شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت بورس اوراق بهادار تهران| سرپرست مدیریت عملیات بازار ابزارهای نوین گفت: وجود رکن بازارگردان در اغلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس الزامی است،

تعهدات بازارگردانی صندوق‌های قابل معامله در بورس تعدیل می‌شود

شرکت بورس اوراق بهادار تهران| سرپرست مدیریت عملیات بازار ابزارهای نوین گفت: وجود رکن بازارگردان در اغلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس الزامی است، لذا بازارگردانی موثر و کارا تاثیر بسزایی در روند معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و میزان رضایتمندی سرمایه‌گذاران دارد.

به گفته وحید مطهری‌نیا، بازارگردانی موثر با افزایش عمق بازار مانع از کاهش و افزایش هیجانی قیمت در صندوق‌های قابل معامله گشته و هدف حداقل کردن فاصله قیمت از NAV را فراهم می‌کند.

از این رو در صورت مطلوب بودن عملکرد بازارگردان در دوره‌های سه ماهه از لحاظ نقدشونگی صندوق و فاصله قیمت از NAV، امکان تعدیل تعهدات بازارگردانی فراهم خواهد بود.

او یاد آور شد: شیوه بازارگردانی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مبتنی بر حراج بوده که مطابق با این روش بازارگردان در طول فعالیت بازارگردانی، به‌طور همزمان سفارش خرید و فروش را با رعایت حداقل سفارش انباشته و دامنه مظنه در سامانه معاملات ثبت می‌کند.

بازارگردان موظف است در هر جلسه معاملاتی نسبت به ثبت سفارش به صورت سفارش روز، با رعایت پارامترهای مذکور اقدام کند. مطهری‌نیا در پایان گفت: بورس تهران به صورت روزانه و دوره‌ای مطابق با دستورالعمل فعالیت بازارگردانی در بورس اوراق بهادار تهران، اقدام به بررسی فعالیت بازارگردان‌ها و نحوه ایفای تعهدات آنان می‌کند و در صورتی که بازارگردان به صورت موثر اقدام به انجام فعالیت بازارگردانی کند، می‌تواند با ارایه تقاضا به بورس پارامترهای بازارگردانی خود را تعدیل کند.

چگونه با سهام عدالت وام بگیریم؟

اقتصادآنلاین| دریافت تسهیلات سهام عدالت و اعطای کارت اعتباری به مشمولان، از جمله طرح‌های زیرمجموعه آزادسازی سهام عدالت بوده که استفاده از این سهام به عنوان وثیقه برای دریافت وام، امکان‌پذیر است. پیش از اینکه موضوع پرداخت وام اعتباری سهام عدالت مطرح شود، دو بانک ملی و تجارت اقدام به صدور کارت اعتباری سهام عدالت می‌کردند که مبلغ آن، هفت میلیون تومان بود. به گفته نایب‌رییس هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز، هر بانک با توجه به منابعی که در اختیار دارد، می‌تواند به سهامداران وام دهد و سهام آنها را به عنوان وثیقه بپذیرد. به همان صورت که اکنون کارت اعتباری سهام عدالت از طریق بانک‌ها به مشمولان این سهام اختصاص پیدا کرده است. همچنین بر اساس اعلام مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اواسط اسفندماه سال ۱۴۰۰، سهامداران عدالت، صاحبان ETF و همچنین اوراق بدهی می‌توانند از اولین ماه سال ١۴٠١ اقدام به دریافت وام کنند. بنابراین، صاحبان اوراق بهادار می‌توانند از این طریق و با وثیقه قرار دادن اوراق خود و بدون نیاز به ضمانت دیگری، از شبکه بانکی وام دریافت کنند. به گفته وی، قرار بر این است که از فروردین ۱۴۰۱ با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، این امکان فراهم شود تا اوراق بهادار، سهام و تمام دارایی‌های مالی در بازار مالی بتوانند پشتوانه و توثیق وام‌های بانک به صورت الکترونیکی قرار گیرند.

همه اشخاص حقیقی، از جمله دارندگان سهام عدالت که تاکنون هیچ میزان از سهام خود را نفروخته‌اند و همه سرپرستان خانوار که حداقل یکی از یارانه‌های نقدی یا معیشتی را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا سقف هفت میلیون تومان کارت رفاهی دریافت کنند. سهامداران باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده، مراحل احراز هویت را طی و سپس در بانک ثبت‌نام کنند. متقاضیان دریافت کارت اعتباری سهام عدالت پس از ثبت‌نام در سجام، باید اقدام به بازگشایی حساب در دو بانک ملی و تجارت کرده و از طریق اپلیکیشن‌های دو بانک (ایوا و زمرد) اقدام به ثبت‌نام کنند. مبلغ وام، ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت افراد است. همچنین سهامدارانی که متقاضی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت هستند، باید پیش از ورود به سامانه بانک حتما تغییر کارگزاری ناظر را در پرتفوی سهام عدالت خود فعال کنند. با توقیف سهام و فروش حتی یک سهم از پرتفوی سهام عدالت توسط اشخاصی که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، افراد دیگر قادر به دریافت کارت اعتباری نیستند.

اگر سهامداران عدالت بتوانند تا یک ماه مبلغ را به بانک بازگردانند، این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود. اما اگر از یک ماه عبور کرد و قادر به بازپرداخت وام نبودند، این اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل خواهد شد. نرخ سودی که برای کارت‌های اعتباری سهام عدالت در نظر گرفته شده ۱۸درصد است، اما اگر مشمولان تا پایان ماه اول مبلغ کارت را تسویه کنند، هیچ سودی از آنها دریافت نمی‌شود. چنانچه سهامداران نتوانند به تعهدات خود در قبال بازپرداخت مبالغ کارت‌های اعتباری عمل کنند، سهام عدالت آنها توسط بانک به فروش می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران