شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب برای سرمایه‌گذاری، فارغ از سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار باید دارای ویژگی‌های مختلفی باشد

در کدام صندوق‌ سرمایه‌گذاری کنیم؟

سنا| انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب برای سرمایه‌گذاری، فارغ از سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار باید دارای ویژگی‌های مختلفی باشد تا بتوان به آن اتکا کرد. عملکرد طی دوره‌های زمانی مختلف، سطح ریسک، عمر و نقدشوندگی صندوق، تعدادی از مهم‌ترین معیارهای بررسی یک صندوق سرمایه‌گذاری مناسب است. هم اکنون حدود ۳۳۰ صندوق سرمایه‌گذاری با منابع تحت مدیریت نزدیک به ۶۰۹ هزار میلیارد تومان در ایران فعالیت دارند که بررسی همه آنها با توجه به معیارهای مختلف برای عموم دشوار است. رتبه‌بندی مجموعه پردازش اطلاعات مالی پارت به کمک سرمایه‌گذاران آمده است تا بتوانند بهتر و راحت‌تر دست به انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب خود داشته باشند. بر این اساس، سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسام وابسته به پردازش اطلاعات مالی پارت، برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به پایان فروردین ۱۴۰۱ اعلام کرد. رتبه‌بندی سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسام بر اساس امتیازدهی به معیارهای ۱۵ ‌گانه مربوط به فعالیت و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس مدل انحصاری شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت صورت گرفته است و تلاش دارد با بررسی همه‌جانبه برترین و بهترین‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری «آسمان یکم»، «گنجینه ارمغان الماس»، «فیروزه موفقیت» و «پیشتاز» از شاخص‌ترین صندوق‌های سهامی-صدور و ابطالی این لیست قلمداد می‌شوند. «تجارت شاخص کاردان (نماد: کاردان)»، «آسمان آرمانی سهام (نماد: آساس) » و « توسعه اندوخته آینده (نماد: اطلس) » برترین صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس (ETF) رتبه‌بندی سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسام است. آخرین اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مربوط به پایان فروردین ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که صندوق‌های قابل معامله در بورس گروه صندوق درآمد ثابت نسبت به صدور و ابطالی‌های آن درخشش بیشتری داشته‌اند. رتبه بندی پردازش اطلاعات مالی پارت صندوق‌های سرمایه‌گذاری «آوای فردای زاگرس (نماد: فردا) »، «افرا نماد پایدار (نماد: افران) »، «ارمغان فیروزه آسیا (فیروزا) » و «آسمان امید (نماد: آسامید) » را برترین صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در بورس معرفی کرده است. «اندوخته آمیتیس»، «کاریزما» و «امین آشنا ایرانیان» جمع برترین‌های صدور و ابطالی گروه درآمد ثابت را به خود اختصاص داده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری «توسعه پست بانک»، «سپهر آتی» و « کیمیای کاردان» برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط-صدور و ابطالی سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسام است. «سپهر اندیشه نوین (نماد: صنوین) » نیز رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قابل معامله در بورس را به خود اختصاص داده است.

دلالان بازار مخالف عرضه خودرو در بورس کالا هستند

باشگاه‌خبرنگاران| سیاوش وکیلی، کارشناس بازار سرمایه گفت: به اعتقاد اکثر کارشناسان فروش خودرو به واسطه شرکت در قرعه‌کشی در خوشبینانه‌ترین حالت نوعی لاتاری است که در غیاب سیستم قیمت‌گذاری از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا، منافعی را برای برخی اشخاص در بر خواهد داشت و بررسی‌های آماری حاکی از آن است که تعداد کثیری از برندگان هدف مصرف ندارند و به دنبال استفاده از مزیت تفاوت قیمتی نرخ فروش درب کارخانه با بازار آزاد هستند. او می‌گوید: این اختلاف قیمت نه تنها نصیب تولیدکننده نمی‌شود بلکه به نوعی است که بخش زیادی از این مزیت قیمتی نصیب واسطه‌ها و دلالان می‌شود و همین اختلاف فاحش موجب به وجود آمدن باند‌هایی می‌شود که در بدنه مدیریتی هم نفوذ کرده و به طرق مختلف تلاش می‌کنند تا رانت این اختلاف قیمت حذف نشود. همچنین در کمال تعجب، اتاق فکر‌های خودروسازان نیز با فروش خودرو در بورس مخالف‌اند که در تحلیل چرایی این امر یکی از همان شائبه‌ها، نفوذ باند‌های رانت طلب در نظام تصمیم‌گیری و دیگری چشم‌پوشی بر ناکارآمدی مدیران دولتی است. عرضه محدود خودرو در بورس کالا نشان داد که خودروساز می‌تواند خودرو را به قیمتی بالاتر از نرخ دستوری تعیین شده بفروشد و برای خریدار نیز بستر لازم در راستای خرید خودرو پایین‌تر از قیمت اعلام شده در بازار آزاد وجود دارد. کارشناس بازار سرمایه گفت: مخالفان فروش خودرو در بورس کالا با اتکا به شعار‌های متعدد و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها معتقدند که فروش خودرو از طریق بورس کالا منجر به افزایش بهای خودرو می‌شود که این امر خود به نوعی صحه‌گذاری رسمی بر افزایش قیمت‌هاست. در هر صورت مصرف‌کننده نهایی همیشه بهای بازار آزاد را جهت خرید خودرو می‌پردازد و لذا چه بهتر که این تفاوت قیمتی نصیب تولید کننده شود و بساط قرعه‌کشی و تضعیف تولیدکننده از بین برود. به گفته کارشناس بازار سرمایه، با حذف یا کاهش قابل توجه اختلاف قیمت خودروساز و بازار آزاد، مصرف‌کنندگان نهایی اقدام به خرید می‌کنند به نحوی که تقاضای سفته بازی در بازار خودرو حذف می‌شود که این اقدام به رعایت عدالت و به شعار‌های دولت نیز نزدیک خواهد بود. همچنین وزارت صمت می‌بایست خودروسازان را مجبور کند تا بخشی از اضافه در آمد خود را صرف تولید موتور‌های هیبریدی کنند تا ضمن کمک به کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی به افزایش کیفیت خودرو‌های تولیدی هم منجر شود. پس از گذشت چند سال از بحث فراوان در خصوص نحوه عرضه و فروش خودرو در بورس و استفاده از مکانیسم عرضه و تقاضا سرانجام در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، خودرو کارا در بورس کالا عرضه شد که منجر به افزایش قیمت فروش تولیدکننده و کاهش قیمت خرید مصرف‌کننده شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران