شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدصالح جوکار در واکنش به دیدگاه منتقدان که توزیع قیر رایگان زمینه‌ساز فساد است و باعث بر هم زدن بازار داخلی و صادراتی قیر می‌شود، گفت:

یافتن راه‌حل برای جلوگیری از تخلفات در توزیع قیر رایگان

محمدصالح جوکار در واکنش به دیدگاه منتقدان که توزیع قیر رایگان زمینه‌ساز فساد است و باعث بر هم زدن بازار داخلی و صادراتی قیر می‌شود، گفت: نهادهای نظارتی باید به خوبی به این موضوع ورود کنند تا در این زمینه شاهد بروز فساد نباشیم.

جوکار اضافه کرد: اینکه در برخی از موارد شاهد تخلف در اجرای این طرح باشیم به معنای پاک کردن صورت مساله نیست بلکه باید برای آن راه‌حل پیدا کنیم تا کمتر شاهد این موضوعات باشیم که رانت و فساد ایجاد شود. 

وی افزود: بودجه یا قانونی که تصویب می‌شود یقینا برای فرآیندهای اجرایی آن نظارت خواهد شد و ساز و کارهایی برای آن تعیین می‌شود که برای قانون توزیع قیر رایگان نیز به همین صورت خواهد بود.

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره بودجه سال ۱۴۰۱ با اشاره به اینکه مجلس بررسی‌های کامل خود را در این زمینه انجام می‌دهد، گفت: بودجه از سوی دولت تنظیم می‌شود اما مجلس این حق را دارد که به جزییات بودجه ورود کرده و برخی موارد را اصلاح کند، لذا احتمال دارد برخی از بخش‌های بودجه بر اساس اولویت‌گذاری‌ها کاهش یا افزایش پیدا کند.

طرح قیر رایگان از جمله بندهای پرحاشیه بودجه در چند سال اخیر بودجه که به اعتقاد کارشناسان این طرح که با هدف حمایت از راه‌های روستایی کشور به تصویب می‌رسد در عمل بخشی کمی از این اهداف اجرایی می‌شود و عمده منابع این طرح مورد سوءاستفاده افرادی خاص و محدود قرار می‌گیرد.

عرضه زنجیره فولاد  در بورس کالا

نادر سلیمانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در به اخبار منتشر شده در خصوص حذف قیمت دستوری از بازار فولاد و عرضه زنجیره کامل محصولات آن به بورس کالا اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین سیاست به کار گرفته شده از زمان آغاز به کار وزیر صنعت، معدن و تجارت، خداحافظی و دوری حتمی با قیمت‌گذاری دستوری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد ساز و کارهای جدید برای قیمت‌گذاری در رأس توجه و برنامه‌های کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است، اظهار داشت: حذف قیمت‌گذاری دستوری و تعیین قیمت از طریق دیگر راه‌های ممکن، جزو اصلی‌ترین درخواست‌های فعالان بازار بوده است و اکنون وزیر با تصمیمات جدید خود پاسخی مثبت را به درخواست این افراد داده است. سلیمانی با تاکید بر اینکه به کارگیری ساز و کار جدید، دلالت بر ورود حتمی زنجیره محصولات فولادی به بورس کالا دارد، گفت: اکنون وزیر صمت طی دستورالعملی مشخص، سیاست عرضه محصولات به بورس کالا را ابلاغ و اعلام کرده تا از این طریق همه محصولات فولادی به منظور ایجاد شفافیت در معاملات و انجام قیمت‌گذاری براساس عرضه و تقاضا وارد بورس کالا شوند. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: در صورت اجرایی شدن دستورالعمل جدید وزیر صمت و نیز وجود برخی از برنامه‌ریزی‌های درست می‌توان شاهد تاثیر مثبت این اقدام در بازار فولاد بود، در غیر این صورت آنطور که باید اتفاق درست و برنامه‌ریزی شده‌ای در کاهش قیمت‌گذاری دستوری و عرضه محصولات فولادی به بورس کالا صورت نمی‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: هر نوع قیمت‌گذاری دستوری با هر شکلِ ممکن به دلیل تعبیراتی که از الزام و اجبار وجود دارد؛ نمی‌تواند با تاثیر مثبت در اقتصاد کشور همراه باشد و این امر سبب دور شدن روند فعالیت واحدهای تولیدی از سمت کارآمدی خواهد شد. سلیمانی به حذف قیمت‌گذاری دستوری و تاثیر آن بر سهام شرکت‌های فولادی تاکید کرد و افزود: به‌طور حتم الزام تولیدکننده به رعایت دستورالعمل قیمت‌گذاری باعث تاثیر منفی در بازار سرمایه و سهام شرکت‌های فولادی حاضر در بورس خواهد شد.

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که اگر حذف قیمت‌گذاری دستوری با ساز و کار جدید به مرحله اجرا نرسد؛ ممکن است زمینه ایجاد نوع دیگری از قیمت‌گذاری در کشور فراهم شود و مجدد بر روند معاملات بورس تأثیر منفی بگذارد. وی ادامه داد: تاکنون محصولات فولادی به همه تولیدکنندگانی اختصاص داده می‌شد که دارای کد بهین یاب اما قرار است با اتخاذ شیوه‌هایی برای رشد عرضه‌ها در بورس کالا، رفته رفته کل سهمیه بندی‌ها کنار رفته و شاهد معاملاتی رقابتی در این حوزه باشیم. سلیمانی با اشاره به اینکه برای بهبود چنین وضعیتی باید زمینه تفکیک مساله تولید و نیز موضوع قیمت و عرضه از یکدیگر فراهم شود، ادامه داد: قیمت و عرضه به عنوان شاخصه اصلی دولت برای تنظیم بازار تلقی می‌شود، ساز و کار تنظیم بازار نمی‌تواند به سمت قیمت‌گذاری دستوری پیش برود؛ زیرا در این صورت تولیدکنندگان جزو نخستین افرادی خواهند بود که از وجود چنین وضعیتی در اقتصاد کشور متضرر می‌شوند. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران معتقد است که استفاده از قیمت‌گذاری دستوری باعث ایجاد رانت و سودجویی افراد دلال در بازار می‌شود. وی به نقش بورس کالا در تعیین قیمت و انجام شفاف معاملات کالاها تاکید کرد و گفت: بارها به دولت اعلام کرده‌ایم که بازار سرمایه به عنوان مرکز کشف قیمت تلقی می‌شود، این بازار به شفاف‌سازی کمک می‌کند تا زمینه از بین رفتن مسائل مربوط به رانت و ایجاد دلالی‌ها در بازار فراهم شود. سلیمانی افزود: در صورت کمک و تلاش برای افزایش شفاف‌سازی فعالیت بازار سرمایه، ضمن بهره مندی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان هم قادر به دستیابی کالای مناسب با قیمت‌گذاری معقول خواهند بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران