شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فوربس| آمار نشریه فوربس نشان می‌دهد ایران سال 2021 بیشترین درصد افزایش تولید نفت در میان 10 کشور برتر تولیدکننده جهان را به ثبت رسانده است.

ثبت بیشترین درصد افزایش تولید نفت در جهان به نام ایران

فوربس| آمار نشریه فوربس نشان می‌دهد ایران سال 2021 بیشترین درصد افزایش تولید نفت در میان 10 کشور برتر تولیدکننده جهان را به ثبت رسانده است. در سال ۲۰۲۰ جهان بزرگ‌ترین کاهش مصرف نفت در تاریخ را به ثبت رساند. پس از ۹ سال روند افزایش مصرف نفت در جهان، شیوع کرونا باعث شد تا تقاضا برای طلای سیاه در بازار جهانی ۹ درصد کاهش یابد. البته در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد ۶ درصدی مصرف نفت در بازار جهانی بودیم که بزرگ‌ترین رشد سالانه از سال ۱۹۷۶ تاکنون به شمار می‌رود. با وجود این افزایش اما مصرف نفت در جهان در سال ۲۰۲۱، ۳.۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ پایین‌تر بوده است. امریکا در سال ۲۰۲۱ با مصرف روزانه ۱۸.۷ میلیون بشکه بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت جهان بود که نسبت به سال ۲۰۲۰، ۸.۷ درصد رشد داشته است. بیشترین میزان مصرف نفت امریکا در سال ۲۰۰۵ به ثبت رسید که نسبت به سال ۲۰۲۱، ۹ درصد بیشتر بوده است. پس از امریکا هم چین با مصرف روزانه ۱۵.۴ میلیون بشکه دومین مصرف کننده نفت جهان بود. به‌طور کلی طی ۱۰ سال گذشته مصرف نفت در امریکا سالانه ۰.۴ درصد بیشتر شده و این در حالی است که متوسط افزایش مصرف سالانه نفت چین ۱۲ برابر امریکا بوده و در یک دهه گذشته سالانه ۴.۸ درصد بالا رفته است. در میان ۱۰ مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان آلمان تنها کشوری است که در سال ۲۰۲۱ کاهش مصرف را به ثبت رسانده است. امریکا و چین به ترتیب ۱۹.۹ درصد و ۱۶.۴ درصد نفت عرضه شده به بازار جهانی را وارد کرده‌اند و در مجموع بیش از ۳۶ درصد نفت جهان در این دو کشور مصرف شده و می‌شود. با وجود تأثیرات منفی شیوع ویروس کرونا بر صنعت تولید نفت امریکا، این کشور در سال ۲۰۲۱ با تولید روزانه ۱۱.۲ میلیون بشکه همچنان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان بوده است. جایگاه‌های دوم و سوم این لیست هم به روسیه و عربستان تعلق دارد و دو کشور به ترتیب ۱۰.۵ و ۹.۴ میلیون بشکه تولید نفت داشته‌اند؛ درواقع امریکا، روسیه و عربستان به ترتیب ۱۴.۴، ۱۳.۴ و ۱۲.۱ درصد کل نفت تولیدی جهان را به خود اختصاص داده و در مجموع نزدیک به ۴۰ درصد کل نفت تولیدشده در جهان در سال ۲۰۲۱ با منشأ این سه کشور بوده است. با وجود آنکه شرکت‌های نفتی در جهان در سال ۲۰۲۱ روند افزایش تولید را در پیش گرفتند، اما تولید نفت در ۶ کشور از ۱۰ کشور بزرگ تولیدکننده این کالای اساسی پایین آمد. همین مساله بود که باعث شد تا شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باشیم. کانادا، عراق و چین نیز به ترتیب با تولید ۴.۷، ۴، و ۴ میلیون بشکه در روز جایگاه‌های سوم تا ششمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. در سال ۲۰۲۱ ایران روزانه ۳.۲ میلیون بشکه نفت تولید کرده و هفتمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت در جهان بوده است. درواقع ۴.۱ درصد کل نفت تولیدشده در جهان در سال ۲۰۲۱ مربوط به ایران بوده است. همانطور که گفته شد تولید نفت در ۶ کشور بزرگ تولیدکننده نفت در جهان شامل امریکا، عربستان، عراق، امارات، برزیل و کویت در سال ۲۰۲۱ کاهش داشته، اما ایران با ثبت ۱۶.۱ درصد افزایش تولید، بیشترین رشد تولید نفت در میان کشورهای جهان را به ثبت رسانده است.

جدال صمت با دولت!

اقتصادآنلاین| طی هفته‌های اخیر همزمان با موج انتقادها به عملکرد وزارت صمت در حوزه‌های مختلف خودرو، سیمان، فولاد و سایر بازارها و نگاه دستوری این وزارتخانه برخلاف شعارهای وزیر صمت، این بار پرده دیگری از تناقض‌های رفتاری وزارت صمت نمایان شده تا اوج ناهماهنگی وزیر صمت با دولت سیزدهم را نشان دهد. ماجرا از آنجا شروع شد که جزییات طرحی در کمیسیون صنایع مجلس با عنوان «طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول عرضه در بورس‌های کالایی» منتشر شد که براساس این طرح، امور مربوط به معاملات و قیمت کالاها در بورس به کارگروهی با ریاست وزیر صمت واگذار خواهد شد! موضوعی عجیب که با توجه به اهداف اقتصادی دولت مبنی بر کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد، با انتقادهای فراوانی از سوی فعالان بخش تولید و بازار سرمایه مواجه شد. در این میان اما طبق انتظارها، محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهور موضع دولت را در این باره در جلسه پنجم تیرماه هیات وزیران اعلام کرد که دولت با طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول عرضه در بورس‌های کالایی مخالف است و در این زمینه، وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان نماینده دولت معرفی می‌شود. اما بخش تاریک و عجیب ماجرا اینجاست که براساس اعلام نمایندگان مجلس، موارد مذکور –تشکیل کارگروهی به ریاست وزیر صمت برای نفوذ در معاملات بورس‌های کالایی- در این طرح با حمایت وزارت صمت به طرح قبلی کمیسیون صنایع اضافه شده و جالب‌تر آنکه با وجود اعلام مخالفت هیات وزیران، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت به صراحت اعلام می‌کند که «با هدف تنظیم بازار کالاهایی که در بورس عرضه می‌شود در خوبی در کمیسیون صنایع مجلس تصویب شده که ضمن حمایت از تولید و بازار سرمایه، شفافیت را افزایش می‌دهد. وزاری صمت و اقتصاد در کارگروه طراحی شده هستند و منافع بورس را مورد توجه قرار می‌دهند.» طی روزهای گذشته این موضع‌گیری‌های سخنگوی وزارت صمت برخلاف دیدگاه هیات وزیران، محل پرسش برای فعالان بازار سرمایه و همچنین تولیدکنندگان در بخش‌های مختلف کشور شده است که چگونه می‌شود هیات وزیران نسبت به یک طرح اعلام مخالفت می‌کند اما یک وزیر در همان جمع به دنبال اجرای طرح مذکور است! مصطفی طاهری رییس کمیسیون صنایع مجلس هفته پیش به صراحت اعلام کرد که این طرح با حمایت سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت تدوین شده و قرار گرفتن این وزیر در مقابله بدنه دولت سیزدهم قطعا به نفع اقتصاد و صنعت کشور نخواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران