شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خشایار دادمنش، کارشناس حوزه بورس کالا گفت: شفافیت قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و قابلیت دسترسی برای تمامی مردم از ویژگی‌های مهم گواهی سپرده شمش طلا است.

گواهی سپرده شمش چه مزایایی دارد؟

باشگاه‌خبرنگاران| خشایار دادمنش، کارشناس حوزه بورس کالا گفت: شفافیت قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و قابلیت دسترسی برای تمامی مردم از ویژگی‌های مهم گواهی سپرده شمش طلا است. خشایار دادمنش گفت: یکی از مزیت‌های گواهی شمش طلا استفاده از نوسانات قیمتی این گواهی است. اگر از این نوسانات نیز چشم‌پوشی کنیم امنیتی که در این سرمایه‌گذاری وجود دارد (با توجه به اتفاقات اخیر سرقت از صندوق‌های امانات بانکی) استقبال از این گواهی را منطقی می‌کند. به گفته این کارشناس علاوه بر این یکسری صندوق‌های کالایی وجود دارد که بخش عمده دارایی این صندوق‌ها بر پایه طلا هستند، اکنون این صندوق‌ها با وجود گواهی سپرده شمش طلا می‌توانند دارایی‌هایشان را بر مبنای این گواهی تغییر دهند، اینجاست که دارندگان این صندوق‌ها نیز از سود و نوسانات این گواهی بی‌بهره نخواهند ماند. مورد بعد نیز معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی است که قطعا جذابیت گواهی سپرده شمش طلا را دو چندان می‌کند و مزیتی مهم برای دارندگان این گواهی محسوب می‌شود.

گواهی سپرده کالایی برگه‌ای است که بر اساس دارایی فیزیکی منتشر می‌شود این گواهی سپرده بر اساس دارایی‌ها می‌توانند وزن‌های مختلف داشته باشند گواهی‌های سپرده به دو شکل گواهی پیوسته و گواهی نا پیوسته که منجر به تحویل می‌شود هستند.

بورس کالا شفاف‌ترین بستر برای انجام معاملات است

کالاخبر| محمد رضوانی فر، مدیرعامل اسبق سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی گفت: در طول سالیان اخیر همواره برآورد و عقیده بنده این بوده که بورس کالا یکی از شفاف‌ترین، قابل اتکاترین، سالم‌ترین و بدون رانت‌ترین و در یک کلمه مناسب‌ترین فضای انجام معاملات است. به گفته رضوانی‌فر عرضه‌های اولیه‌ای که در دوره مدیریتی اینجانب در شستا اتفاق افتاد علاوه بر عمق بخشیدن به بازارهای مالی، مالکیت و مدیریت مردم بر مجموعه‌های عمومی و شفاف شدن این مجموعه‌ها را به همراه داشت. رضوانی فر ادامه داد: درخصوص بورس کالا نیز دیدگاه این است که هر چه بتوان حجم مبادلات، تعداد اقلام و تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در این بستر شفاف افزایش دهیم چند اتفاق مثبت برای مجموعه‌ها رقم خواهد خورد. نخست آنکه کشف قیمت‌ها عادلانه و شفاف‌تر خواهد شد و ابهاماتی که در قیمت‌گذاری و فروش محصول‌ها وجود دارد از بین می‌رود. از سوی دیگر اعتبارسنجی و فروش با ریسک پایین تقویت می‌شود. وی در این باره توضیح داد: سابقه نشان می‌داد که برخی اعتبارسنجی‌ها، انتخاب مشتریان و فروش‌ها منجر به نکول و مشکلات وصول مطالبات می‌شد درحالی که با عرضه محصولات در بورس کالا این ریسک و مخاطره را از بین می‌برد. رضوانی فر تاکید کرد: مهم‌تر از همه اینکه با توجه به شرایطی که در عرضه به وجود می‌آید رانت و فساد احتمالی در مکانیزم قیمت‌گذاری، ارایه تخفیفات یا تسهیلات به افراد غیر محق از بین می‌رود. لذا با روندی که در بازار شکل می‌گیرد امکان پولشویی یا فرار مالیاتی سلب می‌گردد. به گفته وی مجموعه این پارامترها نشان می‌دهد که ضروری است شرکت و محصول‌هایی که امکان عرضه در بورس کالا را دارند وارد این بستر پایدار، قابل اتکا و شفاف شوند. وی در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره نقش بورس کالا در رشد اقتصادی کشور اظهار کرد: حذف نظام قیمت‌گذاری دستوری یا قیمت‌گذاری که ظاهری حمایتی دارد اما به مرور زمان رنگ و بوی رانت پیدا می‌کند عملا کمک می‌کند که مجموعه‌های تولیدی با قیمت‌های واقعی و برگرفته از مولفه‌ها و متغیرهای واقعی اقتصاد فروش داشته باشند. از سوی دیگر بورس کالا کمک می‌کند مجموعه‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت را دارند با اطمینان خاطر از تامین پایدار مواد در شرایط رقابتی تصمیم به ورود یا عدم ورود به این عرصه بگیرند. رضوانی فر در خاتمه عنوان کرد: به عقیده من این بستر قابلیت تحلیل عملکرد شرکت‌ها را فراهم می‌کند چراکه فروش در بستری کاملا رقابتی اتفاق می‌افتد و اگر شرکتی ظرفیت‌های مناسبی را ایجاد کند می‌تواند مواد اولیه را به قیمت مناسب تامین کند و در دایره رقابت شرکت‌ها ارزیابی عملکرد منصفانه‌تر و شفاف‌تری داشته باشد.

تحریم‌های جدید پتروشیمی‌ فقط اثر روانی دارد

ایرنا| نوید خاندوزی، کارشناس بازار سرمایه به تحریم سه شرکت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: تحریم شرکت‌های پتروشیمی موضوع جدیدی نیست و این شرکت‌ها در گذشته بارها این مساله را تجربه کردند. وی اظهار داشت: باید این موضوع موردتوجه قرار بگیرد که تحریم‌ها می‌تواند مبادلات شرکت‌های پتروشیمی با دنیا و نیز طرف‌های تجاری را نسبت به گذشته سخت کند و هزینه‌ها را برای دور زدن تحریم‌ها افزایش دهد، البته افزایش قیمت دلار جبران‌کننده این هزینه خواهد بود. خاندوزی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود چنین مسائلی اما تحریم‌ها به عنوان تهدید جدی در فعالیت شرکت‌ها محسوب نمی‌شود و شرکت‌ها در این مدت توانسته‌اند خود را با این مسائل وفق دهند. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در گذشته بارها شرکت‌های پتروشیمی تحت تحریم‌ها قرار گرفته‌اند؛ بنابراین تحت تاثیر چنین مساله‌ای تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت شرکت‌ها از گذشته پیشخور شده است وی ادامه داد: نکته مهم در این زمینه، نحوه برداشته شدن تحریم‌ها است که ممکن است فقط این مساله برای مدتی کوتاه تا حدودی تاثیرگذار بر فعالیت شرکت‌ها باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران