شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کامیار نوربخش، مدیر سامانه سیگنال گفت: هدف از ابلاغیه تسهیل دسترسی مردم به اطلاعات صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری راحت و بدون نیاز به مراجعه حضوری و تشویق مردم به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بود.

معامله ۱۶ صندوق سرمایه‌گذاری با امکان مقایسه تطبیقی

کامیار نوربخش، مدیر سامانه سیگنال گفت: هدف از ابلاغیه تسهیل دسترسی مردم به اطلاعات صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری راحت و بدون نیاز به مراجعه حضوری و تشویق مردم به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بود. با این کار، دسترسی افراد جامعه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری آسان‌تر و راه برای توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم فراهم خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در کشور وجود دارد که هر کدام سایت مجزای خودشان را دارند. افراد برای انتخاب صندوق مناسب باید به تک‌تک این سایت‌ها سر بزنند، صندوق مورد نظر را انتخاب کنند، احراز هویت شوند و نام کاربری و رمز عبور بگیرند و فرآیند ثبت‌نام را انجام دهند و اگر بخواهند در صندوق دیگری هم سرمایه‌گذاری کنند باید همه این کارها را مجدد انجام دهند. مدیر سامانه سیگنال گفت: سیگنال، پیش از این، اطلاعات کامل و نموداری همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به صورت یکجا و یکپارچه در اختیار مخاطبان قرار داده بود تا سرمایه‌گذاری روی صندوق‌ها، با آگاهی کامل و به صورت مقایسه‌ای انجام‌پذیر باشد. همچنین رتبه‌بندی ماهانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پانزده شاخص گوناگون و آموزش‌های مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری از دیگر اقدامات سیگنال در حوزه صندوق‌هاست. کامیار نوربخش افزود: افزایش شمول مالی در بازار سرمایه، در گروی دو عاملِ افزایش آگاهی و افزایش دسترسی مردم به ابزارهای سرمایه‌گذاری است. دو عاملی که اکنون در سامانه سیگنال جمع شده تا این سامانه طراحی‌شده توسط بخش خصوصی، به تنهایی تأثیر بسزایی در افزایش توسعه سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار بگذارد. امکان خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود به سیگنال نیست و پیش از این نهادهای دیگری، بستر آنلاین خرید و فروش را فراهم آورده بودند، با این تفاوت که این نهادها فروشگاه آنلاین صندوق‌های خود هستند، اما سیگنال، اولین سوپرمارکت واقعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که واحدهای همه صندوق‌های متقاضی را ارایه می‌کند. مدیر اپلیکیشن سیگنال تأکید کرد: از آنجا که سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیازمند تخصص، زمان و تجربه بالاست، توصیه صاحب‌نظران در ایران و جهان به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در این بازار است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری که اکنون تعدادشان به بیش از ۳۰۰ عدد رسیده است، بهترین بستر برای این سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به حساب می‌آیند. هر صندوق دارای متخصصانی است که بر اساس رویکرد آن صندوق و شناخت از بازار بهترین سهام و اوراق را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. مردم با خرید واحدهای این صندوق‌ها، که تعداد یا نوع آن، هیچ برتری و تمایزی برای سرمایه‌گذار ایجاد نمی‌کند، می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی در بازار سرمایه کشور به عنوان رکن رشد و توسعه اقتصادی کشور، سرمایه‌گذاری کنند. نوربخش گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابتی که امکان خرید و فروش واحدهایشان در سامانه سیگنال وجود دارد عبارتند از: صندوق‌های امین آشنا ایرانیان، حکمت آشنا ایرانیان، امین انصار، سامان، ملت، دوم اکسیر فارابی، بهگزین، زمرد نوویرا ذوب‌آهن و تدبیرگران. وی افزود: صندوق‌های سهم‌آشنا، تدبیرگران فردا، صبا، یکم اکسیر فارابی، آسمان یکم و یکم آبان از میان صندوق‌های سهامی و صندوق آسمان خاورمیانه به عنوان صندوق مختلط در سامانه سیگنال حضور دارند.

تشریح قابلیت سامانه بومی معاملات

حمید حسن‌آبادی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس از برگزاری سومین جلسه هم‌اندیشی مدیران فاوای سازمان‌های تابعه و مرتبط با وزارت امور اقتصاد و دارایی با محوریت گزارش پروژه‌های ملی حوزه فناوری اطلاعات و دستاوردهای فناورانه بازار سرمایه، در محل سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد. وی اظهار کرد: در این جلسه، ضمن معرفی زیست بوم بازار سرمایه کشور، به ارایه آمار و اطلاعات برای تبیین نقش و جایگاه فناوری اطلاعات در بازار سرمایه پرداخته شد. حسن آبادی اظهار کرد: تا امروز حدود ۶۰ میلیون کد بورسی صادر شده که بالغ بر ۳۷ میلیون آنها کدهای فعال هستند. همچنین تاکنون ۴۰ میلیون نفر از سرمایه‌گذاران در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» که یکی از جامع‌ترین پایگاه‌های داده اشخاص در کشور است، ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد بیش از ۳۳ میلیون نفر احراز هویت شده که در حدود ۲۵ درصد احراز هویت شده‌ها (۸ میلیون و پانصد هزار نفر) به صورت الکترونیکی و الباقی حضوری صورت گرفته است. همچنین در سال ۱۴۰۰ تاکنون، از طریق سامانه سجام سود توزیعی ۲۴۶ شرکت، معادل حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به تعداد بالغ بر ۴۱ میلیون نفر پرداخت شده است وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ که سال پر رونقی برای بازار سرمایه بود بالغ بر ۳۶۰ میلیون معامله در بورس اوراق بهادار تهران ثبت شد که به‌طور میانگین روزانه ۱.۵ میلیون معامله صورت می‌گرفت که این اعداد در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۸ میلیون معامله در مجموع تاکنون و میانگین روزانه ۷۰۰ هزار معامله رسیده است. این مدیر سازمان بورس تصریح کرد: حجم معاملات و فشار روی هسته معاملات در سال ۱۳۹۹ فراتر از ظرفیت سامانه فعلی معاملات بود که این تجربه در طراحی و توسعه سامانه بومی معاملات مد نظر قرار گرفت. وی افزود: از دیگر دستاوردهای مهم حوزه IT بازار سرمایه، برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی است که این موضوع از زمان آغاز کرونا در کشور مطرح شد و با جدیت بیشتری پیگیری شد. از سال ۹۹ تا امروز بیشتر از ۹۰ مجمع به صورت غیرحضوری و در بستر الکترونیک برگزار شده است. مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در ادامه پس از معرفی اجمالی ساختار مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس و مسوولیت‌های هریک از واحدها به معرفی و گزارش آخرین وضعیت پروژه‌های ملی بازار سرمایه در حوزه فناوری پرداخت. پروژه‌های «سامانه بومی معاملات»، «سامانه بومی پس از معاملات»، «سامانه متمرکز اقدامات نظارتی (سامان) »، «گذرگاه سرویس بازار سرمایه (CMIX) »، «پروژه توثیق سهام عدالت»و «راه‌اندازی سندباکس بازار سرمایه» از جمله مواردی بود که در این جلسه بیان شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران