شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ارزش کل معاملات بازار سرمایه (بورس‌های ۴گانه و اوراق) طی بهمن ماه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته با ۹۱.۴۲ درصد افزایش، به رقم ۸ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال رسیده است.

مقایسه ارزش معاملات بورس با سال گذشته

ارزش کل معاملات بازار سرمایه (بورس‌های ۴گانه و اوراق) طی بهمن ماه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته با ۹۱.۴۲ درصد افزایش، به رقم ۸ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال رسیده است. این در حالی است که این عدد در بهمن ماه ۱۳۹۹ معادل ۴ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال بوده است. مقایسه ارزش معاملات بازار سرمایه از ابتدای سال تا بهمن ۱۴۰۰ با سال گذشته، نشان می‌دهد ارزش معاملات سهام در بورس و فرابورس به یک سوم کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی به دلیل افزایش انتشار اوراق توسط دولت و OMO بانک مرکزی در فرابورس ۵ برابر شده است. ارزش معاملات بازارهای فیزیکی بورس کالا به دلیل شروع و رونق معاملات سیمان و سنگ آهن، ۱.۵ برابر شده است. ارزش کل معاملات بازار سرمایه اعم از بورس‌ها و بازار بدهی طی بهمن ماه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته با ۹۱.۴۲ درصد افزایش، به رقم ۸ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۹۸۸ میلیارد رسیده است. این در حالی است که این عدد در بهمن ماه ۱۳۹۹ معادل ۴ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال بوده است. همچنین ارزش معاملات تجمیعی طی دوره ۱۱ ماهه سال جاری رقم ۵۶ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال بوده است که این آمار در طی سال گذشته رقم ۴۹ میلیون و ۹ هزار و ۳۷۷ میلیارد ریال را نشان می‌دهد. ارزش کل معاملات بورس تهران در مقایسه ارزش معاملات بازار سرمایه (از ابتدای سال تا انتهای بهمن ۱۴۰۰ با سال ۱۳۹۹) نشان می‌دهد ارزش معاملات کل بورس تهران از ۲۶ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۳۱۴ میلیارد ریال به ۱۱ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۳۶۸ میلیارد ریال رسیده است. ارزش کل معاملات در بورس تهران در دوره یک ماهه منتهی به بهمن ۱۴۰۰ در مقایسه با بهمن سال گذشته، کاهش ۶۱.۸۶ درصدی را نشان می‌دهد. طی بهمن ماه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه گذشته، ارزش معاملات سهام ۷۰.۳۹ درصد کاهش یافته و از یک میلیون و ۵۹۶ هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال به ۴۷۲ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال رسیده است. ارزش معاملات اوراق بدهی در دوره یادشده با کاهش ۲۲.۲۹ درصدی از ۴۲ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال به ۳۳ هزار و ۴۳ میلیارد ریال رسیده است. در این دوره، ارزش معاملات ETFs نیز با ۳۳.۲۴ درصد کاهش از ۴۱۷ هزار و ۷۲ میلیارد ریال به از ۲۷۸ هزار و ۴۳۲ میلیارد رسیده است. ارزش کل معاملات فرابورس ایران در مقایسه ارزش معاملات بازار سرمایه (از ابتدای سال تا انتهای بهمن ۱۴۰۰ با سال ۱۳۹۹) نشان می‌دهد ارزش معاملات کل فرابورس از ۱۷ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۳۹ میلیارد ریال به ۳۸ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۲۵۷ میلیارد ریال رسیده است. ارزش کل معاملات در فرابورس در دوره یک ماهه منتهی به بهمن ۱۴۰۰ در مقایسه با بهمن سال گذشته، افزایش ۲۴۹.۸۶ درصدی را نشان می‌دهد. طی بهمن ماه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه گذشته، ارزش معاملات سهام ۶۵درصد کاهش یافته و از ۶۳۸ هزار و ۹۹۷ میلیارد ریال به ۲۲۲ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال رسیده است. ارزش معاملات اوراق بدهی در دوره یادشده با افزایش چشمگیر ۴۲۸ درصدی از یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۶۶۴ میلیارد ریال به ۶ میلیون و ۶۷ هزار و ۱۸۴ میلیارد ریال رسیده است. در این دوره، ارزش معاملات ETFs نیز با ۰.۲۳ درصد کاهش از ۱۰۷ هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال به از ۱۰۶ هزار و ۹۱۰ میلیارد رسیده است.

بورس تهران و فرابورس همرنگ شدند

برپایه معاملات آخرین دوشنبه سال ۱۴۰۰، بیش از ۵ میلیارد و ۲۴۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران دادوستد شد. شاخص بازار اول کاهش ۴۸۵ واحدی و شاخص بازار دوم، کاهش یک هزار و ۴۵ واحدی را تجربه کردند. گروه فلزات اساسی در جریان معاملات دیروز با ۲۳ هزار و ۷۸۱ معامله به ارزش ۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال در صدر گروه‌های بورسی نشست. همچنین، گروه خودرو با ۳۱ هزار و ۹۷۹ معامله به ارزش یک هزار و ۸۱۱ میلیارد ریال، گروه فرآورده‌های نفتی با ۱۸ هزار و ۶۱۵ معامله به ارزش یک هزار و ۷۸۷ میلیارد ریال، گروه شیمیایی با ۲۴ هزار و ۱۰۱ معامله به ارزش یک هزار و ۶۸۶ میلیارد ریال و گروه کانی فلزی با ۲۰ هزار و ۳۷ معامله به ارزش یک هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال در صدر برترین گروه‌ها قرار گرفتند. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با یک هزار و ۱۵۱ واحد، شرکت توسعه معاون و فلزات با ۶۳۰ واحد، شرکت ایران خودرو با ۱۹۶ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با ۱۷۳ واحد و شرکت فولاد آلیاژی ایران با ۸۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل داشتند. در مقابل، شرکت پتروشیمی پردیس با ۹۸۸ واحد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ۸۹۳ واحد، شرکت پتروشیمی شیراز با ۲۷۸ واحد، گروه دارویی برکت با ۱۳۴ واحد و گروه مپنا با ۱۱۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر رشد شاخص کل داشتند. در جریان معاملات دیروز، (دوشنبه، ۲۲ اسفند ماه) شاخص کل فرابورس با کاهش ۱۴ واحدی به رقم ۱۸ هزار و ۱۳۸ واحد رسید. همچنین، در این روز بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۸۰۸ میلیارد ریال دادوستد شد. در جریان معاملات دیروز فرابورس ایران، بیمه پاسارگاد با ۸ واحد، شرکت تولید نیروی برق دماوند با ۷ واحد، شرکت سنگ آهن گهر زمین با ۶.۷ واحد، شرکت پویا زرکان آق‌دره با ۳ واحد و شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با ۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند. در مقابل، شرکت پلیمر آریا ساسول با ۱۲ واحد، شرکت صنعتی مینو با ۱۱ واحد، شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با ۶ واحد، شرکت توسعه سامانه نرم‌افزاری نگین با ۴ واحد و شرکت اعتباری ملل با ۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر رشد شاخص داشتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران