شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مجید عشقی، رییس سازمان بورس اظهار کرد: طبق برنامه‌ای که در سال ٩٩ آغاز شد، آزادسازی سهام عدالت در دستور کار قرار گرفت

مجید عشقی، رییس سازمان بورس اظهار کرد: طبق برنامه‌ای که در سال ٩٩ آغاز شد، آزادسازی سهام عدالت در دستور کار قرار گرفت و اما با توجه به شرایط بازار تلاش خواهیم کرد که تعادلی درخصوص آزادسازی سهام عدالت صورت گیرد تا آسیبی به دارایی‌ها وارد نشود. وی افزود: افزایش عرضه سهام در بورس سبب ضرر و زیان سهامداران می‌شود؛ بنابر این باید تصمیم‌گیری‌ها و زمان‌بندی‌ها برای آغاز فروش سهام متناسب با شرایط بازار صورت گیرد. عشقی، به مشمولان سهام عدالت که اقدام به فروش سهام خود در بازار کرده بودند اما تاکنون مبلغی به ازای این فروش دریافت نکردند، اشاره و خاطرنشان کرد: سهام این افراد به فروش نرفته است؛ امیدواریم در آینده و در صورت وجود شرایط لازم در بازار، بحث آزادسازی سهام از سر گرفته شود. رییس سازمان بورس و اواراق بهادار اضافه کرد: سهامداران درخواست فروش بخشی از سهام را داده‌اند اما معامله‌ای برای فروش صورت نگرفته است؛ سهام عدالت این افراد در صورت اجازه برای فروش با قیمت روز بازار به فروش خواهد رفت وی معتقد است که آزادسازی سهام عدالت باید به نحوی باشد که دارندگان سهام عدالت با ضرر و زیان مواجه نشوند.

   آخرین وضعیت صندوق پالایشی‌ها برای خروج از ضرر و زیان

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صندوق پالایشی‌ها تا پایان سال از ضرر و زیان خارج می‌شود یا خیر، گفت: امیدواریم طبق روندی که بازار در پیش گرفته است این اتفاق رخ دهد و نرخ صندوق‌های پالایشی به قیمت واقعی خود برسد. رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به تشکیل کانون سهامداران حقیقی تاکید کرد و گفت: ما به عنوان سازمان بورس این آمادگی را داریم که کانون سهامداران حقیقی را تشکیل دهیم، حتی تاکنون بخشی از اقدامات آن انجام شده است. وی به مشکلات حاکم در خصوص تشکیل کانون سهامداران حقیقی اشاره و اظهار کرد: اشخاصی که درخواست تشکیل کانون سهامداران حقیقی را می‌دهند باید احراز هویت شوند که نماینده کدام بخش هستند؛ این موضوع به عنوان مساله‌ای مهم تلقی می‌شود که باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود. عشقی خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که در مورد اساسنامه این کانون، نظرات را جمع‌بندی و به صورت عمومی اعلام کنیم تا در نهایت، اساسنامه را تصویب و اقدامات لازم برای تشکیل آن را انجام دهیم.

   واریز سود سهام شرکت‌ها

از طریق سامانه سجام

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به واریز سود سهام شرکت‌ها از طریق سامانه سجام اشاره کرد و گفت: طرح‌های تشویقی برای شرکت‌هایی که سود سهام خود را به موقع و بدون اتلاف وقت از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران واریز می‌کنند، در نظر گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: شرکت‌هایی که برای پرداخت سود سهام به سهامداران از سامانه سجام، همکاری‌های لازم را به عمل نمی‌آورند مشمول جریمه نقدی و سایر جریمه‌هایی که به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس می‌رسد، خواهند شد.

   پیشنهاد کاهش فرصت هشت ماهه  شرکت‌ها برای پرداخت سود

عشقی به فرصت هشت ماهه شرکت‌ها برای پرداخت سود به سهامداران اشاره و اظهار کرد: بر اساس قانون تجارت، شرکت‌ها به مدت هشت ماه فرصت برای پرداخت سود دارند؛ کاهش این زمان نیازمند مصوبه مجلس است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: پیشنهاد کاهش زمان سود شرکت‌ها، ارایه شده و در اصلاح قانون بازار مورد توجه قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران