شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته در میان شرکت‌های تابع وزارت نفت،

الگوهای جدید عرضه نفت در بورس

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته در میان شرکت‌های تابع وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران بیشترین همکاری را در موضوع انتشار اوراق تامین مالی با بورس انرژی داشته، اظهار کرد: امیدواریم در دولت سیزدهم همکاری ما و صنعت نفت روزبه‌روز افزایش یابد. وی درباره وضعیت عرضه متانول در بورس‌انرژی نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰‌هزار و ۱۵۰تن متانول به ارزش یک‌هزار و ۱۵۱میلیارد ریال از طریق بورس انرژی به خارج از کشور صادر و ۲۸۰‌هزار تن متانول برای مصارف داخلی عرضه شده که ۲۶۰‌هزار تن آن به ارزش یک‌هزار و ۸۰۰میلیارد تومان مبادله شده است. نقوی با بیان اینکه هم‌‌‌اکنون با شرکت ملی نفت در زمینه انتشار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی میعانات گازی در حال کار کارشناسی هستیم، افزود: اگر شرکت ملی نفت ایران و بورس‌انرژی یکدیگر را شریک راهبردی در برنامه‌های توسعه‌‌‌ای خود ببینند، هم شفافیت در فرآیندها و تامین مالی پایدار افزایش می‌‌‌یابد و هم به افزایش درآمدهای ناشی از رقابت منجر می‌شود. وی درباره وضع عرضه نفت‌خام در بورس‌انرژی نیز تصریح کرد: در این زمینه الگوهای جدید عرضه نفت‌خام در بورس را به شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده‌‌‌ایم و همواره برای عرضه نفت‌خام، میعانات گازی و نفت‌کوره آمادگی لازم را داریم. مدیرعامل بورس انرژی ایران با اشاره به عرضه ۱۱۵‌هزار تن نفت‌کوره طی سال جاری در بورس انرژی گفت: از این میزان عرضه، ۸۵‌هزار تن به ارزش ۷۹۰میلیارد تومان تاکنون مبادله شده، این در حالی است که طی سال ۱۳۹۹ در مجموع بیش از ۲۱۰‌هزار تن نفت‌کوره در رینگ صادراتی این بورس مبادله شده بود. نقوی با بیان اینکه فروش نفت‌کوره در بورس انرژی به‌‌‌صورت عرضه‌های زمینی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: ما پیشنهاد داده‌‌‌ایم وزارت نفت عرضه‌های دریایی این محصول را در بورس به‌‌‌صورت منظم و مستمر انجام دهد، ضمن اینکه وزارت نفت می‌تواند از روش گواهی سپرده نیز برای فروش نفت‌کوره استفاده کند.

امکان فروش تراکم  و سرقفلی در بورس کالا

ابوالفضل فلاح، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری در نشستی با حضور مدیرعامل و مدیران شرکت بورس کالا و مدیران حوزه معاونت، گفت: هدف ما از ارایه املاک در بورس کالا، تبدیل این املاک به نقدینگی جهت تامین مالی پروژه‌های عمرانی شهری است و چنانچه این اقدام مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش رود، دستاوردهایی از قبیل رونق بخشی به بازار املاک پایتخت و بورس کالا را در پی خواهد داشت. وی افزود: عرضه املاک شهرداری در بورس کالا در واقع فرصت مغتنم شهرداری برای تبدیل تهدیدها به فرصت است تا از این مسیر برای ایجاد سرمایه و تامین مالی شهرداری بهره گرفته شود. فلاح گفت: هم‌اکنون تنها املاکی که مالکیت قطعی شهرداری و سند رسمی دارند می‌توانند در بورس کالا عرضه شوند اما در تلاش هستیم تا املاک قولنامه‌ای، املاک اجاره داری، فروش تراکم و سرقفلی تحت عنوان حق الامتیاز را تبدیل به اوراق بهادار کرده و به تدریج در بورس کالا عرضه کنیم تا بدین صورت شهرداری به عنوان مرجعی در تسهیل مبادلات املاک کشور و حق الامتیازها و سرقفلی‌های آنها، باشد. وی با تاکید بر ایجاد تمهیدات ویژه جهت تسهیل در اخذ کد بورس کالایی پیمانکاران، اظهار داشت: از آنجایی که هدف نخست ما از ورود املاک شهرداری به بورس، تسویه دیون پیمانکاران است و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با خرید املاکی که مد نظر دارند، مطالبات خود را وصول کنند؛ مقرر شد که شهرداری با ارایه اسامی پیمانکاران به بورس کالا، کد بورسی آنها در زمان کوتاهی دریافت شود. معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری در خاتمه اظهار امیدواری کرد تا در قدم‌های بعدی بتوانیم به عنوان یک خریدار جدی در بورس کالا از جمله مصالح ساختمانی و... باشیم.همچنین حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران ضمن قدردانی از راهبری و سرعت شهرداری برای ایجاد یک مدل همکاری با بورس گفت: شهرداری می‌تواند آغازگر بنیادین برای شروع معاملات املاک در بورس کالا باشد و به توسعه نیافتگی حوزه املاک در بازار سرمایه پایان داده و به این معاملات رونق بخشد.

انتشار قرارداد اختیار معامله خرید توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با ابلاغیه‌ای به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار از امکان انتشار انواع اختیار معامله توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی در رابطه با دارایی پایه تحت تملک خبر داد.

براساس این ابلاغیه، انتشار قرارداد اختیار معامله خرید تا ۲۰ درصد از تعداد سهام پایه موضوع بازارگردانی موجود در پرتفوی صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی مجاز است. همچنین، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی طبق نظر بورس مربوطه با لحاظ مدیریت ریسک‌های مترتب بلامانع است.

شایان ذکر است، در رابطه با موضوع این ابلاغیه، ارایه صورتجلسه مجمع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به سازمان که صرفا با موضوع افزودن متن فوق به ذیل قسمت «اهداف و استراتژی‌های صندوق» در امیدنامه صندوق‌های مذکور باشد، به منزله ثبت صورتجلسه نزد سازمان خواهد بود و نیازمند تأیید جداگانه از سازمان نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران