شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ طرح اوراق تبعی حامی با هدف حمایت از سرمایه‌داران خرد تصویب شد.

زمان واریز اوراق سررسید اعلام نشد

سنا| در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ طرح اوراق تبعی حامی با هدف حمایت از سرمایه‌داران خرد تصویب شد. بر اساس این مصوبه آن دسته از سهامدارانی که در زمان تصویب این طرح در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۹ مجموع دارایی‌های سبد سهام آنها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر از ۱۰ میلیون تومان بود سهامدار خرد محسوب شدند. دیروز سر رسید این اوراق فرا رسید و کسانی که شرایط را دارا باشند بدون نیاز به هیچگونه اقدامی مبلغ محاسبه شده را دریافت خواهند کرد البته زمان مشخصی جهت واریز مبلغ اعمال اوراق تبعی اعلام نشده است.

این اوراق برای اشخاصی معتبر و قابل اعمال خواهد بود که در دوره عرضه اوراق (از تاریخ 25/۱۲/۱۳۹۹ تا 27/۱۲/۱۳۹۹)، یک ورقه از اوراق را خریداری کرده باشند. دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱ شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران به جز بازار پایه و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF به جز دارایکم و پالایش با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی از اقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور است. به عنوان مثال اگر مجموع ارزش سهام پایه شخص کمتر از ۱۰ میلیون باشد اما ارزش سهم پالایش موجود در دارایی آن بالاتر از ۱۰ میلیون باشد در صورت حفظ شرایط اعلام شده اعمال اوراق تبعی انجام می‌شود.

دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱ شامل عرضه اولیه‌هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۹ بازدهی بیشتر از ۳۰ درصد داشته‌اند، نمی‌شود. معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی ۱۴۰۱ در سررسید، مستلزم عدم فروش دارایی پایه تا سررسید اوراق است. ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با ۱.۲۵ برابر ارزش دارایی پایه وی خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه‌گذاران، بازدهی دارایی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان ۲۵ درصد خواهد بود.

از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می‌شود. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می‌شود. در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت ۱۴۰۱ باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می‌شود که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه‌گذار قرار دارد و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفوی لحاظ می‌شود.

بورس کالا فرصتی برای پایان قیمت‌گذاری دستوری 

کالاخبر| مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عرضه خودرو در بورس کالا و مزایای اجرایی شدن این اقدام اشاره کرد و گفت: این اقدام از جمله تصمیمات مثبتی است که در دستور کار مسوولان قرار گرفته است و مزایای فراوانی دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با ورود خودرو به بورس کالا، قیمت‌گذاری این کالا به صورت رقابتی انجام می‌شود و به تبع رقابتی شدن قیمت‌ها، تقاضای سرمایه‌ای فعلی کنار رفته و این امر به نفع بازار و خریداران است و به مرور می‌توان شاهد اثر مثبت اجرای این اقدام در اقتصاد کشور و صنعت خودرو باشیم.

مصباحی مقدم با بیان اینکه در بازارهای غیررسمی شفافیتی وجود ندارد، اظهار داشت: بورس کالا، بستری بسیار شفاف در اقتصاد به شمار می‌رود و با توجه به وجود سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، همه فعالیت‌ها و معاملات به شیوه‌ای شفاف رقم می‌خورد و امکان مداخله در معاملات بورس کالا وجود ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در حال حاضر با مشکل قیمت‌گذاری در صنعت خودرو مواجه هستیم اما در معاملات بورس کالا، عرضه و تقاضا قیمت‌ها را کشف می‌کند و مداخله‌ای در قیمت‌ها وجود ندارد که این یک فرصت ویژه برای بازار خودرو به شمار می‌رود.

به گفته مصباحی‌مقدم، کشف قیمت کالاها در بورس کالا به صورت روزانه صورت می‌گیرد و خریدار و فروشنده تحت تاثیر چنین اتفاقی نسبت به معاملات خود اطمینان خاطر خواهند داشت و امکان برنامه‌ریزی تولید نیز فراهم می‌شود.

مصباحی‌مقدم معتقد است، هر چه ورود و عرضه کالاها در بورس کالا و نیز انجام معاملات در این بورس افزایش یابد به دلیل رسیدن قیمت‌ها به نقطه تعادلی به‌طور کامل دلالی و واسطه‌گری از بازارها حذف خواهد شد که این امر به عنوان یکی از اتفاقات مثبت برای بازار و تولید تلقی می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان به تلاش دولت سیزدهم برای ورود کالاهای مختلف به بورس کالا و ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: بنده به‌شدت موافق سیاست مسوولان دولت سیزدهم برای تلاش در ایجاد شفافیت و رقابت در اقتصاد آن هم از مسیر تمرکز مبادلات کالایی کشور در بورس کالا هستم و بدون شک با حمایت همه‌جانبه از طرح‌های دولت، نقش و اثر بازار سرمایه در دستیابی دولت به اهدافش پررنگ‌تر از گذشته می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران