شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بورس روز چهارشنبه هفته اخیر از محدوده یک میلیون و ۵۶۴ هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحدی رسید و رشد ۱،۹ درصدی را ثبت کرد.

شاخص کل بورس روز چهارشنبه هفته اخیر از محدوده یک میلیون و ۵۶۴ هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحدی رسید و رشد ۱،۹ درصدی را ثبت کرد. شاخص هم‌وزن نیز صعودی بود و با رشد ۰،۱۴ درصدی به محدوده ۴۴۲ هزار و ۶۲۳ واحد رسید. شاخص فرابورس نیز در سطح ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد ایستاد و افزایش ۰،۷۳ درصدی را تجربه کرد.

نکته مهم اینجاست که شاخص کل بورس روز سه‌شنبه به سومین هدف خود یعنی مقاومت ۱،۶ میلیون واحدی رسید. این بالاترین سطح شاخص کل بازار سهام از ۵ مهرماه سال۹۹ است. اما این سقف‌شکنی چندان دوام نداشت و روز چهارشنبه شاخص کل دوباره به سمت پایین بازگشت.

در هفته‌ای که گذشت میانگین ارزش معاملات بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید. چراکه ارزش معاملات تا همین هفته‌ گذشته در محدوده ۶۰۰۰ میلیارد تومان قرار داشت. در چهارمین هفته کاری اردیبهشت سهام‌داران حقیقی در مجموع ۴۶۰ میلیارد تومان از نقدینگی خود را از بازار خارج کردند.

متوسط حجم معاملات هفته حدود ۱۳ میلیارد برگه سهام و سرانه خرید و فروش هم در این هفته به‌طور متعادل در محدوده ۲۰ میلیون تومان بود. در هفته‌ای که گذشت اغلب صنایع بورسی یک روز در میان مثبت و منفی شدند و به نوعی نقدینگی در تالار شیشه‌ای در حال گردش بود. با احتساب این موضوع می‌توان آینده روشنی در چشم‌انداز بورس ترسیم کرد.

با توجه به نزدیک شدن موعد مقرر برای انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی در سایت کدال، اما همچنان نرخ دقیقی از نفت خام به عنوان مبنای محاسبه در اختیار این شرکت‌ها قرار نگرفت که این امر اخیراً فعالیت شرکت‌های پالایشی را در بازار سرمایه با حاشیه‌های زیادی مواجه کرد.

    صورت‌مالی شرکت‌ها منتشر نمی‌شود؟

مساله‌ای که در چند روز گذشته به‌شدت معاملات بورس را مورد چالش و مشکل قرار داد و سبب ورود گروه پالایشی‌ها به روند منفی شد، شائبه‌های ایجادشده در زمینه سود عملیاتی سالانه و نیز ورود این شرکت‌ها به مرحله ضرر و زیان بود.

طبق ارزیابی‌های انجام‌شده مشخص شد که شرکت‌های پالایشی تا روز جمعه (فردا) وقت برای انتشار صورت‌های مالی خود در سایت کدال خواهند داشت، اما چالشی که اخیراً سبب ایجاد مشکل در انتشار گزارش شرکت‌های پالایشی شد، عدم ارایه یا اعلام دیرتر از موعد مقرر نرخ دقیق نفت خام به عنوان مبنای محاسبه از سوی شرکت ملی پالایش پخش و فرآورده‌های نفتی بود. اکنون با توجه به نزدیک شدن به زمان انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها در سایت کدال، اما عدم آگاهی شرکت‌ها از نرخ فروش نفت خام باعث شده تا شرکت‌ها مجبور به اعلام قیمت‌های قبل باشند که این امر به‌طور قطع می‌تواند زمینه‌ساز کاهش سود عملیاتی شرکت‌ها و نیز ضرر و زیان سهامداران در بازار شود.

در بازار چند سال است که شاهد وجود چنین معضلی در این صنعت هستیم که این امر به‌مراتب در انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها تاثیرگذار و سبب کاهش شفافیت آنها خواهد شد. با توجه به وجود چنین معضلی، شرکت ملی پخش موظف است قیمتی را که در ۲ ماه گذشته برای فرآورده‌های نفتی تعیین کرده و اقدام به فروش آنها کرده را اعلام کند تا از این طریق شرکت‌ها بتوانند به‌صورت دقیق‌تر اقدام به تعیین سودهای عملیاتی و نیز انتشار گزارش‌های خود در سایت کدال کنند اما این اقدام همیشه با تاخیراتی همراه بوده و سبب ایجاد مشکل برای شرکت‌های پالایشی شده است.

اکنون بر اساس ارزیابی‌های انجام‌شده به نظر می‌رسد که با توجه به نفت ۱۲۰ دلار و نیز وضعیت مطلوب شرکت‌ها در زمینه فروش؛ سود خوبی از سوی شرکت‌های پالایشی محقق شده باشد اما برخی از شایعات ایجادشده مبنی بر افزایش فروش نفت توسط روسیه و عربستان و نیز کاهش فروش نفت توسط ایران باعث ایجاد شائبه‌هایی در زمینه کاهش سود‌سازی شرکت‌های پالایشی شده است؛ این در حالی است که در گزارش منتشرشده از سوی ایرنا مشخص شده است که تولید نفت ایران در ماه آوریل در مقایسه با سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی رشدی ۳۶ هزار بشکه‌ای را تجربه کرده است.

همچنین ایران در ماه آوریل روزانه ۲ میلیون و ۵۶۴ هزار بشکه نفت تولید کرده که این رقم در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ۲ میلیون و ۵۲۸ هزار بشکه و در سال ۲۰۲۱ حدود ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه بوده است که وجود چنین آماری، ادعاهای مطرح‌شده را در فضای مجازی مبنی بر کاهش ۲۶۵ هزار بشکه‌ای صادرات ایران به چین را رد می‌کند.

گفتنی است؛ با توجه به اعلام چنین توضیحاتی، نکته حائز اهمیت این است که این گزارش‌ها اصلاح خواهند شد اما این اقدام با تاخیر انجام می‌شود که به‌مراتب مشکلات زیادی را برای شرکت‌ها با خود به همراه خواهد داشت؛ بنابراین اتفاقی که باید رخ دهد این است تا نرخ نفت خامی که به شرکت‌های پالایشی اعطا می‌شود زودتر اعلام و شفاف‌سازی شود تا این فرآیند مانند سایر صنایع پیش رود و شرکت‌ها قادر به گزارش سود عملیاتی خود در موعد مقرر باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران