شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازارهای سهام آسیایی پنجشنبه پس از اوج وال‌ استریت به بالاترین سطح خود و رکورد موارد جدید کرونا در ایالات‌متحده شاهد روند متفاوتی بود.

رکورد شکنی وال‌استریت  در سال 2021

بازارهای سهام آسیایی پنجشنبه پس از اوج وال‌ استریت به بالاترین سطح خود و رکورد موارد جدید کرونا در ایالات‌متحده شاهد روند متفاوتی بود. سهام توکیو و سئول کاهش یافتند، در حالی که سهام شانگهای و هنگ‌کنگ افزایش داشتند. وال‌ استریت هفتادمین رکورد خود در سال ۲۰۲۱ را ثبت کرد. پس از پیش‌بینی رشد ۲۰ درصد مجموع تجارت چین در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل، شاخص ترکیبی شانگهای ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۳۶۲۶.۵۸ رسید. شاخص نیکی درتوکیو با ۰.۳ درصد کاهش به ۲۸۸۲۶.۴۱ واحد رسید؛ در حالی که شاخص هنگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با ۰.۲ درصد رشد به ۲۳۱۳۴.۸۸ واحد رسید. کوسپی در سئول با ۰.۴ درصد کاهش به ۲۹۸۳.۴۸ واحد رسید و شاخص اس اندپی سیدنی با ۰.۳ درصد کاهش به ۲۹۸۱.۲۴ رسید. شاخص اس‌اندپی بی‌اس‌ای هند با ۰.۲ درصد رشد به ۵۷۹۵۰.۹۷ واحد رسید و سهام نیوزیلند و بانکوک افزایش یافتند؛ در حالی که سنگاپور و جاکارتا عقب‌نشینی کردند. به نظر می‌رسد نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد سویه اُمیکرون با توجه به علائم خفیف ممکن است بر محدودیت‌های فعالیت‌های اقتصادی تاثیر کمتری داشته باشد. با این حال، بازارها در مورد تاثیر این سویه که به‌شدت در حال گسترش است و به سرعت به نوع غالب تبدیل خواهد شد اطمینان ندارند.

انعقاد ۵،۲ میلیون قرارداد آتی در بورس کالا

در جریان معاملات بازار مشتقه بورس کالای ایران از ابتدای سال تا پایان آذر ماه، معامله گران تعداد ۵ میلیون و ۲۵۱ هزار قرارداد آتی را به ارزشی بیش از ۱۱۵ هزار و ۴۲ میلیارد ریال منعقد کردند. براساس آمار معاملات عملکرد ۹ ماهه بازار مشتقه بورس کالای ایران زعفران نگین با ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۱۴۱ قرارداد آتی منعقده در ۶ سررسید اردیبهشت، تیر، شهریور، آبان، دی و بهمن ماه ۱۴۰۰ به ارزش تقریبی ۹۲ هزار و ۶۱۹ میلیارد ریال در صدر اینمعاملات قرار گرفت.  تعداد ۵۵۹ هزار و ۲۵۴ قرارداد آتی نقره نیز در حالی برای تحویل در ۹ سررسید مختلف در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ منعقد گردید که ارزش آن به بیش از ۱۱.۸ هزار میلیارد ریال رسید. این دارایی به ترتیب ۱۱ و ۱۰ درصد از حجم و ارزش کل معاملات را به تنهایی ثبت کرد و در جایگاه دوم بازار ایستاد. در نماد معاملاتی قرارداد آتی صندوق طلا برای تحویل در سررسیدهای فروردین، مرداد، مهر، آبان، آذر و بهمن ماه سال جاری تعداد ۸۸ هزار و ۱۴۱ قرارداد به ارزشی بیش از ۸۱۴۴ میلیارد ریال منعقد شد تا با ثبت این آمار دارایی پایه مذکور در هر دو بخش حجم و ارزش معاملات جایگاه سوم را به خود اختصاص دهد و سهم ۷ و ۲ درصدی را در ارزش و حجم معاملات کسب کند. انعقاد ۷۲۵۸ قرارداد آتی پسته نیز برای تحویل در ۵ سررسید فروردین، خرداد، مرداد، مهر و آذر ماه امسال ارزشی حدود ۱۱۷۷ میلیارد ریال را در پی داشت. در دوره مورد بررسی، ارزش انعقاد ۷۱ هزار و ۸۹۱ قرارداد آتی زعفران پوشال در سه دوره تحویل خرداد، مهر و آذر ماه سال جاری نیز به رقم ۹۲۶ میلیارد ریال بالغ شد. در سه سررسید خرداد، مهر و آذر ماه ۱۴۰۰ نیز انعقاد ۴۷۰۷ قرارداد آتی زیره سبز ارزش بیش از ۳۳۶ میلیارد ریالی را رقم زد. معامله‌گران در این دوره ۵۸ قرارداد آتی مس کاتد به عنوان محصول تازه وارد بازار را با دوره تحویل بهمن ماه ۱۴۰۰ منعقد کردند و ارزش ۱۴.۴ میلیارد ریالی را به ثبت رساندند.

امکان خرید آنلاین  سیمان فراهم شد

با پذیرش انبار شرکت‌های سیمان سپاهان و فیروزکوه در بازار گواهی سپرده بورس کالا، مشتریان خرد از هفته آینده امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار ۲۸ شرکت سیمانی پیدا می‌کنند. براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، انبار این ۲ شرکت فعال شده و نماد معاملاتی آنها جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه آینده ۱۳ دی ماه گشایشیافته و آماده انجام معاملات می‌شود.  بورس کالا در هفته‌ها و ماه‌های اخیر از گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) شرکت‌های سیمان نهاوند، آبیک، سامان غرب، فراز فیروزکوه، هگمتان، فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، خاش، شاهرود، زنجان، خوزستان، غرب، دورود، تهران، خزر، بجنورد، ساوه، قاین، شرق، ماهان کرمان، غرب آسیا، کویر کاشان، زاوه تربت و کردستان جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان خبر داده بود. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد از ابتدای راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به تاریخ ۹ آبان ماه تا این هفته در مجموع ۴۳ میلیون و ۸۴۷ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۴۳ هزار و ۸۴۷ تن سیمان به ارزش ۲۲۷ میلیارد و ۴۲۷ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است. مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۵ درصد در بازار گواهی کشف می‌شود. معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می‌شود از ساعت ۱۲: ۴۵ تا ۱۳: ۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می‌شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران