شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسین قربان‌زاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی به آخرین جزییات عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اشاره کرد و افزود:

عرضه اولیه سرخابی‌ها در انتظار صورت‌های مالی پرسپولیس

 حسین قربان‌زاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی به آخرین جزییات عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اشاره کرد و افزود: عرضه اولیه سهام دو باشگاه که از مدت‌ها قبل در حال پیگیری است حداکثر تا بهمن‌ماه انجام می‌شود. وی اظهار داشت: برای عرضه اولیه سهام این دو باشگاه برخی از برنامه‌های پیشنهادی را در دستور کار داریم که در این زمینه جلساتی را به صورت روزانه با باشگاه‌ها برگزار می‌کنیم و پیشنهادهای لازم ارایه داده می‌شود تا عرضه اولیه آنها انجام شود. قربان‌زاده گفت: در تلاش هستیم تا صورت‌های مالی این دو باشگاه تا تاریخ ۱۵‌دی ماه در اختیار مسوولان قرار گیرد تا بتوانیم هر چه زودتر عرضه این دو باشگاه را به مرحله اجرا برسانیم. رییس سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: اکنون صورت مالی باشگاه استقلال ارایه شده است و فقط در انتظار صورت مالی باشگاه پرسپولیس هستیم. وی تاکید کرد: در صورت ارایه صورت مالی دو باشگاه، مسائل مربوط به صورت‌های مالی آنها هر چه سریع‌تر بررسی می‌شود و بعد از آن باقی اقدامات مربوط به عرضه اولیه را انجام خواهیم داد. قربان‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندین سال است که وعده عرضه اولیه این دو باشگاه داده شده است اما تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است، آیا عرضه اولیه سهام این دو باشگاه در بهمن ماه قطعی است یا خیر؟ ابراز امیدواری کرد این‌بار و با توجه به پیگیری‌های جدی که در حال انجام است عرضه اولیه سهام این دو باشگاه به مرحله اجرا برسد و ما تلاش خود را برای اجرای حتمی عرضه اولیه در پیش گرفته‌ایم. وی در پایان گفت: امیدواریم این عرضه اولیه در بهمن‌ماه انجام و سهام دو باشگاه در فرابورس عرضه شوند.

مزیت‌های عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا

معین محمدی پور، رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در رابطه با این پرسش که بورس کالا تا به امروز چه اقداماتی برای ورود و فروش املاک مازاد دولت انجام داده است؟ اظهار کرد: از تابستان سال گذشته اقدامات لازم انجام گرفته و بستر عرضه املاک و مستغلات از نظر مقرراتی و سامانه معاملاتی در بورس کالا مهیا شده و چند مورد معامله نیز در سال گذشته صورت گرفته است. وزارت راه و شهرسازی، وزارت دفاع و بانک اقتصاد نوین از جمله سازمان‌هایی بودند که در بورس کالا عرضه املاک داشته‌اند. او گفت: برای عرضه املاک بانک‌ها در بورس کالا سال گذشته شبهاتی وجود داشت و استدلال می‌شد که با توجه به مقررات فعلی بانک مرکزی، بانک‌ها نمی‌توانند در بورس عرضه 

داشته باشند. در این زمینه بانک‌ها اظهار کردند که بانک مرکزی دستورالعمل مزایده اموالی ابلاغ کرده که باید حتما از آن روش عمل کنند. اما پاسخ بورس کالا این بود که قوانین دیگری موجود است که صراحت دارد و سازوکار بورس کالا موازی با مقررات بانک مرکزی قابل استفاده است. محمدی پور ادامه داد: در این زمینه استعلامی از بانک مرکزی انجام گرفت و این نهاد نظارتی اعلام کرد بانک‌ها هیچ گونه مشکلی برای فروش املاک مازاد خود از مسیر بورس کالا ندارند و مکتوبات آن نیز برای کلیه بانک‌ها ارسال شد. همچنین در تابستان امسال با بانک‌ها مکاتباتی برای عرضه املاک در بورس کالا صورت گرفت و برخی بانک‌ها پیش قدم شدند و در حال حاضر در مراحل اولیه حضور در بورس هستند. او افزود: با کلیه بانک‌ها مکاتبات اولیه انجام شده و نامه استعلام از بانک مرکزی برایشان ارسال شده است. به عنوان مثال با بانک صادرات، تجارت، ملی، ملت، شهر و سپه مکاتبات زیادی داشته‌ایم تا بتوانیم دغدغه‌های این بانک‌ها برای عرضه املاک مازادشان در بورس کالا را به حداقل برسانیم. محمدی‌پور گفت: در حوزه عرضه املاک در بورس کالا، املاک باید سند تک برگ، رسمی و گواهی پایان کار داشته باشد و در تصرف عدوانی نباشد که به‌طور طبیعی این معیارها در خصوص همه املاک بانک‌ها صدق نمی‌کند. او در آخر با اشاره به مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا، بیان کرد: عرضه املاک نهادهای دولتی در بورس نیازی به تودیع تضامین ندارد و کلیه نهادهای دولتی و خصوصی و بانک‌ها تا لحظه‌ای که معامله انجام نشود هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و اگر معامله انجام شود هزینه اندکی به عنوان کارمزد معامله در حدود ۲ در هزار تا سقف ۲۰ میلیون تومان باید بپردازند. نکته دیگر اینکه اگر بانک‌ها برای عرضه املاک در بورس کالا اقدام کنند می‌توانند از مزیت‌هایی مانند افزایش تعدد برگزاری حراج مجدد در مدت زمان کوتاه و استفاده از شبکه بازاریابی و اطلاع‌رسانی بورس کالا برای جذب مشتری بهره‌مند شوند.

وعده محسن رضایی  باز هم به تاخیر افتاد

اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که یارانه معیشتی در دی‌ماه بدون تغییر پرداخت خواهد شد، این اعلام با توجه به اینکه مشمولان یارانه جدید همان یارانه‌بگیران معیشتی هستند، احتمال پرداخت در ماه جاری را کمرنگ کرده است. اواخر آذرماه ۱۴۰۰، معاون اقتصادی رییس‌جمهور اعلام کرد که در اوایل دی ماه یارانه جدید با افزایش دوبرابری یارانه‌ها پرداخت خواهد داشت، در ادامه وزیر اقتصاد اعلام کرد که زمان مشخصی برای پرداخت یارانه جدید در دی ماه نیست. این در حالی بود که گفته می‌شد در مورد زمان پرداخت هنوز توافقی صورت نگرفته است، ولی احتمال پرداخت با یارانه معیشتی مطرح بود، چراکه جمعیت مشمول یارانه جدید همان یارانه‌بگیران معیشتی هستند. فعلا جریان پرداخت یارانه جدید مبهم است و زمان مشخصی برای آن در دی‌ماه ۱۴۰۰ نیست مگر در روز‌های آینده تصمیم دیگری اتخاذ شده و پرداخت در دستور کار قرار بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران