شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در نشست خبری واگذاری سهام دولت در هلدینگ خلیج‌فارس گفت:

جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در نشست خبری واگذاری سهام دولت در هلدینگ خلیج‌فارس گفت: یکی از فلسفه‌های خصوصی‌سازی افزایش کارایی شرکت‌ها و نیز بهبود وضعیت آنها نسبت به قبل از واگذاری است. به‌طور معمول گفته می‌شود در سیستم غیردولتی کارایی و کارآمدی شرکت‌ها بالا است که در اکثریت واگذاری‌های انجام شده این موضوع رخ داده است. ربیعی افزود: سال ۹۲ و بعد از اینکه تعدادی از شرکت‌های پتروشیمی به بخش غیر دولتی واگذار شدند تصمیم گرفته شد تا شرکت‌های باقی‌مانده در قالب یک هلدینگ جمع‌آوری و به بخش غیردولتی واگذار شوند. وی ادامه‌داد: تا قبل از آن سهام برخی از شرکت‌های پتروشیمی به صورت مجزا به بخش غیردولتی واگذار شده بود، اما در پایان سال ۹۱ این تصمیم اتخاذ شد که بهتر است تا شرکت‌ها جمع‌آوری شوند و به صورت هلدینگ خلیج فارس درآیند. مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس بیان‌داشت: در آن سال این هلدینگ با حضور ۱۵ شرکت شکل گرفت و در اوایل سال ۹۲ در بورس عرضه شد. این در شرایطی بود که از ۱۵شرکت وارد شده به بورس ۶ شرکت زیان‌ده بودند. وی اعلام‌کرد: اکنون پس از هشت سال، دیگر هیچ شرکت زیان‌دهی در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس حضور ندارد و یکی از آثار خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی این است که همه شرکت‌ها با سوددهی خوبی همراه بوده‌اند.

ربیعی گفت: در سال ۹۱ و قبل از خصوصی‌سازی، مجموعه سود شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس سه‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود اما در سال ۹۹ این عدد به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید و حدود ۱۵ برابر شد. وی افزود: در سال ۱۴۰۰ به‌طور حتم این عدد افزایش پیدا می‌کند و مجموعه سود شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس خاطرنشان‌کرد: یکی از نگرانی‌های موجود این است که در صورت خصوصی‌سازی شرکت‌ها کارگران بیکار خواهند شد، در حالی که در هلدینگ پتروشیمی این اتفاق رخ نداده و اشتغال این شرکت به دلیل وجود پروژه‌های جدید ۲ برابر شده و از ۱۲ هزار نفر به حدود ۲۵ هزار نفر افزایش یافته است.

وی به افزایش سرمایه شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش سرمایه به معنای افزایش ثروت سهامداران است. ربیعی ادامه‌داد: در سال ۹۱ سرمایه هلدینگ خلیج فارس حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بود، در حالی که سال گذشته سرمایه پتروشیمی خلیج فارس به ۲۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید و ممکن است تا پایان سال جاری این عدد به ۵۰ هزار میلیارد تومان برسد؛ سرمایه این شرکت نسبت به قبل از واگذاری ۲۰ برابر شده است. وی درباره ورود سهام پتروشیمی اروند و بندر امام (ره) نیز گفت: در آینده این اتفاق رخ می‌دهد، تاکنون رقمی معادل چهار هزار میلیارد تومان از طریق اوراق مبتنی بر سهام و اوراق اجاره از بازار سرمایه تامین مالی کرده‌ایم، اکنون مجوز تامین مالی ۶ هزار میلیارد تومانی دیگر هم داریم که ممکن است در بهار سال آینده انجام شود. مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با تاکید بر اصلاح ساختارهای مالی در این هلدینگ، تاکید کرد: شرکت‌های دولتی دارای حساب‌های باز زیادی هستند، اما در زمان واگذاری باید تکلیف همه حساب‌ها مشخص شود.

به گفته ربیعی، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تا قبل از خصوصی‌سازی با حدود چهار میلیارد دلار بدهی ارزی همراه بود که امروز این عدد به رقمی کمتر از ۲۰۹ میلیون دلار رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مساله دیگر مربوط به عرضه شرکت‌های تابعه در بورس است، زمانی که هلدینگ خلیج فارس در بورس عرضه شد هیچ یک از شرکت‌های تابعه در بورس حضور نداشتند، اکنون علاوه بر کل هلدینگ خلیج فارس هشت شرکت دیگر تابعه مانند پتروشیمی نوری، پتروشیمی بوعلی، پتروشیمی تندگویان و نیز پتروشیمی ارومیه در بورس عرضه شدند. ربیعی بابیان اینکه عرضه شرکت در بورس نیازمند مقدماتی است و هر شرکتی استحقاق عرضه در بورس را ندارد، گفت: شرکت‌ها برای عرضه در بورس باید دارای ویژگی‌هایی از نظر سودآوری و مناسب بودن ساختار مالی باشد و بعد از د ارا بودن این ویژگی‌ها قادر به عرضه در بورس خواهند بود. مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار داشت: ورود حجم زیادی از شرکت‌ها در بورس، بدین معناست که بورس سودآوری شرکت‌ها را تایید کرده است و مردم به راحتی می‌توانند سهام آنها را خریداری کنند که این شفافیت و نیز اتفاق بعد از خصوصی‌سازی رخ داده است. وی به تامین مالی پروژه‌ها اشاره کرد و ادامه‌داد: اکنون در صنعت پتروشیمی در توسعه صنعت پیشتاز هستیم، هلدینگ خلیج فارس در تولید صنعت پتروشیمی مقام اول را در کشور دارد. ربیعی اظهار داشت: اکنون ۲۸ پروژه پتروشیمی در حال احداث است، این پروژه‌ها از پروژه‌های کوچک آغاز و به مگاپروژه‌های ۳.۵ میلیارد دلاری ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران