شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کالاخبر| دوم اسفند ماه سال گذشته، نمایندگان مجلس با معافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی و انتقال مالیات به‌گیرنده نهایی کالا، موافقت کردند

راه‌اندازی گواهی سپرده کالایی در همه صنایع

کالاخبر| دوم اسفند ماه سال گذشته، نمایندگان مجلس با معافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی و انتقال مالیات به‌گیرنده نهایی کالا، موافقت کردند که با اجرای این قانون و با انتقال اخذ مالیات بر ارزش افزوده از گواهی‌های سپرده کالایی به‌گیرنده نهایی کالا، می‌توانیم شاهد رونق و تقویت فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در این ابزار مالی بورس کالای ایران به خصوص بر پایه کالا‌های صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی باشیم. مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص بیان کرد: با مصوبه اخیر مجلس مبنی برمعافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی و انتقال مالیات به‌گیرنده نهایی کالا، ابهام مالیاتی معاملات گواهی سپرده کالایی برطرف شده و از این پس مشکل مالیاتی که سال‌های گذشته در صنایع مختلف وجود داشت، حل خواهد شد به‌طوری که از این پس می‌توانیم گواهی سپرده کالایی را روی محصولاتی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند به راحتی راه‌اندازی کنیم. در سال‌های اخیر ابهام مالیاتی گواهی سپرده کالایی از راه‌اندازی این ابزار روی محصولاتی که شامل مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند، مانع شد اما با مصوبه اخیر مجلس، بورس کالا می‌تواند گواهی سپرده کالایی را در تمام صنایع از جمله محصولات صنعتی مانند فولاد، مس و محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی راه‌اندازی کند. از سوی دیگر جواد فلاح، مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز در این خصوص اظهار کرد: با تصویب نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی، ‌امیدواریم قرارداد‌های گواهی سپرده کالایی علاوه بر کالا‌های کشاورزی بر پایه کالا‌هایی که پیش‌تر مشمول مالیات بر ارزش افزوده بودند، راه‌اندازی و با اقبال عمومی سرمایه‌گذاران مواجه شود. مدیر توسعه فیزیکی بورس کالای ایران ابراز‌امیدواری کرد با رفع ابهام مالیاتی بازار گواهی سپرده کالایی، مردم و فعالان بازار کالایی روی اوراق مبتنی بر کالا استقبال بیشتری کنند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی هم از این ناحیه شکل گیرد. وی با اشاره اینکه رونق و تقویت گواهی سپرده‌های کالایی می‌تواند پیامد‌ها و اثرات مطلوبی به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: پس از تقویت گواهی سپرده‌های کالا‌های صنعتی، معدنی و پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، می‌توان قرارداد‌های آتی یا اختیار معامله روی این محصولات و به دنبال آن، صندوق‌های کالایی جدید راه‌اندازی شود و به واسطه آن، دورنمای جذب سرمایه‌گذاری در این عرصه برجسته‌تر به چشم آید.

استارتاپ‌ها در کدام بازار پذیرش می‌شوند؟

ایرنا| میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس گفت: اقدامات صورت گرفته از سوی دولت سیزدهم برای حمایت از بازار سرمایه همسو با لایحه بودجه ١۴٠١ است. وی به پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱ و تأثیر آن بر بازار سرمایه اشاره کرد و تصریح کرد: تصویب آن پیش‌نویس زمینه ساز ایجاد مشکل در بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند پتروشیمی، فولاد و سیمان بود و در همین راستا طی تعاملات صورت گرفته ارکان اقتصادی دولت، آثار این تصمیم‌ها در بازار سرمایه بررسی شد و سرانجام طی نامه‌ای تغییرات بودجه‌ای در راستای حمایت از بازار سرمایه توسط رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی اعلام و در بودجه آورده شد. فدایی این اقدام دولت سیزدهم را حمایت غیرمستقیم از بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: اصلاح نرخ گاز صنایع، یکی از ریسک‌های مهم بازار سرمایه را از بین برد، همچنین کاهش فروش اوراق دولتی نسبت به ماه‌های گذشته نیز دیگر تصمیم حمایتی دولت برای بازار سرمایه بود. مدیرعامل فرابورس ایران لزوم انضباط مالی دولت و انتشار اوراق منطبق با شرایط بازار در سال آینده را موضوع مهمی دانست و ادامه داد: دولت باید تلاش کند در زمان سررسید اوراق، اقدام به انتشار اوراق جدید کند تا بازار سرمایه دچار مشکلاتی که در گذشته شاهد آن بودیم، نشود. مدیرعامل فرابورس ایران تداوم قیمت‌گذاری دستوری در صنایع را سدی در برابر توسعه اقتصادی دانست و افزود: رانت صنعت خودرو نیز ناشی از همین مشکل است، سیاست‌های دولت نیز در حوزه خودرو، حمایت از تولید داخل و حذف رانت دلالان است. فدایی در خصوص چشم‌انداز بازار سرمایه به مولفه‌های اثرگذار بر این بازار اشاره کرد و گفت: تصویب بودجه، روشن شدن موضوع اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی و همچنین تعیین تکلیف مذاکرات برجامی، می‌تواند مهم‌ترین ابهامات بازار سرمایه را برطرف و چشم‌انداز بازار را مشخص کند تا سهامداران بتوانند تصمیم درستی برای سرمایه‌گذاری در بازار اتخاذ کنند. مدیر عامل فرابورس ایران ادامه داد: موضوع دیگر مساله مربوط به حمایت سهامداران حقوقی از بازار است که سازمان بورس به‌طور جدی در حال پیگیری این مساله است. وی خطاب به سهامداران روش درست سرمایه‌گذاری در بازار سهام را ارزیابی کرد و گفت: سهامداران باید منابع مازاد خود را برای سرمایه‌گذاری وارد بورس کنند و حتماً از سرمایه‌گذاری در بازار سهام از طریق فروش اموال ضروری مانند مسکن و خودرو خودداری کنند. بهتر است سهامداران اقدام به خرید سهام شرکتی کنند که دارای روند سودآوری مشخص هستند. مدیر عامل فرابورس ایران در ادامه به آخرین وضعیت عرضه شرکت‌های دانش بنیان در فرابورس اشاره کرد و افزود: درخصوص عرضه شرکت‌های دانش بنیان فرآیند‌ها به خوبی در حال طی شدن است و نماد شرکت تپسی هم به عنوان اولین شرکت دانش بنیان درج شده است. وی با اشاره به اینکه قرار بود شرکت‌های دانش بنیان به دلیل ماهیت خاص آنها در تابلو هدف درج شوند، گفت: در تصمیم بعدی با هدف حمایت از این شرکت‌ها مقرر شد تا استارتاپ‌ها نیز مانند سایر شرکت‌ها در بازار اصلی پذیرش شوند. فدایی به تعیین شرایط پذیرش استارتاپ‌ها در فرابورس توسط سازمان بورس اشاره کرد و گفت: با احراز این شرایط و ارایه استعلام‌های تعیین شده توسط سازمان بورس، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند وارد بازار شوند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران