شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه به اقدامات اخیر سازمان بورس و تاثیر آن در بهبود روند معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت:

اقدام درست سازمان بورس در افزایش تدریجی دامنه نوسان

سنا| مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه به اقدامات اخیر سازمان بورس و تاثیر آن در بهبود روند معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت: سازمان بورس در چند وقت گذشته اقداماتی را در راستای بهبود وضعیت بازار سرمایه انجام داد که هر یک از آنها می‌تواند زمینه ساز ایجاد تغییراتی در روند بازار باشد.

وی به افزایش یک درصدی دامنه نوسان تاکید کرد و اظهار داشت: افزایش قابل توجه دامنه نوسان می‌تواند منجر به افزایش نقدشوندگی، روان‌تر شدن معاملات، جلوگیری از صف‌های طولانی خرید و فروش معاملات و در نهایت حرفه‌ای‌تر شدن و استانداردسازی معاملات این بازار شود.

سوری با تاکید بر اینکه افزایش یک درصدی دامنه نوسان نمی‌تواند تاثیر چشمگیری را با خود در روند بازار به همراه داشته باشد، گفت: سهامداران باید به این نکته توجه کنند که افزایش قابل توجه یا حذف یک‌باره دامنه نوسان در کوتاه‌مدت تاثیرات منفی را با خود به همراه خواهد داشت و سبب افزایش شتاب در ضرر و زیان سهامداران تازه وارد می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه سازمان بورس اقدام درستی را در افزایش دامنه نوسان انجام داد، این موضوع هم باید مدنظر باشد که این سازمان تحت تاثیر نوسان اخیر ایجاد شده در بازار، روش درستی را برای افزایش دامنه نوسان در دستور کار قرار داد.

به گفته وی، افزایش تدریجی دامنه نوسان اقدام درستی بود که مسوولان حاضر در سازمان بورس مورد توجه خود قرار دادند.

سوری معتقد است که این موضوع باید مدنظر باشد تا افزایش سرمایه با یک برنامه مشخص، پایدار و از پیش تعیین شده ادامه پیدا کند.

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: نکته مورد تاکید این است که سرمایه‌گذاران تازه وارد باید به‌طور حتم به این موضوع توجه کنند که وقتی اعلام می‌شود اقدامات سازمان بورس باعث کمک به حرفه‌ای‌تر شدن و استانداردسازی بازار سرمایه می‌شود، الزاماً به تنهایی این مسائل سبب رشد بازار سرمایه نخواهد شد.

وی افزود: در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که وقتی سرمایه‌گذاران تازه وارد به صورت مستقیم و بدون دانش اقدام به خرید و فروش سهام در بازار می‌کنند؛ احتمال از دست رفتن سرمایه آنها افزایش پیدا می‌کند.

سوری تاکید کرد: سهامداران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که برای سرمایه‌گذاری در بازارهای حرفه‌ای باید ضمن آموزش و حرفه‌ای‌تر شدن نحوه سرمایه‌گذاری، سرمایه خود را به صورت غیرمستقیم وارد این بازار کنند.

بورس رشد می‌کند؟

شهر بورس| هادی میرعلمی، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر می‌رسد بازار هنوز درگیر یک سری از مقاومت‌ها بوده که هنوز موفق به عبور از آنها نشده است. در جریان معاملات امروز هم در گروه‌های خودرویی و پالایشی نوساناتی وجود داشت.

وی افزود: قیمت آخرین معامله برخی از سهام از قیمت پایانی آنها کمتر بود که ممکن است فردا بازار با فشار فروش مواجه شود، ولی این اتفاق به معنی اصلاح بازار نیست. به نظر می‌رسد این افزایش عرضه بیشتر به معنی جابه‌جایی سهامداران بوده و اگر ارزش معاملات افزایش یابد بازار می‌تواند به روند رو به رشد خود ادامه بدهد. در این صورت، شاخص کل و سهام مختلف می‌توانند از مقاومت‌های پیش روی خود عبور کرده و به اهداف بالاتر خود برسند.

این کارشناس بازار سرمایه به تشریح وضعیت کلی بورس پرداخت و گفت: بورس پس از اصلاح فرسایشی خود در حدود ۷ ماه گذشته که از شهریور 1400 آغاز شد و تا اسفندماه ادامه داشت، روند صعودی خوبی را آغاز کرده است. در این مدت، ارزش معاملات رشد کرده و توانسته است که از روندهای نزولی عبور کند که نشان از متفاوت بودن موج صعودی نسبت به قبل دارد.

هادی میرعلمی افزود: در دوره رشد جدید بورس، کلیت بازار حدود ۱۵ درصد رشد کرد، اما در هفته‌ای که گذشت یک سری از اخبار منفی بازار را تحت تأثیر قرار داد. از طرفی دیگر، سهام بزرگ به مقاومت‌های خود رسیده بودند و نیاز به ورود سهامداران تازه نفس در آنها احساس می‌شد.

وی با بیان اینکه روند صعودی بورس ادامه خواهد داشت، گفت: به نظر می‌رسد روند صعودی اینجا به پایان نمی‌رسد و می‌تواند کمی متعادل‌تر و با شیب کمتر تا فصل مجامع ادامه‌دار باشد. البته امید زیادی به اهداف بسیار بالا وجود ندارد و پس از کمی استراحت در همین نواحی، شاخص کل می‌تواند به سمت ناحیه یک میلیون و 500 هزار واحد و یک میلیون و 600 هزار واحد رشد کند.

هادی میرعلمی در مورد تغییر دامنه نوسان، یادآور شد: تغییر دامنه نوسان تصمیم بسیار خوبی بود که سازمان بعد از مدت‌ها تصمیم گرفت تا به صورت فصلی دامنه نوسان رشد پیدا کند. بزرگ‌ترین فسادی که در بازار سرمایه شکل می‌گیرد به خاطر وجود صف‌های خرید و فروش است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: محدودیت دامنه نوسان به بسیاری از مشکلات سهامداران دامن زد که امری فراموش نشدنی است. هر چه دامنه نوسان بازتر باشد، صف‌های خرید و فروش در بازار کاهش می‌یابند و بازار منطقی‌تر رفتار می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران