شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| حجم و تعداد درخواست‌ تامین مالی از طریق انتشار صکوک و همچنین انتشار موفق این اوراق در بهار ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه در سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته ‌است.

استقبال بی‌سابقه از ابزارهای مالی اسلامی در بهار ۱۴۰۱

سنا| حجم و تعداد درخواست‌ تامین مالی از طریق انتشار صکوک و همچنین انتشار موفق این اوراق در بهار ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه در سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته ‌است. این موضوع حکایت از متنوع‌تر شدن ضمانت این اوراق و افزایش آشنایی شرکت‌ها و فعالان بازار با اوراق مالی اسلامی و همچنین نیاز شرکت‌ها به متنوع‌سازی روش‌های تامین منابع مالی خود دارد. محمدحسین صدرایی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام مطلب فوق اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال جاری حجم درخواست تامین‌مالی از طریق صکوک که توسط نهادهای واسط مالی (SPV) و تحت اداره و راهبری شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه منتشر شده‌اند، نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۴۹ درصد رشد چشمگیری داشته که در نوع خود بی‌سابقه بوده است. محمدحسین صدرایی با اشاره به تعداد موافقت‌های اصولی در سه ماه نخست سال تصریح کرد: طی این مدت، تعداد ۱۷ موافقت اصولی انتشار انواع صکوک در مجموع بالغ بر ۱۷۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد که ۱۱ مورد آن مربوط به انتشار اولی‌ها نظیر فولاد غدیر نی‌ریز، پرشیا خودرو و پدیده شیمی جم و ... است. این شرکت‌ها برای اولین‌بار نسبت به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه اقدام کرده‌اند. این مقام مسوول ادامه داد: سایر موارد، بانیانی هستند که برای چندمین بار از پتانسیل بازار بدهی در تامین مالی خود بهره می‌برند؛ شرکت‌هایی نظیر کرمان موتور، پدیده شیمی قرن و گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان از جمله این بانیان به‌شمار می‌روند. او با مقایسه حجم صکوک منتشره در سه ماهه اول سال‌های ۱۳۹۹ الی ۱۴۰۱ توضیح داد: با توجه به تحولات اخیر در حوزه انتشار صکوک همچون متنوع‌تر شدن بحث ضمانت این اوراق و افزایش آشنایی شرکت‌ها و فعالان بازار با اوراق مالی اسلامی و همچنین نیاز شرکت‌ها به متنوع‌سازی روش‌های تامین منابع مالی خود، رشد بیش از پیش بهره‌گیری از انواع صکوک در بازار سرمایه در مدت یادشده مشاهده می‌شود. به‌طوری‌که حجم انتشار صکوک طی این دوره نسبت به بهار سال گذشته ۲۹ درصد رشد داشته‌ است.به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، در بهار سال جاری ۷ مورد انتشار صکوک در مجموع به مبلغ ۵۱ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه به شرح جدول زیر صورت پذیرفت که در این میان برخی از شرکت‌ها همانند بهمن موتور و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تجربه موفق انتشار این اوراق را پیش از این نیز داشته‌اند. صدرایی خاطرنشان کرد: این اوراق در قالب عقود مرابحه و اجاره، بر مبنای دارایی‌های متنوعی از جمله سهام، تجهیزات و ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه منتشر شده‌اند که نشان‌دهنده انعطاف ابزار صکوک در تامین مالی متقاضیان است. این مقام مسوول اذعان کرد: طی دوره سه ماهه مذکور در مجموع بالغ بر ۳۹ هزار میلیارد ریال اقساط انواع صکوک توسط شرکت‌های واسط مالی از بانیان اوراق دریافت و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز شده است.

فرصت هاو تهدیدهای پیش روی بازارسرمایه

محمد یوسف امین داور، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت اطلاعات مالی پارت در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: بازار با نیروهای موافق و مخالفی مختلفی روبرو است و کاهش تولید شرکت‌های بزرگ در اثر قطعی برق، اولین مساله‌ای است که مدت‌هاست باعث شده بازار نسبت به گزارش‌های خوب دوازده ماهه ۱۴۰۰ بی‌توجه باشد تا جایی‌که ممکن است گزارش‌های بهاری شرکتها را نیز بسوزاند. محمد یوسف امین داور افزد: دیگر نگرانی بازار فاصله گرفتن نرخ دلار آزاد از دلار نیمایی است؛ در حقیقت دولت به دلیل محاسبه قیمت کالاهای اساسی با نرخ نیما، علاقه‌مند به کنترل آن است و فاصله پنج تا درصدی نرخ نیما با نرخ آزاد اکنون از ۲۰ درصد نیز گذشته است. وی بیان کرد: اصرار دولت بر قیمت‌گذاری محصولات، به خصوص کالاهایی که ارز مصرفی آنان از ارز ترجیحی به ارز آزاد تبدیل شده، باعث تردید خریداران سهام در بازار و عقب‌نشینی تقاضا در این نمادهای خوش آتیه شده است. مدیر سرمایه‌گذاری اطلاعات مالی پارت تصریح کرد: چهارمین موضوع تحولات بازارهای کامودیتی جهانی و کاهش احتمالی قیمت‌های جهانی است که به جدیدترین دغدغه بازار تبدیل شده است؛ چراکه کاهش قیمت‌های جهانی تاثیر مستقیمی بر کاهش سودآوری شرکت‌های بزرگ فولادی، فلزی و پتروشیمی دارد، اما در کنار این تهدیدها، بازار با فرصت‌هایی نیز روبروست.وی در ادامه عنوان کرد: اولین احتمال رشد نرخ دلار نیمایی است؛ چراکه قیمت دلاری کالاهای اساسی همچون روغن خام و نهاده‌های دامی در روزهای اخیر با کاهش مواجه شده است و این اتفاق سبب افزایش سود صادرکنندگان بزرگ کشور می‌شود که درآمد آنها دلاری و هزینه‌های آنها ریالی است. همچنین دومین فرصت بازار احتمال توافق بین ایران و امریکا است که موجب تسهیل بازرگانی خارجی شده، از یک طرف صادرات نفت خام را افزایش می‌دهد و از طرف مقابل واردات مواد اولیه و همچنین تجهیزات را تسهیل می‌کند و سومین موضوع نیز احتمال رشد آرام قیمت کالاهایی است که ارز مصرفی مواد اولیه آنها از ارز ترجیحی به نیمایی تبدیل شده و در نتیجه افزایش سودآوری آنهاست. به گفته این کارشناس بازارسرمایه؛ برآیند این نیروها جهت بازار را در ماه‌های آتی مشخص خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران