار تاثیرگذار بر بازار سرمایه، افزایش نرخ بهره بانکی و رسیدن آن به کانال ۲۲ درصد بود. همچنین بی‌رمق بودن بازار‌های جهانی در کنار کاهش انتظارات از رشد اقتصادی جهان، تعمیق کسری بودجه دولت و فشار ناشی از آن بر شرکت‌های بورسی چه از نظر عوارض و مالیات و چه از نظر قیمت‌گذاری‌های دستوری مهم‌ترین اخبار موثر بر بازار بودند.محمودی، کارشناس بورس گفت: در هفته گذشته، صنعت وسایل ارتباطی با رشد ۱۰ درصدی کاملا برعکس بازار حرکت کرد و صنایع رایانه و خدمات پرداخت، پالایشی (فراورده‌های نفتی) و پتروشیمی (شیمیایی) تنها صنایع با بازدهی مثبت طی هفته گذشته بودند که بین ۰.۳ درصد تا ۱ درصد رشد داشتند. از نظر ورود نقدینگی حقیقی، صنایع زراعت، حمل و نقل، لاستیک و پلاستیک، انبوه‌سازی، ساخت دستگاه‌ها و وسایط ارتباطی موفق به جذب نقدینگی حقیقی به ترتیب از ۱۷ تا ۳ میلیارد شدند. به گفته کارشناس بازار سرمایه، طی هفته گذشته نزدیک به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد، این عدد برای یک ماه منتهی به ۵ مرداد، ۷هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود. از شهریور ۱۳۹۹ جمع خروج پول حقیقی از بازار به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که ناامنی و عدم اطمینان را نشان می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران