شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورسان| حسین خزلی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا اعتماد و قوام کافی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور ایجاد شده است

توسعه اقتصادی تنها از طریق بورس اتفاق می‌افتد

بورسان| حسین خزلی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا اعتماد و قوام کافی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور ایجاد شده است به بورسان گفت: برای ایجاد اقتصاد مردمی در کشور و بازگشت جلب اعتماد مردم، باید بیش از گذشته تلاش کرد. خزلی عنوان کرد: خوشبختانه مقام‌های ناظر بازارهای مالی کشور جدا از تغییرات دولت، سعی در تغییر رفتار خود شدند و مدیران سازمان بورس هم کنشگری جدیدی را در پیش گرفتند به‌طوری‌که با برگزاری جلسه‌های مختلف با مراجع تصمیم‌گیری کشور، تصمیم‌های اجتماع بزرگ گرفته و اتفاقات خوبی را برای بازار سرمایه رقم زدند. این استاد حوزه بازار سرمایه با بیان اینکه مدل حکمرانی اقتصاد مبتنی بر بازار مالی و بورس فرق می‌کند، اظهار کرد: مدل حکمرانی به این صورت است که سرمایه‌های خرد مردمی داخلی یا خارجی به سمت بازار سرمایه هدایت شده و توسعه اقتصادی از طریق بورس اتفاق می‌افتد. وی با تاکید به اینکه چراغ بورس و شعله بازار سرمایه از طریق این مدل حکمرانی توسط نهادهای اقتصادی، مالی، سیاسی و امنیتی باید روشن نگه داشته شود، افزود: با توجه به اتفاق مهم این روزهای بازار که بسیاری از بانک‌ها، بیمه‌ها و همچنین باشگاه‌های ورزشی که وارد بازار شده‌اند باعث شده حکمرانان و مسوولان کشور نگاه خاصی به بازار داشته باشند. وی بیان کرد: با ورود باشگاه‌های ورزشی بعد از ۱۰۰ سال به بورس، فوتبال کشور علاوه بر میلیون‌ها طرفدار، صدها هزار سهامدار دارد و مدل تصمیم‌گیری در فوتبال هم تغییر کرده است. خزلی تاکید کرد: مسوولان و مدیران کشور باید ضمن هدایت سرمایه‌ها به بازار سرمایه، نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته و برای تغییر و تحول این حوزه تلاش کنند. این کارشناس ارشد بازار سرمایه اظهار کرد: یکی از عناصر مهم در بورس‌های دنیا این است که شرکت‌ها صرفا محلی نیستند بلکه از سراسر دنیا پذیرش شده‌اند. علاوه بر اینکه شرکت‌ها از سراسر دنیا هستند، سرمایه‌گذارها هم از سراسر دنیا هستند. بنابراین پیچیدگی و تو در تو شدن سرمایه‌گذارها، مصرف‌کننده‌ها و اقتصادها باعث شده که برای سیاست‌گذار آن کشور مهم باشد که بازار چگونه عمل می‌کند. وی با اعلام اینکه سیاست‌گذاران کشور باید تعامل با دنیا داشته باشند تا بتوانند اقتصاد کشور را حفظ کنند، گفت: به نظر می‌رسد تغییرات اساسی باید در اقتصاد کشور و ذهن حکمرانان کشور اتفاق بیفتد. با درهای بسته و با تصمیم‌گیری در اتاق‌های دربسته نه تنها اقتصاد بین‌الملل بلکه اقتصاد داخل کشور را نمی‌توان مدیریت کرد و به آن اعتماد داد. این استاد حوزه بازار سرمایه تاکید کرد: مقام ناظر در بازار سرمایه باید استاندارد و وحدت رویه داشته باشد و با توجه به اینکه ۹۰ درصد مردم کشور فرق بین سازمان بورس، شرکت بورس یا بورس و فرابورس را نمی‌دانند باید با آموزش‌های متداول در رسانه‌ها، مطالبه‌گری حرفه‌ای افزایش و میزان دانش، تجربه و مهارت در نخبگان کشور ارتقا یابد.

بازار در فصل گرما داغ می‌شود؟ 

ایسنا| روزبه شریعتی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در زمستان سال گذشته، اظهار کرد: بازار تقریبا از اوایل زمستان سال گذشته راکد بود، حجم معاملات در آذر و اوایل دی ماه کم‌تر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان بود درحالی که ارزش معاملات به عنوان دماسنج بازار محسوب می‌شود و زمانی که حجم معاملات کم‌تر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان باشد در شرایط رکودی قرار دارد. چنانچه حجم معاملات بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان شرایط خنثی است و بالای ۵۰۰۰ میلیارد تومان مانند این روزها، دوره رونق بازار محسوب می‌شود. وی ادامه داد: از دی ماه به بعد حجم معاملات بازار کم کم افزایش یافت که دلایل مختلفی داشت. رشد دلار بازار آزاد یکی از چاشنی‌های این اتفاق بود، همچنین صنعت خودرو متاثر از اخبار واگذاری‌ها مورد توجه قرار گرفت، تاثیر برگشت ذخایر مالیات بانک ملت نیز تاثیرگذار بود، در این شرایط صنایع کوچک پیشرو بازار بودند. این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها گفت: در صنایع دارویی، لبنی و غذایی سیگنال حذف ارز ترجیحی تاثیرگذار بود زیرا متناسب با حذف آن افزایش نرخ‌ها به شرکت‌ها داده شد. هرچند افزایش نرخ‌ها به میزان افزایش بهای تمام شده نبود، اما از انجایی که افزایش ریالی در حاشیه سود عملیاتی اتفاق افتاد باعث شد بازار اقدام به خرید این شرکت‌ها کند. شریعتی به این سوال که چرا حجم معاملات در سال ۱۴۰۱ افزایش داشت و شاهد ۷۰۰۰ میلیارد تومان هم بودیم، پاسخ داد: شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید درحال حاضر نیز یک مقاومت ساختگ ذهنی دارد. بازار تا انتهای اردیبهشت ماه منتظر اتفاقاتی بود که بتواند محرکی برای رشد بعدی خود داشته باشد. دلار به محدوده ۳۰ هزار تومان و دلار نیمایی به بالای ۲۵ هزار تومان رسیده است. وی افزود: بازار منتظر گزارش‌های ۱۲ ماهه بود اگر این گزارش‌ها بیشتر از انتظار بازار بود و منجر به این می‌شد که پی به ای‌های تی تی‌ام بازار کاهش پیدا کند، بازار این قدرت را داشت که بتواند محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را رد کند اما تا حدی رشد کرده بود. از طرف دیگر سیگنال‌های متناقض از سمت مذاکرات به بازار تزریق شد، گزارش‌هایی که امد مخصوصا در صنعت پالایشی پایین‌تر از حد انتظار بود، شفافیت در نرخ مواد صادراتی و پیوست بودجه وجود نداشت و همه این اتفاق‌ها باعث شد دوباره عدم اطمینان در بازار موج بزند و این نگرانی وجود داشته باشد که دولت دوباره با شرکت‌ها خلف وعده کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران