شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| روز گذشته نهادهای ناظر بر بازار سرمایه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهور تاجیکستان، تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند.

امضای تفاهم‌نامه میان سازمان بورس و نهاد ناظر بازارسرمایه تاجیکستان

سنا| روز گذشته نهادهای ناظر بر بازار سرمایه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهور تاجیکستان، تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند. این تفاهم‌نامه در حضور روسای جمهور دو کشور، به امضای مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و کهرزاده فیض‌الدین ستار، وزیر مالیه تاجیکستان رسید. تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت مالیه (اقتصاد) تاجیکستان با هدف گسترش و تعمیق همکاری بین دو بازار سرمایه کشورهای طرفین و در راستای تعامل و تبادل اطلاعات در زمینه توسعه بازارهای اوراق بهادار و فعالیت‌های بورسی منعقد شد. در مرداد ماه سال گذشته نیز شرکت بورس اوراق بهادار تهران تفاهم نامه دیگری را با بورس اوراق بهادار آسیای مرکزی- تاجیکستان (CASE) امضا کرده بودند که برای گسترش سطح همکاری‌ها نیازمند امضای توافقنامه‌ای بین نهادهای ناظر خود بودند که این اتفاق دیروز انجام شد. از آنجایی که در حال حاضر بازارسرمایه تاجیکستان نهاد ناظر ندارد، وزارت مالیه (اقتصاد) این کشور به عنوان نهاد ناظر به امضای این تفاهم نامه پرداخت. در بخشی از این تفاهم‌نامه آمده است که طرفین به پشتیبانی از روابط تنگاتنگ و همکاری فنی بین دو طرف، ارتقای رقابت جهانی، ارتقای کارایی دو طرف، و تسهیل تبادل اطلاعات، دانش و تجربیات بین خود متعهد هستند تا به‌طور موثر وظایف مربوطه خود را مطابق با قانون انجام دهند. همچنین، طرفین، با توافق دوجانبه، زمینه‌های گوناگونی را که در آن همکاری می‌کنند را مشخص می‌کنند و باید نهایت تلاش خود را جهت تأمین شرایط و الزامات این یادداشت تفاهم به کار بندند. در بخشی دیگر از این تفاهم‌نامه آمده است که بدون مخدوش کردن کلیت این بند، همکاری مورد نظر این یادداشت تفاهم شامل مواردی (بدون محدود کردن شمول) می‌شود که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌شود. تبادل کارشناس، اطلاعات و دانش فنی، به منظور ارتقای توسعه سازمان‌های مربوطه، توسعه زیرساخت بازار با هدف رشد بالقوه برای هر دو سازمان، همکاری در توسعه بازار و اشاعه اطلاعات در زمینه بازارهای اوراق بهادار در کشورهای مربوطه، اشتراک اطلاعات نظارتی بازار در زمینه‌های منافع مشترک و تبادل اطلاعات در زمینه ابزارهای مالی، همکاری در بهبود وضعیت نقدینگی بازار در بازارهای اوراق بهادار کشورهای مربوطه و نیز ارایه مزایای سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه به گسترده‌ترین نحو، برای بخش‌های مرتبط در هردو کشور، بررسی امکانات اتحاد راهبردی بین بازارهای اوراق بهادار در کشورهای مربوطه، که می‌تواند همکاری در زمینه پذیرش متقابل در بورس و دادوستد متقابل در آینده را شامل شود و تدوین برنامه‌های آموزشی و تبادل آموزش برای کارکنان و کاربران بازار از هر دو سازمان برخی از این موارد هستند. گفتنی است امروز علاوه بر سند مزبور، مقامات ارشد ایران و تاجیکستان در حضور ابراهیم رییسی و امامعلی رحمان ۱۶ سند همکاری دیگر در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، سرمایه‌گذاری، تکنولوژی‌های نو، محیط زیست، ورزشی، انرژی، قضایی، آموزشی و تحقیقاتی و گردشگری به امضا رساندند.

برنامه‌‌ریزی وزارت نیرو برای تامین برق صنعت فولاد در تابستان

سنا| سیدرضا شهرستانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد به تصمیمات اتخاذ شده در راستای تنظیم مصرف برق در تابستان و نیز کاهش ایجاد بحران در فعالیت صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: صحبت‌های مطرح شده برای کنترل مصرف برق در تابستان بر این اساس بود که تعاملاتی برای اعلام کاهش حجم ظرفیت مصرفی برق صورت گیرد تا در این زمینه از قبل قادر به انجام مدیریت لازم باشیم. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا قطعی برق را در میان شرکت‌های فولادی و در زمانی که این شرکت‌ها به دنبال تعمیرات برای توسعه هستند، تقسیم کنیم. توزیع قطعی برق باید به گونه‌ای باشد که منجر به کمبود مواد و فشاری به مصرف‌کننده نهایی تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها نشود. شهرستانی ادامه داد: همچنین این تقسیم باید به گونه‌ای باشد که چند شرکت در یک استان تعطیل کنند و هفته بعد دیگر شرکت‌ها در همان استان تعطیل شوند. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: این صحبت‌ها با مسوولان مربوط به وزارت نیرو انجام شده که اکنون در حال برنامه‌ریزی لازم برای اجرایی شدن این تصمیمات هستند اما هنوز اعلام نهایی به ما نشده و مشخص نیست که قرار است در تصمیم‌گیری‌های خود چه میزان مصرف برق را کاهش بدهند. وی ادامه داد: صحبت‌هایی در این زمینه بوده است تا در کل تابستان، هفت هفته برق شرکت‌ها به‌طور کامل قطع شود و هفت هفته هم شرکت‌ها با در اختیار داشتن ٥٠ درصد برق به فعالیت خود ادامه دهند. شهرستانی افزود: مجموع این محدودیت‌ها برای روز است زیرا در طول روز به دلیل گرمایش هوا و استفاده از کولر، کشور با مشکل کمبود برق مواجه است و به‌طور معمول در ساعات شب مشکل کمبود برق کمتر می‌شود. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که شرکت‌های تولیدی در ساعات شب قادر به فعالیت باشند و روزها را با فرمولی که قرار است به ما اعلام شود، فعالیت کنند. وی گفت: میزان مصرف برق شرکت‌ها در هر ساعت پنج هزار و ۵۰۰ کیلووات است که اکنون براساس صحبت‌های انجام شده قرار بر این است تا شرکت‌ها ٢ هزار و ۵٠٠ مگاوات را برای پیک مصرف برق در طول شب استفاده کنند که از این میزان در ماه‌های خرداد یا مرداد حدود ٣٠ درصد کسر می‌شود. شهرستانی اظهار داشت: سال گذشته به صورت یک شبه تصمیم گرفته شد تا برق صنعت فولاد و سیمان را قطع کنند، اکنون صحبت در خصوص انجام برنامه‌ریزی است که باید شرکت‌ها از قبل در جریان این دست از تصمیمات قرار بگیرند تا برنامه‌ریزی لازم نسبت به آن صورت گیرد. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: سعی ما این است که حداقل کاهش در میزان مصرف برق صورت بگیرد و مدیریت لازم برای شرکت‌ها انجام شود تا تعمیرات و توسعه را در زمان قطعی برق انجام دهند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران