شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاخص کل بازار بورس اولین روزکاری هفته یعنی شنبه، ۱۱ دی‌ماه با ۱۸ هزار و ۴۱۷ واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و ۳۷۸ هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص کل بازار بورس اولین روزکاری هفته یعنی شنبه، ۱۱ دی‌ماه با ۱۸ هزار و ۴۱۷ واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و ۳۷۸ هزار واحدی قرار گرفت. در معاملات این روز بیش از پنج میلیارد و ۹۰۷ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۲ هزار و ۸۴۴ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با چهار هزار و ۶۳۰ واحد کاهش به ۳۶۳ هزار و ۴۶۹ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با دو هزار و ۹۱۲ واحد افت به ۲۲۸ هزار و ۵۸۳ واحد رسید. شاخص بازار اول، ۱۶‌هزار و ۷۷۱ واحد و شاخص بازار دوم، ۲۶ ‌هزار و ۸۸۳ واحد کاهش داشتند.بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «فلزات اساسی»، «محصولات شیمیایی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات»، «هتل و رستوران» و «پیمانکاری صنعتی» به نفع حقیقی‌ها تمام شد. سه نماد «فولاد»، «فملی» و «شپدیس» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «بهپاک»، «ثاباد» و «فپنتا» معطوف بود. علاوه بر این، در بین همه نمادها، گروه دارویی برکت با نماد (برکت) با ۴۷ واحد، بورس کالای ایران (کالا) با ۴۴ واحد، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (وامید) با ۲۴ واحد، فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر (قپیرا) با ۲۳ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۲۱ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.در مقابل فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دوهزار و ۱۲۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با یک هزار و ۳۶۰ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با یک هزار و ۷۷ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۹۷۴ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۹۱۳ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۷۳۶ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۶۹۲ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۵۹۱ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۵۷۲ واحد و پالایش نفت بندرعباس (شنبدر) با ۵۳۶ واحد با تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند. برپایه این گزارش، در اولین روز کاری هفته نماد ایران‌خودرو (خودرو)، پارس خودرو (خپارس)، سایپا (خساپا)، گروه دارویی برکت (برکت)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، ملی صنایع مس ایران (فملی) پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند. گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک‌ میلیارد و ۵۴۶ میلیون برگه سهم به ارزش سه هزار و ۲۶۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  فرابورس کاهشی شد

طی روز شنبه شاخص فرابورس بیش از ۱۷۱ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۸ هزار و ۶۶۴ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۹۷ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۱ هزار و ۸۲۸ میلیارد ریال داد و ستد شد. در اولین روزکاری هفته نمادهای مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)، بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای)، سنگ آهن گهر زمین (کگهر)، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال (قچار)، صنعتی بهپاک (بهپاک)، ‌داروسازی سبحان انکولوژی (دسانکو)، جنرال مکانیک (رنیک) و تولید و صادرات ریشمک (ریشمک) با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.همچنین پلیمر آریاساسول (آریا)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، صنعتی مینو (غصینو)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا) و صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.

    سهام عدالت روی مدار نزول

در پایان معاملات روز شنبه بازار سهام، ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز چهارشنبه (۸ دی ماه)، ۱.۶درصد کاهش یافت و ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی، یک میلیون تومانی و ۴۹۲هزار تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۲ میلیون و ۵۰۷هزار تومان، ۲۳ میلیون و ۵۶۲هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۵۹۹هزار تومان رسید. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۵۰۴هزار تومان رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران