شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نمایندگان در نشست علنی سه‌شنبه 3 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1401 کل کشور با پیشنهاد الحاقی سید کاظم موسوی نماینده مردم

سرخابی‌ها افزایش سرمایه می‌دهند

نمایندگان در نشست علنی سه‌شنبه 3 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1401 کل کشور با پیشنهاد الحاقی سید کاظم موسوی نماینده مردم اردبیل درخصوص مردمی‌سازی و مالکیت باشگاه‌های ورزشی پرسپولیس و استقلال با استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاونی مخالفت کردند. سید کاظم موسوی به عنوان نماینده پیشنهاددهنده ماده الحاقی یادشده گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته شاهد تجربیات تلخ در حوزه واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بوده‌ایم و این در حالی است که در دنیا باشگاه‌های باثبات و موفق به مردم واگذار می‌شود. نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس یازدهم تصریح کرد: اگر دو باشگاه مذکور به بخش مردمی واگذار نشوند، ضررهای بیشتری را متحمل خواهند شد که این موضوع مشکلات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را رقم می‌زند. وی ادامه داد: مردم و هواداران سرخابی‌ها سال‌های زیادی است که خواهان دریافت سهام این دو باشگاه هستند و این امر موضوعی است که طی سال‌های گذشته در قانون پیش‌بینی شده است، لذا اکنون باید به آن توجه شود تا این دغدغه مردمی برطرف شود. محمدباقر قالیباف درخصوص موضوع واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: براساس قانون سال 1400 بخش سازمان خصوصی‌سازی در این راستا اقدام کرده و در این راستا مسیر واگذاری سرخابی‌ها در بورس طی می‌شود. همچنین احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با پیشنهاد مذکور گفت: موضوع واگذاری سرخابی‌ها طی سال‌های گذشته مطرح شده و حتی در بودجه سال 1400 نیز به تصویب رسید، متاسفانه دولت قبل در این خصوص اراده‌ای نداشت زیرا بیشتر مساله جنبه سیاسی داشت و می‌خواستند مالکیت باشگاه تحت نظر دولت باشد. نماینده مردم قم در مجلس یازدهم اظهار کرد: با روی کار آمدن وزیر جدید اقتصاد، دستور واگذاری این دو باشگاه به سازمان خصوصی‌سازی داده شد، لذا در جلسه دو هفته قبل هیات واگذاری مصوب شد دو تیم افزایش سرمایه داشته باشند و همچنین در مرحله اول 10 درصد سهام‌شان به هواداران واگذار شود که این امر در هفته آتی و در بورس عملی خواهد شد. در ادامه محمدحسن آصفری در موافقت با پیشنهاد نماینده اردبیل گفت: 13 سال است که موضوع واگذاری سرخابی‌ها مطرح می‌شود اما معلوم نیست اراده سیاسی یا اقتصادی برای انجام این موضوع وجود نداشته یا موضوع رانت مطرح بوده است. نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس یازدهم تصریح کرد: دولت اعتبارات زیادی را در اختیار این باشگاه‌ها طی سال‌ها قرار داده به‌طوری که انگار به دیگر ورزش‌ها توجهی نمی‌شده است، باید 51 درصد سهام این باشگاه‌ها در اختیار عموم قرار گیرد، زیرا دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بیش از 40 الی 50 میلیون هوادار دارند و باید جلوی هر نوع تبعیض، رانت خواری احتمالی با نفوذ افراد صاحب قدرت گرفته شود. براساس این گزارش در نهایت پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه ضمن مخالفت با پیشنهاد مطرح شده گفت: طی 15 سال گذشته به وزارت اقتصاد ابتدا اجازه و سپس تکلیف شده که دو باشگاه واگذار شوند، از این رو پیشنهاد مذکور قابل طرح نیست، همچنین پیشنهاد ارایه شده با ماده 90 سیاست‌های کلی اصل 44 مغایرت دارد.

سهامی برای جاماندگان سهام عدالت وجود ندارد

نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، با اخطار احد آزادی‌خواه به پیشنهاد علی اکبر بسطامی درباره تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت با ۱۷۶ رأی موافق، ۳۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس آن پیشنهاد مذکور برای بررسی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد. محمدرضا پورابراهیمی ضمن مخالفت با پیشنهاد بسطامی گفت: طرح جاماندگان سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی طی یک سال گذشته مطرح و بررسی شده است. دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مددجویان تحت حمایت سازمان بهزیستی فاقد سهام عدالت هستند. متأسفانه این طرح در دولت قبل عملیاتی نشد اما با تغییر دولت و مذاکراتی که با آقای رییسی داشتم، رییس‌جمهور با کلیات این طرح موافقت کرده و موضوع را به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده است. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: با همکاری دولت و موافقت رییس‌جمهور می‌توانیم تکلیف همه جاماندگان سهام عدالت را مشخص کنیم از این رو کمیسیون اقتصادی پیشنهاد تکمیلی برای این موضوع ارایه کرده است. گفتنی است سید حمید پورمحمدی نماینده دولت در صحن علنی در ادامه اظهار کرد: درباره ۱۳۰ هزار میلیارد از سال گذشته در این زمینه گفت‌وگو شده و مراحل قانونی در حال طی شدن است. ۷۵ هزار میلیارد نیز دولت در لایحه بودجه به این موضوع اختصاص داده است. کمیسیون تلفیق بودجه نیز ۱۳۰ هزار میلیارد پیشنهاد کرده تا سهام عدالت به مشمولان زیرمجموعه تأمین اجتماعی و ایثارگران واگذار شود اما کسی درباره میزان سهام صحبت نمی‌کند. چنین سهامی وجود ندارد و با دادن وعده به مردم و قانونی کردن آن نتیجه‌ای جز نارضایتی مشاهده نخواهیم کرد لذا بهتر است تمام میزان سهام قابل واگذاری مشخص و در یک سال برای آن تصمیم‌گیری خواهد شد. در ادامه نشست علنی امروز به استناد بند (۹) اصل (۳) قانون اساسی اخطار داد و گفت: رفع تبعیض ناروا یکی از مطالبات جدی مردم در حوزه‌های انتخابیه است. با توجه به اظهارات نماینده دولت که آن هم باید بررسی و راستی‌آزمایی شود، بهتر است اگر قرار به کمک و حمایت از خانواده کمیته امداد باشد، از سایر جاماندگان سهام عدالت به ویژه مددجویان بهزیستی نیز حمایت شود. محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: در پیشنهاد آقای بسطامی به مددجویان سازمان بهزیستی پرداخته نشده هر چند علاوه بر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، بخشی از کارگران و مستضعفین نیز سهام عدالت دریافت نکرده‌اند. کمیسیون اقتصادی بیش از یک سال است که به این موضوع پرداخته، حتی دفتر مقام معظم رهبری نیز پیگیر این موضوع بوده است و کار کارشناسی هم در کمیسیون اقتصادی انجام شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران