شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت، بار دیگر درگیر برخی از نوسانات شد و با قرار گرفتن در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۸۴ هزار واحدی به کار خود پایان داد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت، بار دیگر درگیر برخی از نوسانات شد و با قرار گرفتن در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۸۴ هزار واحدی به کار خود پایان داد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۲۰ بهمن) با ۱۷ هزار واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به عدد یک‌ میلیون و ۲۸۴ هزار واحد رسید؛ بر این اساس افت شاخص کل در هفته جاری معادل ۱.۳ درصد بود. شاخص کل در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۳ بهمن ماه) در حالی با رقم یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد به معاملات خود پایان داد که این رقم در (‌۲۰ بهمن ماه) به یک‌ میلیون و ۲۸۴ هزار واحد رسید. شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته ۳۳۳ هزار و ۱۹ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۳۲۶ هزار و ۲۵۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۰۹ هزار و هشت واحد به عدد ۲۰۴ هزار و ۷۲۰ واحد رسید.

    حجم معاملات بورس کالا  از مرز ۶۰ میلیون تن گذشت

حجم معاملات بورس کالای ایران از ابتدای امسال تا ۱۵ بهمن ماه جاری از ۶۰ میلیون تن و ارزش معاملات از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان گذشت تا علاوه بر ثبت دو رکورد تاریخی بورس کالا شاهد رشد جذب مواد اولیه در بازار داخلی و روند مطلوب تولید در صنایع باشیم. بررسی روند معاملات بورس کالای ایران از ابتدای امسال تا ۱۵ بهمن ماه نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات بورس کالا در سه بخش بازار فیزیکی، مشتقه و بازار مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۹۳ درصدی مواجه شد و به بیش از ۵۵۱ هزار میلیارد تومان رسید تا رکوردی جدید از ابتدای تاسیس این بورس تاکنون به ثبت برسد. همچنین در این بازه زمانی، حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۱۴ و ۱۰۸ درصد رشد کرد به‌طوری که بیش از ۶۱ میلیون تن انواع کالا به ارزش ۵۲۲ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات بورس کالا در سال جاری علاوه بر رونق چشمگیر معاملات سیمان، آهن اسفنجی، سنگ آهن، فولاد و بسیاری از محصولات دیگر می‌توان به شکسته شدن رکورد تاریخی حجم و ارزش معاملات تالار صنعتی و معدنی، تالار پتروشیمی، بازار فرعی و ارزش معاملات تالار فرآورده‌های نفتی اشاره کرد.  بر اساس این گزارش در تالار محصولات صنعتی و معدنی، حجم و ارزش معاملات به ترتیب ۳۰۱ و ۱۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و بیش از ۴۵ میلیون تن انوع کالا به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت. در تالار محصولات پتروشیمی نیز حجم و ارزش معاملات به ترتیب ۴.۳ و ۸۵ درصد رشد کرد و بیش از ۴.۶۹ میلیون تن کالا به ارزش ۱۲۵ هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت. در تالار فرآورده‌های نفتی نیز بالغ بر ۱۱ میلیون تن انواع کالا به ارزش ۹۰ هزار میلیارد تومان معامله شد و ارزش معاملات این تالار نیز با رشد ۸۲ درصدی مواجه شد. در بازار فرعی نیز حجم و ارزش معاملات با رشد ۲۰۹ و ۷۷۵ درصدی روبه رو شد و بیش از ۲۹۳ هزار تن کالا به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد. عملکرد بازار مشتقه بورس کالای ایران نشان می‌دهد که در این بازار در مجموع ۵ میلیون و ۸۸۱ هزار قرارداد به ارزشی بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان منعقد شد. در این مدت ۵ میلیون و ۸۵۶ قرارداد آتی به ارزش ۱۴ هزار میلیارد تومان و بالغ بر ۲۵ هزار قرارداد اختیار معامله به ارزش ۲۵۷ میلیارد تومان دست به دست شد. همچنین از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه در بازار مالی بورس کالا بیش از ۲ میلیارد و ۴۹۹ میلیون قرارداد شامل سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۴.۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد و رشد ۷۴ درصدی حجم معاملات را ثبت کرد. به این ترتیب در بازار سلف موازی استاندارد ۸ میلیون و ۸۸۳ هزار قرارداد به ارزش ۸۸۰ میلیارد تومان، در بازار گواهی سپرده کالایی بیش از ۱۹۸ میلیون قرارداد به ارزش ۷.۹ هزار میلیارد تومان و ۲ میلیارد و ۲۹۲ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ارزش نزدیک به ۵.۶ هزار میلیارد تومان معامله شد. بر اساس این گزارش در تالار مناقصه نیز ۶۶ هزار و ۲۸۹ عدد کنتور برق به ارزش ۳۸.۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران