شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پرداخت سود سهام عدالت به حساب مشمولان این سهام در اسفند ماه از جمله اتفاقات مثبتی تلقی می‌شود که از ۵ سال گذشته آغاز شد

پرداخت سود سهام عدالت به حساب مشمولان این سهام در اسفند ماه از جمله اتفاقات مثبتی تلقی می‌شود که از ۵ سال گذشته آغاز شد و امسال هم با نزدیک شدن به ماه پایانی سال، سهامداران به رسم سال‌های گذشته در انتظار تعیین تکلیف و اعلام جزییاتی دقیق از این پرداختی هستند. به دنبال پیگیری سهامداران، در چند روز گذشته رقم سود پرداختی سال ۹۹ سهام عدالت از سوی وزیر اقتصاد و دارایی و نیز رییس سازمان خصوصی‌سازی اعلام شد که براساس صحبت‌های انجام شده قرار است این واریزی تا پایان اسفند ماه انجام شود.همچنین اعداد اعلام شده برای پرداختی سود سال ٩٩ سهام عدالت نشانگر رشد چشمگیر آن نسبت به سود سال‌های گذشته است و این امر توانست نقطه امیدی را در میان مشمولان این سهام که اکثر آنها جزو قشر ضعیف جامعه محسوب می‌شوند، ایجادکند.

محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در گفت‌وگو با ایرنا می‌گوید: براساس آخرین محاسبات، سود سهام منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۹ مشمولان سهام عدالتی که ۵۳۲ هزار تومان در سبد سهام خود دارد، مبلغی بیش از ۵۵۰ هزار تومان خواهد بود. نکته حائز اهمیت این است که اگر شرکت‌های سرمایه‌پذیر در زمان مقرر مبالغ سودهای خود را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز کنند، سودها تا پایان امسال به حساب سهامداران واریز خواهد شد. برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر اقدام به افزایش سرمایه کرده‌اند و به همین علت مبالغ افزایش سرمایه از سود تقسیمی کسر می‌شود اما سهام جدید به سهامداران تعلق خواهد گرفت. وی توضیح می‌دهد: چنین صحبتی نمی‌تواند درست باشد، زیرا شرکت‌ها تا اوایل اسفندماه فرصت دارند سود را به حساب شرکت سپرده گذاری واریز کنند؛ اما تاکنون فقط ۶ شرکت از این ۳۶ شرکت سود سهامداران را به حساب این شرکت واریز کرده‌اند. امیدواریم سایر شرکت‌ها هر چه سریعتر بتوانند سود سهامداران را پرداخت کنند، در مجموع برآورد زمانی ما این است که در بهترین حالت در دهه سوم اسفند ماه می‌توان سود را به حساب مشمولان سهام عدالت واریز کرد. این مدیرمسوول ادامه می‌دهد: سال گذشته به دلیل عدم واریزی سود سهام از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، سود سهامداران در ۲ مرحله پرداخت شد اما امسال در تلاش هستیم با همکاری شرکت‌های سرمایه پذیر همه سودها را یکجا دریافت و در یک مرحله پرداخت کنیم. باغستانی اظهار می‌کند: براساس آخرین آمارها، بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سهامدار مشمول سهام عدالت نتوانسته‌اند سود سهام سال ۱۳۹۸ خود را دریافت کنند که شماره شبای نامعتبر، مسدود، راکد، مشترک (دو امضا)، ارزی و بلندمدت مهم‌ترین دلایلی بودند که باعث شد تا برخی از سهامداران قادر به دریافت سود سال ۱۳۹۸ سهام عدالت خود نباشند. این افراد می‌توانند از ۲ طریق شماره شبای معتبر خود را در سامانه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ثبت و سود سهام خود را دریافت کنند. قرار بر این است تا سود سهام این افراد را به همراه سود سال ١٣٩٩ به صورت یکجا به حساب آنها واریز کنیم. مدیرعامل سمات می‌گوید: سودها از مجموع ۳۶ شرکت بورسی اخذ و به حساب سهامداران واریز خواهد شد، براساس آخرین گزارش‌ها سود شرکت‌های بورسی در سال منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۹ مبلغی بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان است. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مسوولیت پرداخت سود شرکت‌های بورسی را برعهده دارد و هنوز درباره شرکت‌های غیر بورسی تصمیم‌گیری نشده است. وی ادامه می‌دهد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم و همکاری با سایر دستگاه‌های ذیربط برای اجرایی کردن فرآیند انتقال سهام متوفیان سهام عدالت به وراث است. سود سهام متوفیان سهام عدالت نیز پس از انتقال سهام به وراث به حساب آنها واریز خواهد شد.

باغستانی در نهایت می‌گوید: سود سهام دارندگان سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کرده و در تاریخ برگزاری مجمع هر شرکت، مالکیت سهام خود را حفظ کرده باشند، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و به تناسب سهام هر یک از آنها به سهامداران پرداخت خواهد شد. در مورد سهامداران سهام عدالتی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، باید گفت از آن جایی که تاریخ مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذای استانی مشخص نیست در جلسه اخیر شورای عالی بورس تصویب شد که اول اسفند امسال، تاریخ مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در نظر گرفته شود؛ بنابراین افرادی که تا اول اسفندماه سهام خود را نگه داشته باشند، می‌توانند سود را دریافت کنند و اگر قبل از این تاریخ سهام خود را به فروش برسانند، سودی دریافت نخواهند کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران