شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تجارت‌نیوز|بر اساس اعلام شرکت بورس قرار است اپراتور تلفن همراه ایرانسل وارد بورس شود. ایرانسل در تاریخ ۲۱ اردبیهشت، ثبت و روند پذیرش و ورود

عرضه اولیه 5 درصدی ایرانسل

تجارت‌نیوز|بر اساس اعلام شرکت بورس قرار است اپراتور تلفن همراه ایرانسل وارد بورس شود. ایرانسل در تاریخ ۲۱ اردبیهشت، ثبت و روند پذیرش و ورود این اپراتور به بازار سهام را آغاز کرد. ایرانسل در بخش دیگری از توضیحات خود درباره جریان ورود به بورس، اعلام کرد با انتخاب کارگزاری بورس به‌گزین، مدارک خود را تکمیل می‌کند. مدیرعامل ایرانسل چندی پیش با اعلام اینکه، سهامدار این اپراتور با عرضه سهام آن در بازار سرمایه موافقت کرده است، گفت: این شرکت در حال آماده‌سازی اسناد و مدارک مورد نیاز برای ورود به تالار شیشه‌ای است. از سوی دیگر چند روز پیش محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس به ساختمان مرکزی ایرانسل رفت. وی با استقبال از پیوستن ایرانسل به جمع شرکت‌های بورسی، بر آمادگی این شرکت برای تسهیل در انجام فرآیندهای مقدماتی ورود ایرانسل به بازار سرمایه، تأکید کرد. البته این خبر در حالی منتشر شده که ورود ایرانسل به بازار سرمایه در سال‌های گذشته محل مناقشه بوده است. برخی آن را از جمله شروط پروانه این اپراتور اعلام کردند. در مقابل مدیران ایرانسل همواره تاکید داشته‌اند الزامی برای این کار وجود ندارد. در واقع آنها می‌گویند بر اساس خواست و اختیار خود وارد بازار سهام می‌شوند. از سوی دیگر بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل گفت: اول از همه باید بگویم که تاکنون برای بردن ایرانسل به بورس تکلیف قانونی وجود نداشته است. اما از امسال، سهام‌دار داخلی ایرانسل (شرکت گسترش الکترونیک) تصمیم گرفت تا وارد تالار شیشه‌ای شود. مجوز این بازار برای ورود سهامدار داخلی ایرانسل به بازار سرمایه هم صادر شده. در حال حاضر در حال طی کردن فرآیندهای طبیعی و قانونی آن است. عرضه اولیه هم در بورس یک عرضه حداقلی و ۵ درصدی خواهد بود. ورود به بازار سرمایه برای شرکت‌هایی که الزامات لازم برای انجام این کار را دارند، مزیت‌های متعددی دارد. این موضوع در نهایت منجر به افزایش شفافیت، کارایی و همچنین بهبود عملکرد جاری آنها می‌شود. بورس به‌ عنوان بازوی اصلی بازار سرمایه علاوه بر تجهیز، جذب و هدایت منابع مالی به سمت فعالیت‌های مولد و اشتغال‌زا، نقش تأمین مالی بنگاه‌ها و موسسات اقتصادی را نیز بر عهده دارد. پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه به توسعه و ارتقای جایگاه آن در اقتصاد ملی کمک می‌کند. همچنین گسترش فرهنگ سهام‌داری و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی را به ‌دنبال دارد. ضمن اینکه، مزایای متعددی هم برای شرکت‌های پذیرفته‌ شده به ارمغان می‌آورد.

پذیره‌نویسی جدید در بازار سرمایه

علی تیموری در نشست خبری در معرفی نخستین صندوق تضمین چند ضامن کاریزما در بازار سرمایه گفت: در واحدهای عادی این صندوق‌ها که به‌صورت صدور و ابطالی خریداری می‌شوند، اگر بیش از ۹۰ روز از زمان سرمایه‌گذاری آنها گذشته باشد، اصل سرمایه توسط سهامداران ممتاز تضمین خواهد شد. وی با بیان اینکه واحدهای عادی و ممتاز سقف سود ندارند، اعلام کرد: واحدهای ممتاز برای تضمین اصل سرمایه یک بخش به عنوان کارمزد ثابت و بخش دیگر بر اساس بازدهی که صندوق به دست می‌آورد را از واحدهای عادی می‌گیرد تا اصل سرمایه سهامداران عادی در شرایط بد بازار تضمین شود. تیموری ادامه داد: برآوردهای انجام شده از وضعیت بازار سرمایه نشان از آن دارد که اکنون بازار در موقعیت مناسبی قرار دارد و قیمت سهام شرکت‌ها بعد از روند نزولی که طی چند وقت گذشته تجربه کرده، معقول و خوب است. مدیرعامل گروه مالی کاریزما اظهار داشت: با توجه به وجود چنین شرایطی در بازار می‌توان اعلام کرد که زمان مناسبی در بازار برای پذیره‌نویسی صندوق‌ها فراهم شده است. تیموری ادامه داد: زمانی که صندوق اهرم در بازار سرمایه پذیره‌نویسی شد، بازار در بدترین شرایط سرمایه‌گذاری قرار داشت و معاملات بورس در حال تجربه بدترین موقعیت سرمایه‌گذاری قرار داشت. مدیرعامل گروه مالی کاریزما به عملکرد مناسب صندوق‌ها در وضعیت فعلی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی که بازار در وضعیت مبهمی قرار دارد و منابع در حال ورود به بازار است، می‌تواند امکان مناسب سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند و از این طریق دیگر سرمایه‌هایشان دچار بحران نمی‌شود. عزت‌الله طیبی مدیر سبدگردان کاریزما در ادامه این نشست اظهار کرد: صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما ساختاری مشابه صندوق‌های اهرمی دارد و از واحدهای عادی و ممتاز تشکیل شده که واحدهای ممتاز نیز دارای دو نوع است؛ نوع نخست آن مربوط به اعضای هیات‌مدیره و تشکیل‌دهنده صندوق می‌شود و نوع دوم آن نیز به صورت ETF در فرابورس و به شکل پذیره نویسی با نماد تضمین عرضه می‌شود. حداقل صدور واحدهای ممتاز نوع دوم این صندوق، صد میلیون تومان است. وی با تاکید بر اینکه اگر منابع سرمایه‌گذاران برای ۹۰ روز در صندوق بماند، اصل سرمایه آنها تضمین می‌شود، گفت: در حقیقت واحدهای ممتاز، اصل پول سرمایه‌گذاران را ضمانت می‌کند و واحدهای عادی در قبال این خدمات، حق بیمه‌ای را به نوع ممتاز پرداخت می‌کنند. در نهایت تمام منابع جذب شده (ممتاز و عادی) به شکل یک صندوق واحد در بازار سرمایه فعالیت می‌کند. وی درمورد ترکیب سرمایه‌گذاری صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، گفت: میزان سرمایه‌گذاری منابع متناسب با جو کلی و شرایط بازار تعین می‌شود؛ اگر روند بازار رو به رشد و وضعیت مطلوبی حاکم باشد، ۷۰درصد منابع در سهام و ۳۰ درصد دیگر در اوراق با درآمد ثابت صرف می‌شود و اگر همانند این روزهای بازار با شرایط ناخوشایندی رو به رو باشیم این نسبت سرمایه‌گذاری معکوس می‌شود. وی ضمن اشاره به اینکه کسب مجوز فعالیت این صندوق برای پذیره نویسی منوط به جذب ۱۵۰ میلیارد تومان بوده، مطرح کرد: پس از ورود این صندوق به بازار فرابورس، سرمایه‌گذاران به دو صورت ثابت یا متغیر کارمزد پرداخت می‌کنند، به‌طوری که کارمزدهای ثابت ۱.۵ درصد از متوسط سهام صندوق و ۰.۳ درصد از متوسط اوراق و سپرده بانکی نسبت به واحدهای عادی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران